PRIESKUM: Slováci prezradili, ktorá vakcína je ich favorit a čo si naozaj myslia o Sputniku V

  • Ochota dať sa zaočkovať je na Slovensku najvyššia od apríla 2020
  • Zaočkovať by sa v súčasnosti dalo až 41,8 % respondentov a ďalších 7,2 % je už zaočkovaných
  • Dve tretiny opýtaných si myslia, že Sputnik V by sme mali používať až po schválení regulačnými úradmi
  • Slováci prezradili aj svojho favorita medzi vakcínami. Najviac veria Pfizeru/BioNTechu
Vakcíny
TASR/AP
  • Ochota dať sa zaočkovať je na Slovensku najvyššia od apríla 2020
  • Zaočkovať by sa v súčasnosti dalo až 41,8 % respondentov a ďalších 7,2 % je už zaočkovaných
  • Dve tretiny opýtaných si myslia, že Sputnik V by sme mali používať až po schválení regulačnými úradmi
  • Slováci prezradili aj svojho favorita medzi vakcínami. Najviac veria Pfizeru/BioNTechu

Ochota dať sa zaočkovať je na Slovensku najvyššia od apríla 2020, zaočkovať by sa v súčasnosti dalo až 41,8 % respondentov a ďalších 7,2 % je už zaočkovaných. Dve tretiny respondentov si myslia, že vakcínu Sputnik V by sme na Slovensku mali používať až po schválení európskymi alebo slovenskými úradmi. To sú zistenia ôsmej vlny výskumu Ako sa máte, Slovensko?, ktorý iniciuje Slovenská akadémia vied, MNFORCE a Seesame. Zber dát sa realizoval od 24. do 27. marca 2021.

Dáš sa zaočkovať proti COVID-19?

Ochota dať sa zaočkovať je najvyššia od apríla 2020

Počet ľudí ochotných dať sa zaočkovať narastá a momentálne je od apríla 2020 na najvyššej úrovni. Na otázku „Dnes sú dostupné vakcíny na nový koronavírus, plánujete sa dať zaočkovať?“ odpovedalo kladne až 41,8% respondentov, čo je oproti decembru nárast o takmer 20 percentuálnych bodov. Od minulého výskumu z prelomu januára a februára, počet respondentov, ktorí sú ochotní dať sa zaočkovať, prípadne sa už zaočkovať dali, narástol o viac ako 8 percentuálnych bodov. Podiel respondentov, ktorí odmietajú vakcináciu od decembra trvalo klesá a v súčasnosti je na úrovni 28,8 %.

Rozhoduje vzdialenie aj politické preferencie 

Ochota dať sa zaočkovať dlhodobo súvisí s pocitom ohrozenia epidémiou koronavírusu. Častejšie by sa dali zaočkovať respondenti, ktorí sa cítia byť ohrození, dlhodobo častejšie muži v porovnaní so ženami, starší respondenti vo veku nad 50 rokov a výrazne ochotnejší dať sa zaočkovať sú respondenti z Bratislavského kraja. V tejto súvislosti existuje korelácia so vzdelaním – zaočkovať by sa dalo až 66,5% vysokoškolsky vzdelaných respondentov.

koronavírus očkovanie vakcína
zdroj: TASR/AP Photo/Binsar Bakkara

Ďalším faktorom dlhodobo ovplyvňujúcim ochotu dať sa zaočkovať sú politické preferencie respondentov. Výraznejšie ochotnejší sú voliči vládnych strán v porovnaní s voličmi opozičných strán. Tí vakcináciu vo väčšej miere odmietajú, ale i medzi nimi od posledného výskumu narástla ochota dať sa zaočkovať.

Favoritom je Pfizer/BioNTech

Medzi respondentmi, ktorí sa plánujú dať zaočkovať je najpopulárnejšia vakcína Pfizer/BioNTech (dalo by sa ňou zaočkovať 70,8 % tých, ktorí sa plánujú dať očkovať), nasledovaná vakcínou Moderna (55,5 %), Sputnik V (55 %) a AstraZeneca (31,1 %).

Až 30,6 % respondentov z tých, ktorí sa neplánujú dať očkovať, by sa dalo zaočkovať, ak by mali k dispozícii vakcínu Sputnik V.

sputnik vakcína
zdroj: TASR/AP/Zsolt Szigetvary

2/3 ľudí chcú, aby Sputnik V schválili aj úrady 

Respondenti sa vyjadrovalo aj k otázke očkovania ruskou vakcínou Sputnik V. Až dve tretiny respondentov (66,8 %) sú za jej používanie, ale požadujú jej schválenie príslušnými úradmi. 32,9 % respondentov požaduje schválenie európskymi úradmi (Európska lieková agentúra) a 33,9 % stačí aj jej schválenie slovenskými úradmi (Štátny ústav na kontrolu liečiv). Iba 10,6 % respondentov je za použitie tejto vakcíny aj bez schválenia. Proti akejkoľvek vakcíne je 9,2 % a proti používaniu Sputniku V na Slovensku je iba 3,8 % respondentov.

„Narastajúca popularita očkovania proti ochoreniu koronavírusu na Slovensku sa dá vysvetliť postupným nástupom masového očkovania a poznaním relatívnej bezpečnosti a účinnosti používaných vakcín. Ďalším dôležitým faktorom je pretrvávajúca nepriaznivá epidemiologická situácia a s tým súvisiace obavy z ochorenia.

Pfizer vakcína
zdroj: TASR/DPA/Sven Hoppe

Ukázalo sa tiež, že respondenti síce nemajú problém s ruskou vakcínou Sputnik V, ale výrazná väčšina požaduje jej schválenie európskymi či slovenskými úradmi. Dáta naznačujú, že jej použitie by na Slovensku mohlo zvýšiť podiel ľudí ochotných dať sa zaočkovať. Problémom však môže byť v súčasnosti horšia povesť vakcíny AstraZeneca, pretože iba menej ako tretina respondentov, ktorí deklarovali ochotu dať sa zaočkovať, by sa dalo zaočkovať touto konkrétnou vakcínou,“ uviedol Robert Klobucký zo Sociologického ústavu SAV.

Ide už o ôsmu vlnu výskumu 

Projekt „Ako sa máte, Slovensko?“ dlhodobo sleduje postoje obyvateľov na Slovensku od začiatku prísnych karanténnych opatrení v marci 2020. Prieskumy iniciovali prieskumná spoločnosť MNFORCE, komunikačná agentúra Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom SAV a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV. Doteraz sa zrealizovali rozsiahle zisťovania šesťkrát v roku 2020, na prelome januára a februára a v marci 2021.

Ôsma vlna výskumu „Ako a máte, Slovensko?“ prebehla v období 24.3. až 27.3.2021. V tomto období klesali počty hospitalizovaných z rekordných úrovní konca februára aj denné prírastky. V čase zberu dát bol od 25.3. sprísnený zákaz vychádzania a po 20:00 už neplatila výnimka pre cestu do prírody a boli zakázané cesty do zahraničia na dovolenku.

Zdroj: Slovenská akadémia vied, MNFORCE a Seesame

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá