Prieskum: K Ukrajincom máme negatívny postoj. Neprajeme im a čakáme pomoc od štátu

  • Prieskum v podpore pomoci Ukrajincom prekvapil
  • Negatívne čísla ukazujú pohľad Slovákov
  • Mnohí si myslia, že Ukrajinci sú pre budúcnosť štátu záťažou
Protestujúci Slováci pred Bratislavským hradom neprajú Ukrajincom pomoc. Ukrajinskí utečenci žiadajú o skončenie vojny
TASR/Pavol Zachar, František Iván
  • Prieskum v podpore pomoci Ukrajincom prekvapil
  • Negatívne čísla ukazujú pohľad Slovákov
  • Mnohí si myslia, že Ukrajinci sú pre budúcnosť štátu záťažou

Od vypuknutia vojny na Ukrajine prešlo už vyše 200 dní. Na jej začiatku sa Slováci zomkli a začali utekajúcim vojnou poznačeným ľuďom pomáhať. Miera takejto pomoci sa v tomto prípade dostala na historicky najvyššiu úroveň. Celková štátna pomoc Ukrajine nás v porovnaní so štátnym HDP dokonca zaraďuje medzi najlepšiu svetovú desiatku, informovali sme.

Postupom času sa však vynárajú obavy z toho, že pomoc Ukrajincom ide na úkor Slovákov. Z tohto hľadiska si veľké množstvo z opýtaných myslí, že štát by sa mal zamerať najmä na vlastných občanov. Konkrétne 89,9 percenta respondentov nezastáva názor, že pomáhať by sa malo rovnako každému.

Väčšina si tiež myslí, že pre pomoc Ukrajincom štát prehliada podporu iných cudzincov a cudziniek žijúcich na Slovensku. 

Otázkam prijatia utečencov a utečeniek sa v prieskume venovala Nadácia Milana Šimečku v spolupráci s agentúrou Focus. Usporiadali ho v júni tohto roku na vzorke 1005 respondentov. Podľa riaditeľky nadácie Veroniky Fishbone Vlčkovej však výber opýtaných osôb pomáha zovšeobecniť výsledky prieskumu na celú populáciu.

Z prieskumu podľa jej slov vyplýva, že Slováci často zastávajú názor typu „štát by sa mal starať viac o vlastných občanov a občianky, nie o všetkých“.

Prezident Zelenskyj vedie Ukrajinu vo vojne proti okupantom

Ukrajinci ako prínos alebo záťaž pre Slovensko

V prieskume sa respondentov tiež pýtali, či budú podľa nich utečenci v budúcnosti pre Slovensko skôr prínosom alebo záťažou. K tejto otázke sa staviame prevažne negatívne. Ako záťaž ich vníma 63,5 percenta respondentov a za prínos teda približne iba tretina. Z toho ako prínos ich vníma 26 percent mužov a 32 percent opýtaných žien.

Zaujímavé je, že tieto názory zastávajú najmä ľudia staršej generácie bez vysokoškolského vzdelania. Taktiež iba 10 percent maďarskej menšiny odpovedalo, že Ukrajinci budú prínosom. Rozdiely sú badateľné aj v porovnaní voličov bývalej koalície a opozície. S výnimkou strany SaS sú utečenci prínosom len podľa 24 percent voličov opozície, pričom rovnaký názor zastáva 44 percent voličov koalície.

Graf ukazuje pohľad Slovákov na pomoc Ukrajine
zdroj: Nadácia Milana Šimečku

 

„Z výskumu vyplýva, že hoci sme na Slovensku zaznamenali historicky najväčšiu vlnu solidarity s ľuďmi na úteku, ukazuje sa, že táto situácia prináša mnohé obavy a neistoty. Je to prirodzené a pochopiteľné, o to viac je dôležité pracovať nielen s prichádzajúcimi, ale aj širokou verejnosťou. Slovensko má množstvo odborníkov a odborníčok na začleňovanie ľudí z cudziny do našej spoločnosti, ktorí môžu byť nápomocní štátu i samosprávam,“ uvádza Vlčková.

Skoro všetci Slováci, až 90 percent, zastávajú názor, že sa Ukrajinci musia sami usilovať o prijatie a začlenenie. Približne polovica opýtaných v tomto bode vníma aj dôležitosť štátu. Podľa nadácie však ide o obojstranný proces, v ktorom okrem štátu zohráva kľúčovú úlohu aj slovenské obyvateľstvo. Pritom 25,3 percenta respondentov by Ukrajincov najradšej vôbec neprijalo.

Graf ukazuje pohľad Slovákov na pomoc Ukrajine
zdroj: Nadácia Milana Šimečku

 

Dôstojný život, no ten slovenský

Napriek skutočnosti, že mnohí z nás zastávajú názor, že pri integrácii Ukrajincov ide o ich vlastnú zodpovednosť, boli respondenti vo väčšej miere toho názoru, že štát by mal Ukrajincom zabezpečiť možnosť žiť dôstojný život. 

Tretina ľudí zároveň považuje za nesmierne dôležité, aby ľudia utekajúci z Ukrajiny prijímali spôsob života Slovenska. Pre štvrtinu je pritom dôležité, aby nešlo o moslima alebo Róma. Vyše 21 percent by umožnilo usadiť sa v našej krajine iba tým, ktorí ovládajú slovenčinu. Dobré vzdelanie je faktorom pre 19 percent ľudí a pre viac ako 16 percent zohráva úloha aj farba pleti.

Graf ukazuje pohľad Slovákov na pomoc Ukrajine
zdroj: Nadácia Milana Šimečku

 

Vnímame hrozby a nie príležitosti

„Veríme v rýchle ukončenie vojny, ale 80 % utečencov a utečeniek bude chcieť alebo musieť zostať v tejto krajine. Prečo to Slováci a Slovenky vnímajú ako hrozbu a nie ako príležitosť?” pýta sa Olesia Paskarenková, Ukrajinka žijúca dlhodobo na Slovensku.

„Som z výsledkov veľmi zaskočená. Nečakala som, že sa to bude niesť v takom negatívnom formáte,“ uviedla na tlačovej besede.

„Myslím si, že všetci Ukrajinci by sa chceli poďakovať za to, čo už dostali. Štát nebol pripravený na takúto vlnu utekajúcich ľudí. Ostala som príjemne prekvapená z toho, ako štát dokázal reagovať,“ vysvetľuje Olesia. Ukrajinka žije na Slovensku už niekoľko rokov a samu seba vníma ako súčasť slovenskej komunity.

Sama podotkla, že Slováci od začiatku vojny toho pre jej krajanov spravili skutočne veľa. Mnohí sa k nám podľa nej aj vrátili zo susedných krajín, Poľska a Česka. Tento trend však odznieva.

Olesia vysvetľuje, že mnohí Ukrajinci by chceli na Slovensku ostať aj po skončení vojny a z výsledkov prieskumu preto nie je šťastná.

Mnohí sa nemajú kam vrátiť, stratili svoju prácu alebo nemajú ani dôvod – čaká ich tam kríza. Uvedomujú si, že tu majú lepšiu budúcnosť,“ uviedla.

Podľa Paskarenkovej Ukrajinci môžu Slovensko zveľadiť. Sú to často ľudia, ktorí dokážu doniesť niečo nové a majú podnikateľské schopnosti.

Zdroj: Nadácia Milana Šimečku/Focus

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá