PRIESKUM: Žilinka dramaticky klesol. Slováci vystavili vysvedčenie známym verejným činiteľom
- Generálnemu prokurátorovi od nástupu do funkcie čísla dramaticky klesli
- Ľudia prvýkrát hodnotili aj novú policajnú prezidentku

- Generálnemu prokurátorovi od nástupu do funkcie čísla dramaticky klesli
- Ľudia prvýkrát hodnotili aj novú policajnú prezidentku
Najnovší prieskum agentúry Focus nehodnotí politikov, ani politické subjekty. Pre portál 360tka totiž mapovali analytici názor Slovákov na verejných činiteľov. Prieskum agentúra realizovala od 7. do 12. februára 2025 na vzorke 1 010 ľudí.
V prieskume sa pýtali na generálneho prokurátora Maroša Žilinku, riaditeľa Slovenskej informačnej služby Pavla Gašpara a policajnú prezidentku Janu Maškarovú.
Prekvapujúce výsledky
Z výsledkov vyplýva, že síce Marošovi Žilinkovi dôverujú ľudia najviac, ale nejde o žiadne svetoborné čísla. Dôveru mu prejavilo len 37 % ľudí. Za ním skončil Pavol Gašpar s 33 %, tretia priečka tak patrí s 30 % novej šéfke Policajného zboru.
V jej neprospech zahralo v tomto prípade aj to, že percentá pri odpovedi „neviem, nepoznám“ mala Maškarová najvyššie a to až 31 %. Z toho vyplýva, že každý tretí človek ju nepozná alebo nevie, či jej má dôverovať alebo nedôverovať. Takúto odpoveď v prípade Gašpara volilo len 12 % opýtaných a pri generálnom prokurátorovi Žilinkovi dokonca len 10 % respondentov.
Výsledky prieskumu
Nedôvera:
- Pavol Gašpar – 55 %
- Maroš Žilinka – 53 %
- Jana Maškarová – 39 %
Dôvera:
- Maroš Žilinka – 37 %
- Pavol Gašpar – 33 %
- Jana Maškarová 30 %
Dopočet do 100 % tvoria odpovede nevie alebo nepozná.
Oproti minulosti stratil
Zaujímavé je, že rok po zvolení do funkcie generálnemu prokurátorovi dôverovalo viac ľudí, ako tomu je teraz. Agentúra Focus uskutočnila prieskum pre TV Markíza v marci 2021. Skúmala v ňom mieru dôvery verejnosti voči vtedajším verejným činiteľom – Marošovi Žilinkovi (generálny prokurátor), Petrovi Kovaříkovi (vtedajší riaditeľ Policajného zboru) a Danielovi Lipšicovi (vtedajší špeciálny prokurátor).
Výsledky ukázali, že najväčšiu dôveru mal generálny prokurátor Maroš Žilinka, ktorému dôverovalo 48,1 % respondentov. Za ním nasledoval policajný prezident Peter Kovařík s takmer 34 % a šéf špeciálnej prokuratúry Daniel Lipšic, ktorému verilo o percento menej opýtaných.
Naopak, v rebríčku nedôvery viedol Daniel Lipšic s viac ako 60 %, za ním nasledoval Peter Kovařík s vyše 45 % a najmenej nedôvery prejavili ľudia Marošovi Žilinkovi (takmer 35 %).
Prieskum o generálnej prokuratúre
Nedávno vody rozvíril poslanecký prieskum zameraný na dôsledky zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry zostáva neuzavretý. Generálny prokurátor Maroš Žilinka podľa poslanca Branislava Vanča z Progresívneho Slovenska znemožnil poslancom rozhovory s kľúčovými prokurátormi počas návštevy generálnej prokuratúry 17. februára. Informovala o tom TA3.
Vančo ostro kritizuje komunikačný prístup generálneho prokurátora, ktorý podľa neho nielen sám nekomunikuje s médiami, ale bráni v otvorenej komunikácii aj svojim podriadeným. Poslanec poukazuje na rozpor medzi Žilinkovými predchádzajúcimi sľubmi o transparentnosti a súčasnou realitou.
„Chceli sme si vypočuť nielen vedenie Generálnej prokuratúry, ale aj prokurátorov a prokurátorky, ktorí varovali pred porušovaním zákona. To nám umožnené nebolo. Verejnosť má právo poznať odpovede,“ zdôraznil poslanec.
Pochybnosti o novom oddelení Viacerí bývalí prokurátori už vyjadrili znepokojenie nad oslabením boja proti organizovanému zločinu. Prieskum odhalil neochotu prokuratúry poskytnúť podrobné informácie o tom, ako zrušenie ÚŠP ovplyvnilo vyšetrovanie významných káuz
„Oddelenie závažnej kriminality nenahradilo ÚŠP v boji proti mafii a organizovanému zločinu. Skôr nahradilo špeciálnu prokuratúru pod vedením Dušana Kováčika, ktorá zametala kauzy vplyvných ľudí pod koberec. Ani s prokurátormi tohto oddelenia sme sa nemohli stretnúť,“ upozornil Vančo.
Zatiaľ čo Vančo plánuje pokračovať v prieskume pozvaním prokurátorov priamo do parlamentu, generálny prokurátor Žilinka považuje prieskum za ukončený. Žilinka označil účel prieskumu za zmätočný a tvrdí, že nespĺňa zákonné požiadavky, keďže neobsahuje konkrétne zmienky o kontrole dodržiavania zákonov.
Generálny prokurátor odmieta obvinenia z marenia poslaneckého prieskumu a celú aktivitu charakterizuje ako politicky motivovanú, argumentujúc, že poslanci nedokázali jasne definovať predmet svojho prieskumu.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: 360tka, tvnoviny.sk, TA3