PRIESKUM: Matovičovi Slováci neveria. Sú sklamaní, že nezvláda pandémiu a nevie riadiť štát

  • Boj vlády Igora Matoviča s pandémiou sa mnohým Slovákov príliš nepozdáva
  • Prieskum agentúry AKO pre Trend jasne ukázal, komu ľudia počas korona krízy dôverujú viac, ale aj to, kto ich očakávania nenaplnil
igor matovič
TASR/Pavol Zachar
  • Boj vlády Igora Matoviča s pandémiou sa mnohým Slovákov príliš nepozdáva
  • Prieskum agentúry AKO pre Trend jasne ukázal, komu ľudia počas korona krízy dôverujú viac, ale aj to, kto ich očakávania nenaplnil

Z najnovšieho prieskumu agentúry Ako, ktorý bol realizovaný pre týždenník Trend vyplývajú skutočne zaujímavé zistenia. Podľa 38 % respondentov nenaplnil premiér Igor Matovič očakávania spojené s riadením vlády.

Osem percent opýtaných taktiež uviedlo, že predseda vlády splnil ich očakávania, 25,4 % je toho názoru, že  ich očakávania pomerne splnil a 22,5 % opýtaných odpovedalo, že premiér ich očakávania splnil len málo. 

V pondelok pribudlo až 29 úmrtí. Nových prípadov je viac ako 1 200

Z prieskumu zároveň vyplýva, že podľa 25,2 % opýtaných minister zdravotníctva Marek Krajčí vôbec nesplnil očakávania, ktoré sa týkajú riadenia rezortu a 25,3 % respondentov označila, že ich očakávania splnil len málo a možnosť úplne splnil označilo 10,2 % opýtaných.

Respondenti v prieskume zároveň označili za najdôveryhodnejšieho politika spojeného s riešením pandémie ministra hospodárstva Richarda Sulíka, ktorého ako dôveryhodného politika označilo 58 % respondentov a nedôveryhodný je pre 33,1 % opýtaných.

Komu z týchto politikov dôveruješ najmenej?

Premiérovi Matovičovi pri riešení pandémie COVID-19 nedôveruje 55, 8 % opýtaných a 39 % respondentov ho považuje za dôveryhodného. Janu Bittó Cigánikovú označilo ako dôveryhodnú 37,9 % opýtaných a ako nedôveryhodnú ju označilo 35,9 % respondentov.

Tento prieskum bol realizovaný na vzorke tisíc respondentov a uskutočnený bol formou telefonického dopytovania  v období 23. – 27. novembra 2020.

Matovičovci klesajú aj vo volebných preferenciách

Ak by sa parlamentné voľby konali v novembri, zvíťazila by strana expremiéra Petra Pellegriniho Hlas – sociálna demokracia so ziskom 19,1 %. Na druhom mieste by sa umiestnilo hnutie OĽaNO, ktorému by svoj hlas odovzdalo 14 % oslovených.

Tretie miesto by obsadila strana Sloboda a Solidarita, ktorú by volilo 12,1 % účastníkov prieskumu. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre reláciu televízie Markíza Na telo, ktorý uskutočnili na vzorke 1 004 respondentov v dňoch 18. až 25. novembra.

Exkluzívne: Slovenská vakcína funguje na odlišnom princípe. Bude oveľa bezpečnejšia

Do parlamentu by sa dostalo osem politických subjektov. Na ďalších miestach sa v prieskume umiestnili Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (9,6 %), Smer – sociálna demokracia (9,5 %), hnutie Sme rodina (6,1 %), Progresívne Slovensko (5,9 %) a Kresťanskodemokratické hnutie (5,1 %).

Pred bránami parlamentu by ostala koaličná strana Za ľudí so ziskom 4,1 %, Strana maďarskej komunity (3,3 %), Dobrá voľba (2,8 %), Vlasť (2,4 %), Slovenská národná strana (2,2 %), Most-Híd (2,1 %) a Spolu-občianska demokracia (1,0 %).

Zdroje: Trend/Agnetúra AKO, Agentúra Focus/Na telo , SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK