PRIESKUM O OČKOVANÍ: V očkovaní onedlho narazíme na náš strop, rozhýbať by sa musel Igor Matovič

  • Tí, čo sa chceli ísť dať zaočkovať na začiatku, chcú ísť aj dnes, ukazuje prieskum
  • Naopak tých, ktorí vakcináciu odmietajú, pribúda
  • Igor Matovič neschválil príspevok pre očkovaciu kampaň. Nechce, aby si o ňom ľudia mysleli, že je „sladký a dobručký minister“
igor
TASR/Jaroslav Novák, Unsplash/Mat Napo
  • Tí, čo sa chceli ísť dať zaočkovať na začiatku, chcú ísť aj dnes, ukazuje prieskum
  • Naopak tých, ktorí vakcináciu odmietajú, pribúda
  • Igor Matovič neschválil príspevok pre očkovaciu kampaň. Nechce, aby si o ňom ľudia mysleli, že je „sladký a dobručký minister“

Len v priebehu tohto mesiaca očkovacie centrá rozdali viac než pol milióna dávok, všetko nasvedčuje tomu, že sa konečne hýbeme správnym smerom. V skutočnosti sme sa však nerozbehli my, ale systém. Aj to len čiastočne. Projekt „Ako sa máte, Slovensko?“ už dlhodobo sleduje postoje Slovákov, robia tak od začiatku karanténnych opatrení v marci 2020. Ich najnovší prieskum prebehol v období od 15. až do 20. júla tohto roka.

Ochota dať sa zaočkovať je medzi Slovákmi od marca pomerne stabilná. Už zaočkovaných, alebo takých, čo sa očkovať chystajú dať, je momentálne 51,7 % z nás. Od mája to predstavuje iba 3 % nárast. V máji sa absolútne odmietalo zaočkovať 30,9 % Slovákov, dnes ich je 36 %. Niečo robíme zle, očkovacia kampaň celkom nefunguje.

Očkovacia kampaň stagnuje, antivaxerská je všade okolo

To sa však nedá povedať o tej antivaxerskej. Antiočkovacia kampaň už nezúri len na sociálnych sieťach, presunula sa aj do ulíc našej krajiny, informovali sme ťa nedávno.

zdroj: Reddit/Cele_Zle

No a zatiaľ čo antivaxerská kampaň úspešne funguje v outdoore, štátna vakcinačná kampaň sa ani len nezačala. Podľa informácií Denníka N minister financií Igor Matovič neschválil príspevok pre očkovaciu kampaň, ktorého detaily mu poslalo Ministerstvo zdravotníctva. Tvrdí, že obdržal zoznam, v ktorom figuruje, ktoré médiá by kampaň zastrešovali, v rozpise mali byť uvedené aj zľavy.

„Nie som zástanca toho, aby sme posielali milióny eur do spriaznených médií, aby z vďačnosti o niekom pekne písali alebo vysielali o tom, aký som sladký a dobručký minister,“ povedal Matovič na brífingu po rokovaní vlády. Ten sa zatiaľ sám zaočkovať nedal.

Všetko by sa zmenilo, keby sme mali informácie

Slovenská akadémia vied, MNFORCE a Seesame, ktorí projekt zastrešujú, sa pýtali aj na to, čo by postoj ľudí, ktorí sa očkovať odmietajú, dokázalo zmeniť. Takmer 30 % by sa očkovať dalo, keby sa preukázalo, že sú vakcíny bezpečné a získali by riadnu registráciu v liekovej agentúre.

O niečo viac než 14 % by názor zmenilo, keby sa zaočkovať mohli ísť dať k vlastnému obvodnému a 12,5 % by presvedčila až ďalšia pandémia, kedy by zomierali stovky ľudí a nemocnice by praskali vo švíkoch.

Ide teda o informácie, ide o vakcinačnú kampaň. Už dávno bolo neskoro začať robiť obrovskú osvetu o tom, čo očkovanie vlastne predstavuje. Ľudia by nemali byť nútení vyhľadávať si tak dôležité informácie, najmä nie v krajine, kde je tak výrazná dezinformačná scéna ako u nás. Informácie, na ktorých dnes tak záleží, by nám mali byť dostupné vždy a všade. My máme, čo nezaočkovaní chcú, len o tom nevedia.

Zároveň je už dnes možné, aby sa ambulantní lekári prihlásili do systému, ktorý im umožní očkovať vlastných pacientov, ktorí im dôverujú. Rozdiel v takomto očkovaní a v očkovaní vo vakcinačnom centre je však taký, že v tomto prípade celý proces od objednania na očkovanie cez realizáciu až po záznam do systémov vykoná ambulancia. Je teda na čase motivovať lekárov k tomu, aby tak urobili. Ide o tisíce zaočkovaných ľudí.

Zdroje: Ako sa máte, Slovensko, SAV, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech