PRIESKUM: Najbližšie voľby by vyhral Pellegrini, rozštiepená ĽSNS aj s Republikou by skončili mimo NR SR

  • Prieskum agentúry Median SR pre RTVS ukázal, že vláde dôveruje čoraz menej ľudí
  • Väčšina Slovákov by Matoviča najradšej vymenila
  • Voľby by podľa prieskumu vyhrala strana Hlas
Snímka obrazovky 2021-03-21 o 13.33.03
SIU na základe dát Median SK pre RTVS
  • Prieskum agentúry Median SR pre RTVS ukázal, že vláde dôveruje čoraz menej ľudí
  • Väčšina Slovákov by Matoviča najradšej vymenila
  • Voľby by podľa prieskumu vyhrala strana Hlas

Väčšina Slovákov už nechce, aby bol Igor Matovič aj naďalej premiérom. Ak by prišli predčasné voľby, nevyhral by ich a parlament by vyzeral úplne inak. Vyplýva to z prieskumu agentúry Median.sk, ktorý vykonala pre Rozhlas a televíziu Slovenska (RTVS) v dňoch od 12. – 18. marca 2021 na vzorke 1 003 respondentov.

Podľa prieskumu by sa mimo parlamentu ocitla nielen vládna strana Za ľudí, ale aj súčasná parlamentná strana ĽSNS. Tá sa nedávno rozštiepila a odídenci založili stranu Republika. Tá by skončila tiež pred bránami parlamentu.

Prieskum tiež ukázal, že najdôveryhodnejšou inštitúciou je úrad prezidentky SR. Naopak, ľudia najmenej dôverujú vláde.

zdroj: Reprofoto RTVS
zdroj: Reprofoto RTVS

Riešenie vládnej krízy podľa prieskumu

Deväť percent respondentov uviedlo, že Matovič by mal zostať premiérom a päť percent respondentov sa priklonilo k možnosti určite áno. Možnosť neviem deklarovali štyri percentá respondentov.

Podľa prieskumu sa 42 percent respondentov prikláňa k demisii vlády a k predčasných voľbám a 33 percent opýtaných sa prikláňa k rekonštrukcii vlády. Výsledky zverejnili v diskusnej relácii O 5 minút 12.

Celkovo 82 % ľudí sa v prieskume vyjadrilo, že Igor Matovič by už nemal byť premiérom. Ako riešenie vládnej krízy si opýtaní Slováci vedia predstaviť aj rekonštrukciu vlády (33 %), ale väčšina, až 42 % je za to, aby vláda podala demisiu a vyhlásili sa predčasné voľby.

To je KO ako od Mikea Tysona,“ okomentoval v diskusnej relácii prieskum poslanec Erik Tomáš. Podpredseda strany Hlas-SD si myslí, že navrhovať takéto hlasovanie by zo strany opozície bolo v súčasnosti chybou, mieni, že by tým len vyprovokovala koalíciu sa zomknúť napriek vnútorným sporom. Tomáš je presvedčený, že aj keby to koalícia v súčasnosti nejako vyriešila, bolo by to len dočasné a konflikty by vypukli opäť. „Východiskom zo súčasnej krízy sú predčasné voľby,“ vyhlásil.

prieskum median sk RTVS
zdroj: Reprofoto RTVS

Prieskum ďalej ukázal, že vláda a strana OĽaNO nenaplnili očakávania verejnosti spred volieb vlani. Šéf poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš si myslí, že silnú súčasnú antipatiu verejnosti voči Matovičovi i vláde, prezentovanú v prieskumoch, vníma ako dôsledok pandémie a nepopulárnych opatrení počas nej. O riešení koaličnej krízy je potrebné podľa neho naďalej rokovať. „Aj v nedeľu večer bude rokovať koaličná rada,“ oznámil.

Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová zopakovala, že liberáli rešpektujúci post premiéra pre najsilnejší koaličný subjekt, očakávajú, že v hnutí OĽANO vygenerujú nástupcu Matoviča. „Veríme, že dôjde k zásadnému rozhodnutiu i na strane predsedu vlády, že nájde silu na štátnické gesto,“ povedala. Pripomenula, že liberáli si želajú rekonštrukciu vlády na jej súčasnom pôdoryse, pripustila však aj ich odchod z koalície.

zdroj: Reprofoto RTVS

Slováci tiež vyjadrili, že so stranami vládnej koalície nie sú všeobecne spokojní. Najvyššiu, avšak iba 15 % podporu, získala v prieskume strana SaS.

zdroj: Reprofoto RTVS

Nespokojnosť vlády časom stúpa, až 83 % opýtaných ľudí je s vládou nespokojných.

zdroj: Reprofoto RTVS

Ak by sme sa na to pozreli naopak, teda z pohľadu dôvery, tá priamoúmerne klesá. Iba 14 % opýtaných ľudí je spokojných s vládou.

zdroj: Reprofoto RTVS
Zdroje: RTVS, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech