PRIESKUM: Slováci veria viac Európskemu parlamentu ako tomu vlastnému. Čísla hovoria jasnou rečou

  • Nový prieskum ukázal, že Slováci svoju dôveru vkladajú do Európskej únie
  • Vlastným veria podstatne menej
EP, Ursula von der Leyen
TASR/AP/Virginia Mayo, TASR/Francois Walschaerts/Pool Photo via AP
  • Nový prieskum ukázal, že Slováci svoju dôveru vkladajú do Európskej únie
  • Vlastným veria podstatne menej

Európskemu parlamentu (EP) dôveruje 48 percent Slovákov, čo je viac ako dvojnásobok oproti dôvere vyjadrenej Národnej rade (NR) SR (23 percent). Vyplýva to z najnovšej Národnej správy Eurobarometra. Prieskum bol realizovaný od 12. februára do 5. marca.

Nedôveru EP vyjadrilo 44 percent Slovákov. Európsky priemer dôvery tejto inštitúcii je na úrovni 50 percent, nedôveruje jej 38 percent obyvateľov EÚ.

Vyjadri svoj názor v ankete:

Dôveruješ viac Európskemu parlamentu alebo parlamentu SR?

Polovica Slovákov dôveruje Európskej únii (EÚ) ako celku a tiež Európskej komisii (EK). EÚ dôveruje najviac Slovákov za posledných desať rokov. Oproti prieskumu z augusta 2020 ide o päťpercentný nárast.

Najpozitívnejší prínos EÚ vnímajú Slováci vo vzťahu k voľnému pohybu ľudí, tovaru a služieb. „Berieme to ako najväčší výdobytok Európskej únie, ale túto hodnotu si dokážeme uvedomiť, keď sa obmedzuje,“ zdôraznil vedúci Zastúpenia EK na Slovensku Ladislav Miko.

Ôsmi z desiatich Slovákov sa cítia byť občanmi EÚ. „S fungovaním demokracie v EÚ je spokojný každý druhý Slovák. Spokojnosť Slovákov s fungovaním demokracie v EÚ je o niečo vyššia ako s fungovaním demokracie na Slovensku,“ uviedla spracovateľka Národnej správy Eurobarometra Alexandra Martináková.

Za najväčšie aktuálne problémy považujú Slováci otázku zdravia, ekonomickú situáciu a rastúce ceny (náklady na život). „Európania vo všeobecnosti riešia v oveľa väčšej miere životné prostredie, zmenu klímy a nezamestnanosť,“ uviedla.

Dôveru Hegerovej vláde vjadrilo v ďalšom prieskume 34 percenta opýtaných Slovákov, informuje SITA. Z toho možnosť „rozhodne áno“ uviedlo 8 percent respondentov a „skôr áno, ako nie“ 25,7 percenta. Vyplýva to z prieskumu agentúry Polis Slovakia, ktorý pre televíziu Joj uskutočnila od 24. do 28. apríla. Agentúra vykonala prieskum telefonickou formou na vzorke 1 091 respondentov starších ako 18 rokov v rámci celého Slovenska.

Kabinetu nedôveruje 50 percent účastníkov prieskumu. Odpoveď „skôr nie, ako áno“ zvolilo 20,2 percenta voličov a „rozhodne nie“ 29,8 percenta. Odpoveď „neviem“ uviedlo 16,3 percenta opýtaných.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá