Pripomeň si, kto si! Si Slovák a toto všetko je naše…

  • Branko alebo Marína, borovička alebo Horalky, hutoríš alebo kecáš, bývaš v tieni hôr alebo v tieni panelákov. Na tom nezáleží.
collageSR
  • Branko alebo Marína, borovička alebo Horalky, hutoríš alebo kecáš, bývaš v tieni hôr alebo v tieni panelákov. Na tom nezáleží.

Koľkokrát si nevedel hneď z fleku odpovedať na otázku: Čo je typické pre Slovensko? A v zápale (ne)národného cítenia z teba vypadlo len: „Halušky“? Necíť sa urazene, stane sa to každému. Práve preto tu nájdeš zoznam tých najlepších slovenských neformálnych symbolov, ktoré všetci tak milujeme.

Komunistické chrumky

Jediné jedlo, ktoré sa toľkokrát spája s bývalým politickým zriadením. Ale však prežili socializmus! A stále sú dobré.

chrumky_zpskdy1prfb

foto: sweetboro.sk

Borovička

Nie je to z borovice a chuťovo sa mýli s Ginom. Čo je to?

Borovicka

foto: pixabay.com

Andy Warhol

Ten, ktorého preslávil výrok: „V budúcnosti bude každý pätnásť minút slávny!“. Niečo na tom je, však? Svetoznámy popartový umelec, ktorého rodičia žili pred emigráciou do USA na Slovensku, v obci Miková.

andy-warhol

foto: interestingfacts.org

Fujara

Vraj sa zrodila severne od Banskej Bystrice a teraz dopĺňa nejedno video zo slovenských panorám. V zozname svetového dedičstva UNESCO je zapísaná v zozname Majstrovských diel ústneho a nehmotného dedičstva ľudstva.

Horalky

Cukor, kakao, tuk a múka. To sú Horalky. Tiež ich máš vždy pri sebe, keď ideš na výlet? Od roku 1953 si ich každý pribalí do batoha!

1397468672-y6aze2-7

foto: sedita.sk

Ecocapsule

Ecocapsule je medzinárodne oceňovaný projekt slovenskej architektonickej skupiny Nice Architects. Ide o obytnú kapsulu, ktorá si dokáže sama vyrábať energiu a môže byť umiestnená v akomkoľvek prostredí – od tundry až po mesto.

55605379d49a9

foto: techxplore.com

Pohoda

Frontman skupiny Bez ľadu a skladu, Michal Kaščák, asi ani netušil, keď v roku 1997 usporiadal jednodňový festival, že to bude jeden z najväčších festivalov, ktorý privíta 30 000 muzikofilov. A je to prvý festival, na ktorom sa začal triediť odpad!

pohoda-medzi-16-najlepsimi-festivalmi-sveta

foto: pohodafestival.sk

Bryndza

Zlatá baňa z Liptova? Milujeme ju všetci, v kolibe alebo u starej mamy. A tak prečo jej zjeme len 400g na osobu ročne? Keby toto v 15. storočí tušili, ani by ju nevyrobili!

Brynza

foto: syrmex.cz

Hubert

V roku 1825 cez Slovensko prechádzal Johann Evangelist Hubert, Francúz z Napoleonovej armády. Zranenia z vojny mu ošetrovala Slovenka Paulína. Amor vystrelil a neskôr vznikla prvá mimofrancúzska fabrika na šumivé vína, a to práve v Bratislave.

hubert

foto: hubertsekt.sk

Majster Pavol

Levočský mestský archív vyhorel 10 rokov po jeho smrti, teda o ňom nevieme takmer nič. To, čo vieme, je fakt, že vytvoril najvyšší drevený oltár na svete, ktorý je v…

Schwabach_-_Stadtkirche_-_Hochaltar_Mittelschrein_2

foto: www.wga.hu

Rajec

V hlavnej úlohe srnka, medveď a diviak. I keď ťa voda z vodovodu nezabije, častokrát siahneš po balenej vode. A tá, patentovaná prírodou, je naozaj výborná.

Jarmok

Je rovnako obľúbený ako v 13. storočí. Pečené hody,  langoše, kožušiny, drevené a slamené výrobky, medovníky a burčiak! A keď Eva povie, že bez rysavej jalovice sa ani nevracaj…

remeselnik

foto: podujatiabb.sk

Haruľa

Na plechu alebo panvici, so smotanou alebo s mliekom. Mňam. Tieto zemiakové placky proste musíš milovať!

Husacie hody 

Slovenský Grob, dedinka s dvoma tisíckami obyvateľov, sa od septembra do decembra mení na jednu veľkú reštauráciu. Na každom kroku nájdeš pečenú hus, kvôli ktorej sem príde viac ako 50 000 hladošov, ktorí zjedia 5 000 husí. Už chýba len lokša, feferónka a vínko.

husa

foto: menucka.sk

Aeromobil

Práve na Slo­ven­sku sa od revo­lú­cie vyvíja uni­kátny pro­to­typ lie­ta­jú­ceho auta alebo pozem­ného lie­tadla – Aero­mo­bil. S  prá­cami sa začalo už v roku 1990, kedy vznikla prvá ver­zia tohto stroja pod náz­vom Aero­mo­bil 1.0. Dnes už je tento projekt, za ktorým stojí dizajnér Štefan Klein a zakladateľ reklamnej agentúry Juraj Vaculík, vo verzii 3.0 a zaujíma so oň celý svet.

phpjqe8ai

foto: pocket-lint.com

Štefan Banič

Narodil sa v Smoleniciach, odišiel do Ameriky, vynašiel padák. Americká armáda ho odkúpila za pár stoviek a vrátil sa na Slovensko dožiť svoj chudobný život ako murár. Ťažko uveriť, že mu to neprinieslo slávu ani bohatstvo len preto, že nebol Američan.

Stefan-Banic

foto: patentovat.sk

Veľkonočná oblievačka

Zatiaľ čo sa vo svete čudujú, prečo je nežné pokolenie takto „týrané“, my si to tu užívame a tešíme sa na údené mäsko a zemiakový šalát.

FGsGDO4b_oblievacka-sibacka-velka-noc-velkonocny-pondelok-slovensko

foto: polopate.sk

Chlieb s masťou a cibuľou

No čo k tomu treba ešte dodať?!

6819

foto: bonvivani.sk

Zdroj titulnej fotografie: tatry.sk, polopate.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech