Profesorky z prestížnej univerzity zistili, že vďaka tejto vlastnosti bude tvoj život dlhší až o 8 rokov

  • Mať zmysel pre humor nie je prospešné len pre dušu, ale aj pre kariéru a celkovú kvalitu života
  • Vyplýva to zo štúdie dvoch odborníčok, ktoré prišli na to, že zmysel pre humor dokáže tvoj život aj predĺžiť
  • Výskumu sa zúčastnilo 1,4 milióna respondentov zo 166 krajín sveta
Unsplash/Yanapi Senaud Unsplash/Daio Valenzuela
  • Mať zmysel pre humor nie je prospešné len pre dušu, ale aj pre kariéru a celkovú kvalitu života
  • Vyplýva to zo štúdie dvoch odborníčok, ktoré prišli na to, že zmysel pre humor dokáže tvoj život aj predĺžiť
  • Výskumu sa zúčastnilo 1,4 milióna respondentov zo 166 krajín sveta

O tom, že zmysel pre humor patrí medzi silné stránky osobnosti, už dávno vieme. Už predošlá štúdia dokázala, že osoby, ktoré dokážu svoj zmysel pre humor používať v pozitívnom zmysle, majú taktiež pozitívny pohľad na svoju minulosť. Tí, ktorí sa prezentujú skôr negatívnym zmyslom pre humor, spomínajú na svoju minulosť negatívne. 

Najnovší výskum, za ktorým stojí behaviorálna psychologička Jennifer Aaker a biznis konzultantka Naomi Bagdonas ukázal, že zmysel pre humor ti dokáže predĺžiť život až o 8 rokov. Obidve ženy sú odborníčky a na Stanford Business School vyučujú hodiny humoru.

zdroj: Unsplash/Tsuneya

Prospešná vlastnosť

Ženám sa počas spolupráce podarilo získať mnoho dôkazov, ktoré potvrdzujú teóriu, že dostatočný zmysel pre humor je prospešný pre kariéru a súkromný život. O svoje vedomosti sa dvojica delí v knihe s názvom „Humor, seriously“. 

V knihe sa odvolávajú na predošlý výskum z Nórska, ktorý počas 15 rokov sledoval takmer pol milióna ľudí. Tento výskum zistil, že osoby so zmyslom pre humor žili priemerne o 8 rokov dlhšie ako osoby, u ktorých zmysel pre humor absentoval.

Zistenia taktiež ukazujú, že u žien bolo vysoké skóre kognitívnej zložky humoru spojené so 48 % nižším rizikom úmrtia zo všetkých príčin, 73 % nižším rizikom úmrtia na srdcové choroby a 83 % nižším rizikom úmrtia na infekciu. 

zdroj: Unsplash/Priscilla du Preez

Teraz je tá správna chvíľa

Jedna z autoriek knihy tvrdí, že mnoho ľudí svoj zmysel pre humor potláča, pretože si myslí, že naňho jednoducho nie je vhodná chvíľa. Najvhodnejšia chvíľa na prejavenie svojho humoru je práve teraz, počas pandémie.

Globálna pandémia so sebou priniesla osamelosť, depresie a mnoho ľudí sa cíti byť odpojenými. Liek na tieto problémy je práve smiech. Je jedno či si s osobou v priamom styku, alebo sa rozprávate len cez monitor. Vďaka smiechu sa do tvojho tela dostane kokteil hormónov, ktorý taktiež posilní emočné väzby. Smiech a zmysel pre humor nás robia zároveň kreatívnejšími a vynaliezavejšími. 

zdroj: Unsplash/Sarandy Westfall

U starších smiech absentuje

Ako sme už písali vyššie, prieskumu dvoch odborníčok sa zúčastnilo 1,4 milióna osôb zo 166 krajín. Ukázalo sa, že väčšina respondentov sa smeje len zriedka. Miera smiechu sa znížila po 23. roku života, respektíve po ukončení štúdia na vysokej škole.

Tento fakt bol dokázaný už skôr. Existujú viaceré výskumy, ktoré dokázali, že 4-ročný chlapec sa zasmeje až 300-krát v priebehu dňa a 40-ročnému mužovi to trvá až 10 týždňov. Prečo sa to všetko deje? Odpoveď je naozaj jednoduchá. Spôsobené to je najmä pracovným prostredím, ktoré sa považuje za seriózne prostredie.

zdroj: Unsplash/David Siglin

Ako na to?

Na to, aby si si svoju budúcnosť poistil humorom, nie je potrebné na každom kroku rozprávať vtipy. Začať by si mal obyčajným úsmevom. Budeš vyzerať šťastnejšie a po chvíli sa tak aj budeš cítiť. Úsmev zároveň uvoľňuje endorfíny a vedie k smiechu.

Socializovať sa je v dnešných dňoch nesmierne náročné, no nezabudni byť v kontakte so svojimi priateľmi. Určite ťa väčšina z nich dokáže rozosmiať. V prípade, že nemáš náladu na dlhé telefonáty alebo konverzácie na sociálnych sieťach, siahni po nejakej zábavnej knihe. Prípadne si pozri svoj obľúbený seriál alebo film, ktorý je určite na vtipné momenty bohatý.

Zaujímavosťou je, že úsmev na tvári ti dokážu vyčarovať aj farby. Zároveň ťa dokážu nabudiť a dodať energiu. Ak sa chceš k dobrej nálade dostať pomocou farieb, sústreď sa najmä na žltú. Práve žltá produkuje pocit tepla, vzbudzuje veselosť a stimuluje duševnú činnosť. Taktiež ide o emocionálne najsilnejšiu farbu. 

Zdroje: Journals.sagepub.com, Scientific American, travelandleisure.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech