PRIESKUM: Čím menej peňazí človek má, tým väčšia je jeho neochota dať sa zaočkovať

  • Zlú finančnú situáciu pociťuje viac ako polovica populácie
  • Slováci, ktorí považujú svoje financie za stabilizované, sa jednoznačne prikláňajú k očkovaniu
  • Až 86 % Slovákov by sa dalo zaočkovať kvôli slobodnému stretávaniu sa
Pixabay/Geralt
Pixabay/Geralt, Pixabay/Geralt
  • Zlú finančnú situáciu pociťuje viac ako polovica populácie
  • Slováci, ktorí považujú svoje financie za stabilizované, sa jednoznačne prikláňajú k očkovaniu
  • Až 86 % Slovákov by sa dalo zaočkovať kvôli slobodnému stretávaniu sa

Zhoršenú finančnú situáciu počas pandémie pocítila drvivá väčšina Slovákov. Už minulý rok v auguste podľa prieskumu Slovenskej sporiteľne každá piata rodina nemala rezervu ani jeden mesiac, nehovoriac o prípadnej neočakávanej situácii. 

Tentoraz prieskum agentúry 2muse pre 365.bank, ktorý prebiehal na začiatku februára, prišiel opäť so zaujímavým zistením. Ochota Slovákov dať sa zaočkovať klesá s ich zhoršujúcou sa finančnou situáciou.

Socializácia je rozhodujúci faktor

Viac ako tretina tých, čo sú na tom najhoršie, sa paradoxne najväčšmi ohradzuje proti vakcinácii. Pandémia mení podľa výsledkov prieskumu aj spôsob bankovania a presúva ho viac do online kanálov. Sociálny dištanc sa podpísal nielen pod finančné správanie, ale najmä pod chýbajúcu socializáciu, ktorá je pre 85 % ľudí rozhodujúcim argumentom v prospech očkovania.

PRIESKUM: Vieme, v ktorom kraji sa chcú ľudia očkovať najviac. Pozri sa, ako dopadol ten tvoj

Aktuálnu finančnú situáciu za horšiu považuje dokonca viac ako polovica populácie, a to až  55 %. Každý druhý človek pritom uvádza, že musel siahnuť na svoju finančnú rezervu. Zaujímavým zistením je, že čím horšie sú však na tom ľudia ekonomicky, tým menšia je ich ochota dať sa zaočkovať.

 „Dôvodom takéhoto vnímania môže byť priveľká frustrácia, ktorá vedie k tomu, že ľudia nevidia v očkovaní nádej alebo zmysel. V takomto psychickom stave väčšinou vnímajú zúžené možnosti a nedokážu uveriť, že existuje aj niečo, čo im dokáže pomôcť,“ uviedla psychologička pre agentúru SITA Júlia Šichmanová.

Vakcináciou dôjde k zlepšeniu finančnej situácie

Tí, ktorí svoju situáciu vidia dobre, sa jednoznačne prikláňajú k očkovaniu. Tvoria až 40 %. Celkovo sa však nálada v spoločnosti v súvislosti s očkovaním vyvíja a mení. V posledných mesiacoch badať podľa výsledkov prieskumu pozitívny trend v prospech očkovania, pričom aktuálne je jeho zástancom približne šesť z desiatich Slovákov. Presvedčených, že vakcinácia povedie k zlepšeniu aktuálnej finančnej situácie, je pritom 67 % ľudí.

Pre 86 % Slovákov je najdôležitejšia možnosť začať sa opäť slobodne stretávať. Približne rovnaký počet ľudí (85 %) si pritom uvedomuje aj potrebu návratu detí do škôl či slobodnejšieho chodenia do práce. Systém práce a štúdia na diaľku je pre ľudí z dlhodobého pohľadu pravdepodobne vyčerpávajúci a nevyhovujúci. V opätovné naštartovanie ekonomiky verí podľa prieskumu 84 % ľudí.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech