Priprav sa na veľmi čudný október: Nad Európou sa rozprestrie tepelná kupola

  • Európa zotrváva v ohnisku nezvyčajného počasia, ktoré zaznamenala počas septembra
  • Zdá sa, že aj v nadchádzajúcom mesiaci budú teploty nad priemerom
počasie, Slnko
freepik
  • Európa zotrváva v ohnisku nezvyčajného počasia, ktoré zaznamenala počas septembra
  • Zdá sa, že aj v nadchádzajúcom mesiaci budú teploty nad priemerom

Meteorológovia vydali varovanie. Nad Európou sa chystá ďalšia vlna horúčav v prvej polovici októbra. Rozprestrieť sa tu má silná tepelná kupola, podobne ako tomu bolo v minulých týždňoch.

Podľa informácií zverejnených na serveri Severe Weather Europe budú teploty znovu stúpať. Táto vlna horúčav sa najprv dotkne juhozápadnej Európy a následne sa rozšíri na západnú a strednú Európu.

Na konci týždňa by mala zasiahnuť veľkú časť kontinentu.

Na juhu Británie sa teploty očakávajú na úrovni 23 – 25 °C, zatiaľ čo v Beneluxe a Nemecku sa očakávajú teploty okolo 20 °C. Francúzsko by malo čeliť až 35 stupňom Celzia, Španielsko a Portugalsko by mohli zažiť ešte vyššie teploty.

Je dôležité si uvedomiť, že sme len na začiatku druhého jesenného mesiaca a takéto extrémne vysoké teploty v tomto období sú meteorologicky nezvyčajné, upozorňuje Severe Weather Europe.

Rekordy v Nemecku

Tohtoročný september bol v Nemecku najteplejším od začiatku meraní v roku 1881. Vyplýva to z predbežných výsledkov Nemeckej meteorologickej služby (DWD), informuje DPA.

Teplota v septembri vzrástla „na úroveň, aká nebola doteraz v histórii meteorologických záznamov dosiahnutá“, informovala DWD zo svojho sídla v meste Offenbach nad Mohanom na juhozápade Nemecka. Priemerná teplota bola 17,2 stupňa Celzia.

Znamená to, že teplota v septembri bola o 3,9 stupňa vyššia ako v medzinárodne platnom referenčnom období 1961 – 1990. Zároveň bola o 3,4 stupňa vyššia ako v súčasnom a teplejšom referenčnom období 1991 – 2020. To výrazne prekonalo predchádzajúce rekordy zo septembrov 2006 a 2016, ktoré mali priemery 16,9 stupňa.

Podľa predbežných údajov bol september 2023 taktiež druhým najslnečnejším od začiatku vytvárania záznamov. Zároveň bol „značne príliš suchý“, uviedla DWD po prvom vyhodnotení výsledkov z približne 2 000 meracích staníc.

„Výnimočné teploty v tohtoročnom rekordnom septembri v Nemecku sú ďalším dôkazom, že sa nachádzame uprostred klimatickej zmeny,“ povedal vedúci oddelenia DWD pre klímu a životné prostredie, Tobias Fuchs.

Najvyššiu teplotu, 33,3 stupňa Celzia, zaznamenali 12. septembra v meste Waghäusel na Hornorýnskej nížine.

Ako „osviežujúci kontrast“ označuje DWD obce Deutschneudorf v Krušných horách na východe Nemecka a Oberstdorf v Bavorsku, ktoré 25. septembra zaznamenali celoštátne minimum 0,9 stupňa.

Dnešné počasie

Do našej oblasti prúdi chladnejší vzduch. Polooblačno až oblačno, na severe miestami prehánky. Teploty 19 až 24 °C. Na západnom Slovensku prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 15 až 12 a najvyššie denné 21 až 24 °C.

Na strednom Slovensku prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 14 až 9 a najvyššie denné 19 až 23 °C. Na východnom Slovensku prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 14 až 10 a najvyššie denné 19 až 23 °C.

Počasie na horách: Vo výške 1 000 m. n. m. prevažne oblačno, prehánky, najnižšia ranná teplota 10 a najvyššia denná 17 °C. Vo výške 1 500 m prevažne oblačno, prehánky, najnižšia ranná teplota 10 a najvyššia denná 14 °C.

Vo výške 2 000 m. n. m. prevažne oblačno, prehánky, najnižšia ranná teplota 7 a najvyššia denná 11 °C. Ozón: 4 % pod úrovňou dlhodobého priemeru (281 DJ). Informuje meteo.sk.

Na východe a severe Slovenska platia v sobotu ráno výstrahy prvého stupňa pred hmlou. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe.

Výstrahy platia do 9.00 h pre celý Prešovský kraj, väčšinu okresov Žilinského kraja a pre okresy Spišská Nová Ves, Zvolen, Detva, Brezno a Banská Bystrica. Ojedinele sa očakáva výskyt hmiel s dohľadnosťou 50 až 200 metrov.

„Znížená dohľadnosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre dopravné aktivity,“ doplnil SHMÚ.

Zdroje: Severe Weather Europe, TASR, SHMÚ, meteo.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá