Zakladateľ Pokecu Milan Dubec ponúkol štátu očkovací web zadarmo. Matovič mu odpovedal komentárom na Facebooku
Cigániková zverejnila obrovskú sumu, ktorú Slovensko dalo za testovanie. Povedala, aké je riešenie pandémie
Mick Schumacher bol obvinený z rasizmu. Dôvod, pre ktorý sa tak stalo, je bizarný
Priprav si ďalekohľad, 24. januára sa táto planéta predvedie v plnej kráse
- Planétu Merkúr budeš môcť na oblohe pozorovať čoskro
- Uvidíš ju síce bez jej jedinečného ohnivého chvosta, no predsa
- Planétu Merkúr budeš môcť na oblohe pozorovať čoskro
- Uvidíš ju síce bez jej jedinečného ohnivého chvosta, no predsa
Ak si si doposiaľ nevšimol, že planéta Merkúr má svoj chvost, respektíve, niekoľko kilometrov viditeľnú svetelnú stopu pripomínajúcu kométu, pozri sa pozorne na jeho fotografie. Väčšina ľudí mysliacich si, že sa jedná skutočne o nejakú súkromnú hviezdu, sa mýli. Zvláštny „chvost“ zapríčiňuje poloha planéty, ktorú už čoskoro budeš môcť pozorovať na oblohe.
Najbližšie k Slnku
V našom solárnom systéme sa Merkúr nachádza najbližšie k ústrednej hviezde. Na to má však pomerne chabú ochranu. To, čo sa okolo planéty nachádza, môžeme len ťažko nazvať atmosférou. Ide o exosféru tvorenú hlavne z atómov kyslíka, sodíka, vodíka, hélia a draslíka, ktoré sú nakopené slnečným vetrom a bombardovaním mikrometeoroitmi. Táto exosféra je gravitačne spojená s planétou, ale príliš difúzna na to, aby sa správala ako plyn, objasňuje Science Alert.
Exosféra poskytuje len malú ochranu povrchu Merkúru pred slnečným žiarením a vetrom, ktorý vytvára radiačný tlak. Ten spôsobuje jav, kedy je viditeľný chvost kométy, nakoľko sa jej ľadové vnútro začne topiť a sublimovať. Pri opustení tela kométy ľad vytvára prach, ktorý tlak slnečného žiarenia následne ťahá za telesom ako dlhý chvost.