Prieskum ukázal, že najviac dnes podnikáme v Bratislave, najmenej v Trenčíne

  • Prudký rast počtu nových firiem na Slovensku sa zastavil
  • „Eseročky" vládnu stavebníctvu a veľkoobchodu, akciové spoločnosti zase financiám a IT sfére
pexels-photo-296886
Pexels
  • Prudký rast počtu nových firiem na Slovensku sa zastavil
  • „Eseročky" vládnu stavebníctvu a veľkoobchodu, akciové spoločnosti zase financiám a IT sfére

V roku 2018 si podnikatelia na Slovensku založili 19 927 firiem, z čoho bolo 189 akciových spoločností a 19 738 spoločností s ručením obmedzeným. Ide o prvý pokles od roku 2016, kedy sa počet nových podnikov začal rapídne zvyšovať. Z databázy poradenskej spoločnosti Bisnode vyplýva, že vlani na Slovensku vzniklo 7 % zo všetkých existujúcich firiem. Najviac firiem si podnikatelia na Slovensku v minulom roku registrovali v Bratislavskom, najmenej v Trenčianskom kraji.

„Tak, ako v roku 2017, aj v minulom roku nepresiahol ani v jednom kraji počet novozaložených firiem hodnotu 2 000, okrem Bratislavského kraja. Tam podnikatelia otvorili 5 850 spoločností, čo medziročne predstavuje pokles o 299 firiem. Top trojicu krajov, kde vzniklo najviac podnikov, dotvárajú Nitriansky (1 947) a Banskobystrický kraj (1 852),“ hodnotí stav analytička spoločnosti Petra Štěpánová.

Najviac spoločností s ručením obmedzeným bolo registrovaných v oblasti stavebníctva, veľkoobchodu, maloobchodu, opravy motorových vozidiel a pozemnej dopravy. Najviac akcioviek vzniklo v oblasti finančného sprostredkovania, IT, poistenia, právnej a účtovnej činnosti.

Z analýzy spoločnosti ďalej vyplýva, že podnikatelia na Slovensku zatvorili dohromady 5 074 firiem, z čoho bolo 200 akciových spoločností a 4 874 spoločností s ručením obmedzeným. Aj keď pokles v počte zrušených podnikov vidieť už od roku 2016, tentoraz ide o prvý výrazný pokles.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech