Profesor Jozef Čentéš: Na slobodu sa v jeden deň dostanú stovky väzňov

  • Profesor Jozef Čentéš bol hosťom v štúdiu Na Stope s Ivanom Megom
  • Nový trestný zákon nesie podľa neho so sebou obrovské riziká
  • Za krádež dvoch kláskov kukurice stále hrozí väzenie
Profesor Jozef Čentéš v relácii Na Stope s Ivanom Megom
Startitup
  • Profesor Jozef Čentéš bol hosťom v štúdiu Na Stope s Ivanom Megom
  • Nový trestný zákon nesie podľa neho so sebou obrovské riziká
  • Za krádež dvoch kláskov kukurice stále hrozí väzenie

Mal byť generálnym prokurátorom, dnes je vedúci Katedry trestného práva, kriminológie a kriminalistiky Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Profesor Jozef Čentéš v relácii Na Stope s Ivanom Megom rozobral novelu Trestného zákona a Trestného poriadku.

Zásadné zmeny nastanú dňom, keď bude novela zapísaná v Zbierke zákonov. V tento deň sa podľa profesora Čentéša udejú na Slovensku veľké veci. Na slobodu sa z výkonu väzby či výkonu trestu dostanú stovky väzňov.

Profesor Jozef Čentéš v rozhovore vysvetľuje, ktorí väzni a prečo sa musia za jediný deň dostať na slobodu a aké riziká štát nesie, ak to súdy nedokážu zvládnuť.

Bývalý prokurátor upozornil aj na to, že napriek tomu, že sa znížili trestné sadzby na krádeže väčšieho obnosu peňazí či cenných vecí, za dva klásky kukurice ukradnuté z poľa vedľa cesty stále hrozí väzenie.

Vyšetrovateľov, ale aj prokurátorov a sudcov čaká po prijatí novely podľa Jozefa Čentéša toľko práce, že si nedokáže ani len predstaviť, ako to zvládnu. V tejto súvislosti tiež podotkol, že obrovské množstvo agendy pribudne napríklad probačným a mediačným úradníkom, no nezachytil, že by sa pracovalo na zvýšení ich počtu.

Napriek tomu, že zníženie trestných sadzieb schvaľuje a hovorí o tom, že na Slovensku boli skutočne drakonické tresty, zmena trestných kódexov v prípade korupcie je až neuveriteľne priaznivá v prospech páchateľov.

Profesor Jozef Čentéš prehovoril v relácii Na Stope s Ivanom Megom o novele trestného zákona spôsobom, ktorý je zrozumiteľný a pochopiteľný aj pre bežných poslucháčov, ktorých zaujíma dopad rozhodnutia Ústavného súdu v súvislosti s novými trestnými kódexami. 

Pozri si celý nezostrihaný rozhovor s profesorom Jozefom Čentéšom a dozvieš sa všetko, čo o Trestnom zákone a Trestnom poriadku potrebuješ vedieť.

Celý rozhovor TU:

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Trendové videá