„Prišiel ruský mier“. Pilot slávneho Antonova ukázal vyrabované letisko po Rusoch

  • „Všetko bolo vyrabované. Prišiel k nám ruský svet,“ opisuje škody v Hostomeli pilot Dmytro Antonov
  • Šlo o jednu z kľúčových bitiek. Rusi letisko obsadili, no z Kyjevskej oblasti aj tak napokon museli ustúpiť
Hostomel letisko Ukrajina Antonov
Youtube / Dmytro Antonov / АЭРОПОРТ ГОСТОМЕЛЬ. Здесь был "русский мир"
  • „Všetko bolo vyrabované. Prišiel k nám ruský svet,“ opisuje škody v Hostomeli pilot Dmytro Antonov
  • Šlo o jednu z kľúčových bitiek. Rusi letisko obsadili, no z Kyjevskej oblasti aj tak napokon museli ustúpiť

Najväčšie lietadlo sveta Antonov An-225 nazývané aj „Mrija“ – teda Sen, sa na oblohe tak skoro určite neobjaví, ak ešte vôbec niekedy. Rozhodne to nebude ten istý, donedávna jediný existujúci a lietajúci exemplár, ktorý dnes, bohužiaľ, pripomína skôr kopu šrotu než lietadlo.

Osudným sa mu stala ruská invázia a ťažké boje o letisko v Hostomeli (niekedy nazývané aj letisko Antonova), na okraji Kyjeva.

Prečo sa o Hostomel tak tvrdo bojovalo

Rusi sa hneď v prvých hodinách svojej „špeciálnej operácie“ snažili toto letisko dobyť. Má viacero vybavených hangárov, no hlavne dlhú a širokú ranvej, na ktorej by napríklad vedeli pristávať aj ruské Iljušiny 76 (a ich rôzne verzie) – prepravujúce vybavenie a vojakov, teda potrebnú logistiku pre dopĺňanie.

Jednoducho, ak Rusi chceli získať Kyjev, získať Hostomel bolo strategicky dôležitým krokom.

Od prvých hodín invázie tu prebiehali ťažké boje, na ktoré Rusi nasadili minimálne desiatky vrtuľníkov (podľa vlastných slov 200) a svojich najlepších výsadkárov. Objavovali sa správy aj o účasti členov Specnaz.

Aj keď Rusi popierali straty, viaceré informácie hovoria o stovkách mŕtvych, a to na oboch stranách. Niektoré zostrelené ruské vrtuľníky ešte aj dnes nájdeš na letisku či v jeho okolí.

Rusom sa letisko napokon podarilo získať, no vďaka pravidelnému ostreľovaniu a odporu Ukrajincov ho nedokázali plnohodnotne využívať podľa svojich predstáv, ktoré mali viesť k dosiahnutiu ďalších cieľov.

Viacerí poukazovali na to, že letisko je už také zničené, že je v podstate nepoužiteľné. Rusi boli neskôr z celej Kyjevskej oblasti úplne vytlačení.

Následky po nich ale ostali, len zo samotného Hostomelu hlásili stovky nezvestných, s tým, že niektorí boli podľa svedkov zavraždení, len sa nevie, kde sú ich pozostatky.

„Takto vyzerá ruský svet“

Svet sa už v prvých dňoch vojny dozvedel, že slávny Antonov je zničený. Otázkou už bolo iba, do akej miery. Keď sa letisko opäť dostalo do rúk Ukrajincov, mohli sa začať skúmať škody.

Jeden z pilotov (a dokonca menovcov) Sna – Dmytro Antonov –, ktorý na letisku pracoval dlhé roky, jednoducho chytil kameru a prešiel sa po svojom známom pracovisku, ktoré už ale ani z ďaleka nevyzeralo tak, ako si ho pamätal.

Toto je naša budova. Pracujem tu 29 rokov,“ začína svoju video-obhliadku záberom na úplne zničenú budovu. „Vo vnútri je to ešte hrošie. Všetko bolo vyrabované, nezostali žiadne doklady, žiadny trezor, žiadne auto, nič. Prišiel ruský mier…“

Následne sa Dmytrov vyberie aj dovnútra, kde ukazuje svoju kanceláriu, aj ako vyzerala predtým, taktiež študovňu či kde absolvovali lekárskej prehliadky. Dnes sú to len úplne zničené a spálené priestory, takmer bez ničoho, sem-tam sa na zemi nájde krabica sušených potravín ruskej armády.

ruski vojaci
zdroj: Twitter/Thomas Sparrow

S druhým človekom na videu Dmytro vtipkuje, koho kancelária vyzerá lepšie a čudujú sa, prečo Rusi zobrali, čo mohli, ale jednu mikrovlnku tam nechali. Následne vyjde na parkovisko, kde hovorí, že mu zobrali aj auto. „Nie je tu, neviem, kde je.“

Potom sa pilot vyberie k hangárom a lietadlám, ktoré nevyzerajú o nič lepšie. „Týmto lietadlom som 18. februára letel z Lipska, 6 dní pred vojnou,“ ukazuje na kopu šrotu, ktorú to, že ide o bývalé lietadlo, pripomínajú iba ako tak zachovalé krídla.

Na videu ukazuje aj zničené ruské vrtuľníky. „Poznávate svoj vrtuľník? Tak to bude so všetkými,“ hovorí.

Nakoniec smeruje k slávnemu najväčšiemu lietadlu sveta, teda lepšie povedané, k tomu, čo z neho ostalo. „Myslel som, že to bude lepšie,“ hodnotí po príchode. Kabína je úplne zhorená, taktiež aj rad kolies či motory na jednej strane… a zbytok, ktorý nevyzerá až tak katastrofálne, je minimálne dostrieľaný po guľkách. „Bohužiaľ, úplná skaza,“ končí video Dmytro.

Výpoveď pre šéfa firmy

Za zničenie lietadla bol už po pár týždňoch bojoch potrestaný prepustením samotný šéf spoločnosti Antonov Sergije Byčkov. Ten lietadlo, samozrejme, nezničil, ale pripisuje sa mu vina za to, že sa o hrozbe ruskej invázie vedelo a lietadlo neukryl inde, nechal ho na kyjevskom letisku.

Byčkov argumentoval tým, že Sen bol v Hostomeli kvôli opravám, a preto ho nebolo možné premiestniť inde. S tým ale očividne nesúhlasili kompetentní a ani niektorí odborníci.  Opravy sa totiž mali týkať jedného motora. Antonov An-225 ich má k dispozícií ešte ďalších 5, ktoré mu na let, a teda aj premiestnenie stačia.

Zdroje: Youtube / pilot Dmytro Antonov, Ukroboronprom.com.ua, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá