PRIESKUM: Drvivá väčšina Slovákov politickým stranám vôbec neverí. Nádej vkladáme do Čaputovej a vedcov

  • Politickým stranám nedôveruje 85 % ľudí
  • Z výskumu ďalej vyplýva, že najvyššiu mieru dôvery majú vo verejnosti vedecké inštitúcie 64 %
  • Na druhom mieste je prezidentka Zuzana Čaputová 57 %
caputova, matovic
TASR/Michal Svítok
  • Politickým stranám nedôveruje 85 % ľudí
  • Z výskumu ďalej vyplýva, že najvyššiu mieru dôvery majú vo verejnosti vedecké inštitúcie 64 %
  • Na druhom mieste je prezidentka Zuzana Čaputová 57 %

V čase koronakrízy sa zvýšil záujem ľudí o politiku. Kým v roku 2017 sa o ňu zaujímalo 36 percent respondentov, v tomto roku ide o 57 percent respondentov. Zvýšený záujem o politiku zároveň sprevádza vysoká miera nedôvery voči politickým stranám. Nedôveruje im 85 percent respondentov.

Vyplýva to z výskumu Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) Hodnoty a spoločnosť počas pandémie COVID-19 (HODYSE 2020). Zber dát na vzorke 1 021 respondentov uskutočnila od 3. do 10. novembra agentúra Focus. Výskum je reprezentatívny pre populáciu Slovenska vo veku nad 18 rokov. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa SAV Monika Tináková.

AKTUÁLNE: Zuzana Čaputová a Pavol Čekan sa stretli s pápežom, vedca dojala reakcia Františka

Možným vysvetlením toho, že sa ľudia viac zaujímajú o politiku, je fakt, že v čase koronakrízy intenzívnejšie vstupujú politické rozhodnutia do každodenného života jednotlivcov.

S názorom, že „väčšina politikov sa stará o vlastné záujmy a záujmy bohatých a mocných“, súhlasí 74 percent opýtaných, 54 percent súhlasí s názorom, že „politické strany sú hlavným problémom Slovenska“ a rovnako 54 percent respondentov súhlasí s názorom, že „za poslanca by som mal radšej nezávislého občana ako člena politickej strany“.

Sleduješ slovenskú politiku?

Občania vyjadrujú najvyššiu mieru nespokojnosti (veľmi nespokojný a skôr nespokojný) s prácou a výsledkami súčasnej vládnej koalície v oblasti sociálnej pomoci a podpory (52 percent).

Veľmi spokojných a skôr spokojných s je necelá tretina respondentov sreformou súdnictva (28 percent), s bojom proti korupcii (31 percent) a so zvládaním epidémie koronavírusu (28 percent). Z výskumu ďalej vyplýva, že najvyššiu mieru dôvery majú vo verejnosti vedecké inštitúcie (64 percent) a na druhom mieste prezidentka SR Zuzana Čaputová (57 percent).

Takmer tri štvrtiny respondentov uprednostňuje spravovanie Slovenska nie vládou, ale odborníkmi, ktorí rozhodujú podľa toho, čo sami považujú za najlepšie pre Slovensko. Vysoká miera podpory vlády odborníkov korešponduje s názorom, že „je lepšie, keď sa dôležité politické rozhodnutia prijímajú na základe vedeckých poznatkov nezávislých expertov a nie volených politikov”.

Súhlas deklarovalo 70 percent opýtaných. Spokojnosť so súčasným fungovaním demokracie na Slovensku vyjadrilo 17 percent respondentov, veľmi nespokojných je 27 percent a skôr nespokojných tiež 27 percent respondentov.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá