Priprav sa na výpadok zásobovania obchodov potravinami. Hrozí už v pondelok, tvrdia potravinári

  • V pondelok hrozia na Slovensku výpadky v zásobovaní surovinami či potravinami
  • Dôvodom je podľa Potravinárskej komory Slovenska povinnosť opätovného testovania tých pracovníkov
  • Tí sa pohybujú v rámci červených a zelených okresov, pretože pokiaľ nebudú otestovaní, bude pre nich platiť zákaz vychádzania
potraviny, lidl
TASR/Jakub Kotian
  • V pondelok hrozia na Slovensku výpadky v zásobovaní surovinami či potravinami
  • Dôvodom je podľa Potravinárskej komory Slovenska povinnosť opätovného testovania tých pracovníkov
  • Tí sa pohybujú v rámci červených a zelených okresov, pretože pokiaľ nebudú otestovaní, bude pre nich platiť zákaz vychádzania

V pondelok 9. novembra môže nastať ochromenie vnútroštátnej prepravy tovarov a osôb medzi zelenými a červenými okresmi. Slovenskí vodiči nákladnej a autobusovej dopravy zo zelených okresov sa totiž nemajú kde druhý raz otestovať už pred 9. novembrom.

V tento deň alebo už 8. novembra budú na cestách a povinnosť otestovať sa nebudú mať ako splniť. Upozornil na to hovorca Združenia cestných dopravcov SR Česmad Slovakia Roman Kment.

KVÍZ: Máš vyššie IQ, ako väčšina Slovákov? Tieto otázky zvládnu vyriešiť len nadpriemerne inteligentní

Riešenie, ako zabrániť vzniku problémov a zabezpečiť plynulosť vnútroštátnej nákladnej a autobusovej prepravy, je podľa Česmadu v bezodkladnom prijatí výnimky pre vnútroštátnych vodičov nákladnej a autobusovej dopravy zo zelených okresov s negatívnym certifikátom z prvej vlny. Ako ďalšie riešenie združenie navrhuje otvoriť v zelených okresoch miesta na testovanie už tento víkend aspoň na jeden deň.

Pôjdeš sa zásobiť potravinami?

Kment zdôraznil, že nákladné aj autobusové dopravné spoločnosti pristupujú veľmi zodpovedne k testovaniu svojich zamestnancov, ich záujmom je dodržiavať prijaté opatrenia na zabránenie šíreniu ochorenia COVID-19.

„Napriek tomu hrozí, že nedokážu zabezpečiť zásobovanie obyvateľstva či maloobchodu potravinami, predmetmi dennej spotreby, liekmi a zdravotníckym materiálom alebo zásobovanie priemyselných podnikov. Problém hrozí aj pri prepravách živých zvierat, krmovín a tiež pohonných látok. Rovnako vzniká problém s prepravou osôb do zamestnania,“ dodal hovorca združenia.

 Ako pre TASR uviedla hovorkyňa Zväzu autobusovej dopravy Eva Vozárová, autobusovým dopravcom spôsobuje problémy nariadenie týkajúce sa pohybu medzi „červenými“ a „zelenými okresmi.“

„V udelení výnimky sa im, žiaľ, dodnes nepodarilo uspieť. ZAD preto vyjadruje obavy o plynulé zabezpečenie autobusovej dopravy medzi červenými a zelenými‘ okresmi,“ dodala Vozárová. ZAD podporuje udelenie výnimky pre vodičov autobusovej dopravy a pripája sa k požiadavke v rovnakom znení, ako uviedlo združenie Česmad.

Na piatkovej tlačovej konferencii však minister zdravotníctva Marek Krajčí spolu s premiérom Igorom Matovičom vysvetlili, že na tranzit cez červené okresy ľudia nepotrebujú aktuálny certifikát. Pokiaľ by však osoba vystúpila v červenom okrese, tak certifikát o negatívnom výsledku musí mať, vysvetlil premiér.

Zdroje: PKS, TASR, Česmad

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie