PRIESKUM: Najviac ľudí s vysokoškolským titulom sa zgrupuje v Bratislave, platy tomu zodpovedajú

  • Absolventi s ukončeným vysokoškolským vzdelaním sa častokrát uchádzajú o práce pre absolventov strednej školy
  • Najvyššie platy žiadajú absolventi informatiky, stavebníctva a strojárstva
Absolventi vysokých škôl a požiadavky trhu
Absolventi vysokých škôl a požiadavky trhu, Flickr/University of Essex, Wikimedia commons/Staceycavuk
  • Absolventi s ukončeným vysokoškolským vzdelaním sa častokrát uchádzajú o práce pre absolventov strednej školy
  • Najvyššie platy žiadajú absolventi informatiky, stavebníctva a strojárstva

Portál Profesia.sk informuje o tom, kde je najväčšia koncentrácia absolventov vysokých škôl. Okrem toho zisťovali, v ktorých častiach Slovenska pracuje najviac absolventov strednej školy s maturitou. Analýzu robil portál Platy.sk na vzorke 46 492 respondentov. Portál patrí pod stránku Profesia a ponúka možnosť porovnať si svoju mesačnú mzdu s inými ponukami. Práve takýmto spôsobom zbierali údaje. Portál je aj v anglickej verzii, vyhľadať informácie o plate si tak môžu aj cudzinci, ktorých materským jazykom nie je slovenčina. 

zdroj: Platy.sk

Neprekvapivo zo všetkých regiónov je to Bratislava. Bratislavský kraj má najvyšší podiel zamestnancov s vysokoškolským titulom – takmer 68 percent. Susedné regióny však patria k tým, ktoré majú najnižší počet zamestnancov s ukončeným prvým stupňom vysokoškolského vzdelania, teda s titulom bakalár. Ide hlavne o Trnavský, Nitriansky a Trenčiansky kraj. V týchto krajoch je to približne 45 percent. Oproti Bratislavskému kraju je to obrovský rozdiel. 

Najžiadanejšie vzdelanie je stredoškolské

Na celom Slovensku je situácia s absolventmi vysokých škôl rovnaká, sú väčšinovými zamestnancami, hneď po nich nasledujú zamestnanci s maturitou. Najvyšší podiel zamestnancov s maturitou môžeme vidieť v Trenčianskom a Banskobystrickom kraji, v oboch je podiel približne 42 percent. Najnižší podiel zamestnancov s ukončeným stredoškolským vzdelaním je v Bratislavskom regióne, ide o približne 26 percent.

Maturita ti postačí pri hlásení sa na väčšinu pracovných pozícií. Takmer 60 percent ponúk na stránke Profesia.sk vyžaduje od uchádzača iba stredoškolské vzdelanie. Okolo 38 percent je práve pre držiteľov maturitného vysvedčenia, 23 percent pracovných inzerátov je pre uchádzačov bez maturity. 

Keďže väčšina inzerátov cieli práve na absolventov stredných škôl, a len 20 percent vyžadovalo bakalársky titul, je bežné, že uchádzači s vysokoškolským titulom sa uchádzajú o miesta, kde univerzitné vzdelanie nie je potrebné. 

Podobná situácia je aj v susedných krajinách

Portál zbieral aj údaje z hlavných miest v susedných krajinách, v Maďarsku a v Českej republike. Z hľadiska podielu vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov víťazí Bratislava, ale Budapešť zaostáva iba o 0,5 percent. Rozdiel medzi Prahou a Bratislavou je 7 percent. 

Najžiadanejšie vysokoškolské odbory 

Profesia.sk uvádza, že dlhodobo najvyššie platy si pýtajú absolventi najžiadanejších odborov – informatiky, stavebníctva a strojárstva. Absolvent informatiky si vyžiada na pohovore v priemere 1400 eur v hrubom, zatiaľ čo absolvent teológie žiada polovicu. V rebríčku univerzít s najdrahšími absolventmi vedie Slovenská technická univerzita v Bratislave, hneď za ňou nasleduje Ekonomická univerzita v Bratislave a Univerzita Komenského. Z týchto dát vyplýva, že najvyššie platy žiadajú absolventi v hlavnom meste. 

zdroj: Wikimedia commons/Fred Romero

Absolventi zahraničných univerzít prekonávajú požiadavky slovenských študentov. Akurát absolventi STU si žiadajú platy v podobnej výške ako absolventi univerzity v Česku alebo absolventi z inej krajiny. 

Najvyššie platové očakávania majú absolventi odborov zameraných na informatiku. Na prvých 6 miestach v rebríčku sa pohybujú absolventi Fakulty informatiky a informačných technológií STU, Fakulty elektrotechniky a informatiky STU, a tiež Fakulty riadenia a informatiky Žilinskej univerzity. 

Zdroje: Profesia.sk, Profesia.sk, Microbizmag

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá