Prívalové dažde, krúpy a vylúčené nie je ani tornádo. Horúčavy na Slovensku vystrieda búrková vlna

  • Počas posledných dní bolo na Slovensku poriadne horúco
  • Teploty sa do včerajšieho dňa pohybovali nad hranicou +30 °C
  • Vysokým teplotám však dnešným dňom odzvonilo, nasleduje prudká zmena
búrky
Unsplash/ David Moum, Unsplash/ Todd Diemer
  • Počas posledných dní bolo na Slovensku poriadne horúco
  • Teploty sa do včerajšieho dňa pohybovali nad hranicou +30 °C
  • Vysokým teplotám však dnešným dňom odzvonilo, nasleduje prudká zmena

Nasledujúce dni nás čaká ochladenie, dážď, silné búrky aj krupobitie. Vylúčený nie je ani vznik tornáda, informuje iMeteo. Studený front k nám dorazil zo strednej Európy, kde v posledných dňoch vznikali búrkové vlny. Jedna nás už zasiahla aj počas týždňa. Potrápila severozápad krajiny, kde spôsobila povodne.

Víkend však prináša ďalšiu vlnu búrok, vďaka ktorej sa tropické leto skončilo. V priebehu budúceho týždňa budú maximálne teploty na našom území kolísať od +20 do +29 °C. Tropickú hranicu tak už teploty nepokoria, uvádzajú meteorológovia.

Prvá vlna zrážok dorazila na Slovensko už v skorých ranných hodinách. iMeteo uvádza, že v priebehu soboty dopoludnia sa budú prehánky, búrky a občasný dážď presúvať ďalej na východ. Búrky by mali byť intenzívne len ojedinele, pričom ich hlavným sprievodným javom budú prívalové zrážky. Vo večerných hodinách sa počasie vylepší a počas noci môže dážď zasiahnuť najmä západ krajiny. 

V nedeľu bude situácia horšia

Výraznejšie búrky so silným nárazovým vetrom s rýchlosťou cez 100 km/h by mali Slovensko postihnúť až v nedeľu. Meteorológovia pre východné Slovensko dokonca vydali výstrahu pred vznikom tornáda. 

Myslíš si, že Slovensko zasiahnu také silné búrky ako v Česku?

„Už v nedeľu ráno môžu vznikať na Slovensku a v okolitých krajinách búrky. Tie sa budú tvoriť vo vlhkom vzduchu, no najvýraznejším faktorom bude strih vetra, zmena rýchlosti vetra s narastajúcou výškou, ktorý bude priať vzniku silných búrkových systémov,“ objasňuje iMeteo a dopĺňa, že tieto systémy by sa mali vyskytovať skôr na strednom a západnom Slovensku.

„Naopak, na východe sa zas môžu vyskytnúť supercelárne búrky. Tie môžu priniesť väčšie krúpy, prívalové zrážky a vzhľadom na očakávané stáčanie sa vetra v spodných vrstvách troposféry nie je vylúčený ani vznik tornáda,“ dodávajú meteorológovia.

Zdroj: imeteo.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech