PRIESKUM: Šokujúci fakt, slovenskí študenti si kupujú na pôžičky autá a telefóny

  • Štvrtina mladých Slovákov vo veku 18 až 22 rokov má dve alebo tri pôžičky
  • Znepokojivé je zistenie, že až 15 % mladých ľudí rieši pôžičkou náklady na ich voľnočasové aktivity
mlady clovek, muz, chlapec, bmw, auto, peniaze
Unsplash/JC
  • Štvrtina mladých Slovákov vo veku 18 až 22 rokov má dve alebo tri pôžičky
  • Znepokojivé je zistenie, že až 15 % mladých ľudí rieši pôžičkou náklady na ich voľnočasové aktivity

Dnešná doba sociálnych médií zhltla množstvo mladých ľudí, ktorých šťastie závisí od ich úspechu na Instagrame. Predsa len, na tejto sociálnej sieti na oko nikto nie je chudobný, každý je šťastný, pekný a miluje pondelky. Pre mnohých je životnou métou rozdávať na svojom profile zľavové kódiky na krémiky a kolagén

Na to, aby sa tu človek mohol prezentovať drahými autami, Gucci ladvinkou či dovolenkou v exotike, sú však nejaké peniaze jednoducho potrebné. Tu ale nastáva háčik a to predovšetkým v prípade študentov, ktorí chcú zaujať, no svoje nadštandarné výdavky nedokážu pokryť príjmami z brigád. Ak študentom výplata z brigády vo fast-foode nezaplatí nový iPhone či BMW, nemajú problém siahnuť po pôžičkách. Dokonca až štvrtina mladých Slovákov vo veku 18 až 22 rokov má dve alebo tri pôžičky.

Mladí Slováci sa nevzdelávajú a ani nepracujú. Ženy sú na tom dokonca horšie, majú aj nižšie platy

Mladí Slováci si najčastejšie požičiavajú na kúpu automobilu či bývanie. Každý desiaty mladý dlžník si požičal na nákup elektroniky ako je nová televízia či smartfón, vyplýva to z prieskumu agentúry Stem Mark pre spoločnosť Kruk.

Nejakú finančnú pôžičku má v súčasnosti 51 % mladých ľudí vo veku 18 až 30 rokov. Viac sa zadlžujú muži (57 %) než ženy (45 %). Najčastejšie si berú úver vo veku 27 až 30 rokov (78 %) a vzdelanie pri tom nehrá rolu. Ľudia bez maturity i vysokoškolsky vzdelaní si požičiavajú vo veľmi podobnej miere.

Zobral by si si pôžičku na auto či telefón?

„Vysoký podiel pôžičiek medzi ľuďmi mladšími ako 30 rokov, ktorí žijú v manželskom alebo partnerskom vzťahu a majú jedno či viac detí, jasne súvisí s pôžičkami na vlastné bývanie. Znepokojivé je zistenie, že 15 % mladých ľudí vo veku 18 až 22 rokov rieši pôžičkou náklady na voľnočasové aktivity. Alarmujúci je tiež celkový počet úverov významnej časti mladých ľudí,“ hovorí Jaroslava Palendalová, generálna riaditeľka spoločnosti Kruk.

zdroj: Pexels/Daria Shevtsova

Nadpolovičná väčšina (52 %) mladých dlžníkov má len jeden úver a spravidla ide o hypotéku na vlastný dom či byt. Plných 16 % najmladších dlžníkov (vo veku 18 až 22 rokov) má dokonca štyri pôžičky. Viacnásobne sa zadlžujú predovšetkým študenti, dve alebo tri pôžičky má 31 % študentov, štyri pôžičky celých 20 %.

Závery aktuálneho prieskumu medzi mladými ľuďmi žiaľ ukazujú, že väčší počet rôznych pôžičiek majú najčastejšie ľudia s nízkymi príjmami. Práve tí sa podľa expertov na financie v prípade nečakaných výdavkov ľahko dostanú do situácie, keď nebudú schopní splácať všetky svoje záväzky.

Absolútna väčšina (84 %) zadlžených respondentov získala pôžičku (spravidla hypotéku) od banky. Každý siedmy (14 %) dlžník si požičal peniaze od rodičov a 10 % účastníkov prieskumu sa obrátilo na poskytovateľa spotrebiteľských úverov.

Zdroje: Kruk, Stem Mark

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK