PRIESKUM: Smart hodinky z nás robia hypochondrov. Jedna pacientka si nimi robila EKG aj trikrát denne

  • Ako často si sleduješ svoje zdravotné funkcie prostredníctvom smart hodiniek?
  • Podľa najnovšieho prieskumu to mnoho ľudí preháňa
pjimage – 2021-08-26T110552.632
Unsplash/Jair Lazaro Unsplash/Luke Chesser
  • Ako často si sleduješ svoje zdravotné funkcie prostredníctvom smart hodiniek?
  • Podľa najnovšieho prieskumu to mnoho ľudí preháňa

Technológie nám v dnešnej dobe výrazne uľahčujú každodenné fungovanie. Mobilné telefóny majú funkcie, o ktorých sa nám v minulosti ani nesnívalo a na trhu sú už dlhšie dostupné aj smart hodinky. Práve tie mnoho lekárov oceňuje najmä vďaka šikovným zdravotným funkciám, ktoré dokážu včas diagnostikovať zdravotné komplikácie.

V niektorých prípadoch však tieto hodinky môžu napáchať viac škody ako úžitku. To platí najmä v prípade, že majiteľ hodiniek je na zdravotných funkciách závislý a používa ich aj niekoľkokrát do dňa. 

Podľa prieskumu kardiologičky Lindsey Rosmanovej z americkej lekárskej fakulty University of North Carolina je očividné, že niektorí ľudia to s funkciami naozaj preháňajú. Jedna z jej pacientiek si v priebehu jedného roka svoje EKG merala až 916-krát, čo znamená, že funkciu použila približne trikrát denne. Keď sa výsledky EKG žene nepozdávali, ihneď utekala na lekársku prehliadku.

zdroj: Unsplash/Luke Chesser

Vznik ďalších ochorení 

Výskum potvrdil, že ustavičný prístup k týmto funkciám môže v ľuďoch vyvolať závislosť na monitorovaní životných funkcií. Samotné výsledky však môžu viesť k ďalším problémom ako je zbytočný stres. Spôsobené to je najmä skutočnosťou, že mnoho ľudí si neuvedomuje, že tep sa pri niektorých aktivitách výrazne zvyšuje. To majiteľov hodiniek núti sledovať sa pravidelne.

V dôsledku pravidelného merania tepu vzniká určitá forma úzkosti. Zaujímavosťou je, že tá sa spája aj s meraním množstva kyslíka v krvi. Táto funkcia je dostupná aj pri lacnejších modeloch smart hodiniek, a teda je rozšírenejšia. V dnešnej dobe patrí táto funkcia medzi nesmierne rozšírené, keďže hladina kyslíka v krvi je jednou z možností indikácie začínajúceho ochorenia COVID-19.

Využívaš zdravotné funkcie na svojich smart hodinkách?

Aj hladina kyslíka v krvi je jedným z dôvodom častých návštev lekárov. Tí však majú v dnešnej dobe práce nad uši a nie vždy majú čas s pacientom prejsť všetky záznamy, ktoré im prinesie. To platí hlavne v prípade, že ich je takmer tisíc. Práve nedostatok času lekárov môže prehĺbiť nedôveru pacientov, ktorí si často myslia, že sú zanedbávaní.

Každý problém má svoje riešenie a inak to nie je ani v tomto prípade. Lekárka stojaca za výskumom vyzýva technologické firmy, ktoré hodinky vyrábajú, aby svojich zákazníkov v tejto oblasti aspoň trochu vzdelávali. Cieľom týchto vzdelávacích procesov by malo byť správne zaobchádzanie s týmito funkciami. 

Zdroj: ncbi.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá