PRIESKUM: Slovákom sa z mamahotela nechce, až polovica mladých žije stále s rodičmi

  • Vlastné bývanie majú viac muži ako ženy
  • Najčastejšie ide o mladých ľudí vo veku 27 až 30 rokov s vysokoškolským vzdelaním
Bratislava
Unsplash/Victor Malyushev
  • Vlastné bývanie majú viac muži ako ženy
  • Najčastejšie ide o mladých ľudí vo veku 27 až 30 rokov s vysokoškolským vzdelaním

Takmer polovica mladých Slovákov vo veku 18 až 30 rokov býva u svojich rodičov. Ako vyplýva z prieskumu, ktorý pre spoločnosť Kruk Česká a Slovenská republika vypracovala agentúra Stem/Mark, necelá tretina mladých ľudí žije vo vlastnom dome či byte a viac ako šestina býva v podnájme.

Osamostatňujú sa skôr muži

Vlastné bývanie majú podľa prieskumu viac muži ako ženy, pričom najčastejšie ide o mladých ľudí vo veku 27 až 30 rokov s vysokoškolským vzdelaním.

Richard Marko je úspešným výkonným riaditeľom ESET. Jazdí na luxusnom aute Tesla Model X

Mladí ľudia sa usilujú o vlastné bývanie a zaobstaranie bytu či domu na hypotéku berú ako jeden z hlavných dôvodov, prečo sa zadlžiť. Nie je prekvapivé, že vo vlastnom bývajú predovšetkým ľudia v manželstve či dlhodobí partneri a ľudia s vyšším mesačným príjmom,“ uviedla generálna riaditeľka spoločnosti Kruk Jaroslava Palendalová.

Vlastné bývanie je cieľ

Traja zo štyroch mladých Slovákov považujú vlastné bývanie za podmienku spokojného života. O zaobstaraní vlastnej nehnuteľnosti na bývanie začínajú mladí ľudia v priemere uvažovať v 22 rokoch. Najčastejšie majú vlastný dom či byt zamestnanci vo verejnom sektore.

Viac ako polovica mladých ľudí vlastniacich dom či byt uvádza, že má jednu veľkú pôžičku – veľmi pravdepodobne hypotéku alebo úver zo stavebného sporenia. Mladí ľudia bývajúci vo vlastnom byte či dome tiež zďaleka najviac uvádzajú, že si pravidelne sporia peniaze,“ dodala Palendalová.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech