PRIESKUM: Slovenskí muži sa o seba starajú. Nechcú to však priznať, aby neboli za metrosexuálov

  • Viac ako polovica opýtaných mužov si myslí, že sa od nich očakáva, aby vyzerali dobre
  • Takmer polovica z nich však považuje tému mužskej krásy ako tabu
  • Prieskum Dermatologicko-laserovej kliniky TOMAR ukázal, že muži si myslia, že starostlivosť o zovňajšok z nich robí atraktívnejších pre opačné pohlavie
Unsplash/Andre Reis Unsplash/Safia Shakil
  • Viac ako polovica opýtaných mužov si myslí, že sa od nich očakáva, aby vyzerali dobre
  • Takmer polovica z nich však považuje tému mužskej krásy ako tabu
  • Prieskum Dermatologicko-laserovej kliniky TOMAR ukázal, že muži si myslia, že starostlivosť o zovňajšok z nich robí atraktívnejších pre opačné pohlavie

Téma starostlivosti mužov o svoj zovňajšok bola ešte nedávno tabu, pretože muži sa o tom hanbili rozprávať. Je to stále tak, alebo sú muži v tejto téme otvorenejší? Prieskum Dermatologicko-laserovej kliniky TOMAR prichádza s odpoveďami nie len na túto otázku, ale aj na otázky ako: Chcú muži vyzerať dobre? Starajú sa o seba? Klinika tieto otázky položila 500 mužom a ich odpovede ťa pravdepodobne prekvapia.

Netreba to preháňať

Súčasťou prieskumu bolo teda 500 mužov vo veku 15-65 rokov. Klinika sa ich hneď v úvode opýtala, či považujú za dôležité starať sa o svoj vzhľad. Kladne odpovedala takmer polovica z nich s tým, že ani starší muži nemusia mať vrásky a dvojitú bradu. 47 % opýtaných odpovedalo taktiež kladne, no podľa tohto percenta nie je dôležité preháňať to.

zdroj: Unsplash/Isabell Winter

Tvrdia, že úplne stačí dôkladná hygiena, upravená brada a vlasy. Opačný názor vyslovili len 4 % respondentov. Títo páni tvrdia, že muž má ostať mužom a úplne im stačí sprcha a umyté zuby. „Je to rovnako dôležité, ako sa starať o svoje vnútro – aby mohol byť človek sám so sebou spokojný a zdravý,“ uviedol jeden z respondentov.

Čo od mužov očakáva spoločnosť?

Až 68 % opýtaných zastáva názor, že od mužov sa očakáva, že bude vyzerať dobre. Myslia si, že sa to očakáva výrazne viac, ako sa to očakávalo v minulosti. Podobný názor má necelých 30 %, avšak tieto očakávania sú podľa nich špecifikom vybraných spoločenských kruhov. Z 500 opýtaných uviedlo len 12 mužov, že spoločnosť ich výzor nerieši. Tvrdia, že to je každému jedno, pretože ide o mužov. 

zdroj: Unsplash/Arthur Humeau

Polovica mužov zúčastnených v prieskume tvrdí, že muži, ktorí sa o svoj zovňajšok starajú, sa to hanbia priznať. Títo páni taktiež zastavajú názor, že téma mužskej starostlivosti je na Slovensku stále tabu. „Osobne sa to nehanbím priznať, ale myslím si, že veľa známych to berie tak, že keď sa o seba aspoň trošku staráš, si metrosexuál,“ zaznelo v jednej z odpovedí. Mnoho respondentov v odpovedi uviedlo, že v tejto otázke záleží najmä od veku muža. Myslia si, že čím je muž mladší, tým menší problém má priznať to, že mu na vzhľade záleží a stará sa oň.

Zaujímavosťou je, že veľká časť mužov sa neostýcha priznať, že so svojou partnerkou absolvujú beauty rutiny. 84 % opýtaných uvádza, že ide o úplne normálnu záležitosť. V skupine opýtaných je však stále 10 % mužov, ktorí to „riskovať“ nemienia a radšej sa o svoju krásu starajú v súkromí. V odpovediach sa často opakuje aj to, že samotné partnerky mužom beauty rutinu nastavujú či ju s nimi zdieľajú. „Žena ma krémuje sama. A ja si to užívam, celú tú jej skinker (alebo ako to nazýva),“ prezradil jeden zo spokojných respondentov.

Chlapi, nehanbite sa!

Prekvapivé sú aj výsledky odpovedí na otázku, či by sa muži mali za svoju starostlivosť o telo hanbiť. Viac než 90 % z respondentov je presvedčených, že chlapi by sa nemali hanbiť za to, že sa o seba starajú. Práve naopak, mali by chcieť byť pre opačné pohlavie príťažliví. Menej ako 5 % mužov však tvrdí, že chlap má byť prirodzený, nemá strácať čas starostlivosťou o svoj zovňajšok, keďže mužnosť nevychádza z krásy.

Z odpovedí sa dá ľahko vyčítať, že slovenskí muži sa chcú páčiť a myslia si, že ženy ich snahu určite ocenia. Len 9 z 500 mužov, ktorí sa prieskumu zúčastnili, si myslí, že ženy chcú prirodzených mužov s trčiacimi chĺpkami z nosa a neupravenou bradou. „Nie každému sa páči hustá brada a po druhé, je to ložisko baktérií porovnateľné so záchodovou misou,“ odznelo v jednej z odpovedí. 

zdroj: Unsplash/Safia Shakil

Podľa odpovedí možno usúdiť, že nie je žiadnym prekvapením, že viac než polovica respondentov si už okrem základnej hygieny zvykla na malé beauty rutiny ako pleťový hydratačný či anti-age krém, balzam na vlasy, pleťové séra a pravidelné návštevy u barbera.

Muži a estetická medicína

Výsledky prieskumu ukázali, že mnoho Slovákov nemá s estetickou medicínou takmer žiadne skúsenosti. Len dve percentá opýtaných uviedlo, že im veľmi záleží na vzhľade z rôznych súkromných či pracovných dôvodov a okrem pravidelnej domácej starostlivosti využívajú aj služby estetickej dermatológie či plastickej chirurgie.

zdroj: Unsplash/Philippe Spitalier

Menej ako 65 % opýtaných však ihneď dodalo, že by nemali problém zveriť sa do rúk odborníka, ak by šlo o väčšie nedokonalosti ako napríklad rozsiahle jazvy, akné či rôzne výrastky na tvári. Až 10 % respondentov by profesionálom zverilo aj starostlivosť o hlboké vrásky, dvojitú bradu či rozšírené póry, ak by mali tú možnosť. 

Tento trend potvrdzujú aj skúsenosti z praxe primárky Dermatologicko-laserovej kliniky TOMAR MUDr. Adriany Tomekovej. „Na našej klinike stále častejšie vítame aj mužov. Je prirodzené, že aj muž v určitom postavení a veku potrebuje a chce dobre vyzerať, nároky spoločnosti sa stále zvyšujú. Muži chcú vyzerať a cítiť sa sviežo a mladistvo.

Naši klienti podstupujú predovšetkým neinvazívne zákroky, akými sú liftingy tváre pre elasticitu pleti, botulotoxín v oblasti čela, medzi obočím, očami či jeho aplikáciu pre elimináciu potenia. Častými sú aj zákroky ako laserové odstraňovanie jaziev, akné, žiliek, pigmentových fľakov na tvári a iných nedokonalostí pleti. Myslím, že muži by sa nemali hanbiť za to, že sa o seba starajú, chcú vyzerať a cítiť sa dobre,“ dodáva k téme mužskej krásy MUDr. Tomeková.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá