Programovací jazyk COBOL dokáže nevídané veci

  • Nové trendy nás bavia. Nezáleží na tom, či sú to trendy v móde, hudbe alebo technológiách, čo je nové, to je lepšie. Návrhári a vývojári sú priam posadnutí vylepšovaním všetkého, čo už poznáme, lebo veď nové rozšírenia a vymoženosti nikdy nie sú na škodu. V programátorstve to však môže byť trochu inak.
pexels-photo-4-1024×682
Zdroj: pixabay.com
  • Nové trendy nás bavia. Nezáleží na tom, či sú to trendy v móde, hudbe alebo technológiách, čo je nové, to je lepšie. Návrhári a vývojári sú priam posadnutí vylepšovaním všetkého, čo už poznáme, lebo veď nové rozšírenia a vymoženosti nikdy nie sú na škodu. V programátorstve to však môže byť trochu inak.

Svet programátorstva sa vyvíja a zlepšuje rovnako, ako všetky ostatné odvetvia, niečím sa predsa len odlišuje. V prvom rade si viac potrpí na funkčné a osvedčené zásady a postupy než na to, čo je práve „trendy“. Konkrétne hovoríme o programovacom jazyku COBOL, ktorý bol vytvorený už v roku 1959. Hoci je táto doba v histórií internetu považovaná za dobu kamennú, tento programovací jazyk sa používa dodnes.

Zdroj: pixabay.com

Doslovný preklad skratky COBOL je „všeobecný jazyk orientovaný na obchod“ a spravila je najviac využívaný pri bankových operáciách. Podľa serveru Reuters, v USA je COBOL využívaný v 80 % transakcií pri osobných návštevách klientov a v 95 % pri výberoch z bankomatu.  COBOL je však obľúbený nie len v USA, ale aj na Slovensku a v Česku, kde banky tiež väčšinu svojich operácií ako napríklad správu účtov klientov alebo pripisovanie jednotlivých transakcií vykonávajú cez technológie napísané v COBOLe.

COBOL je síce stále efektívny a bankám pomáha zarábať milióny, používanie takéhoto programovacieho jazyka má jednu veľkú nevýhodu. S týmto programovacím jazykom dnes vedia pracovať iba ľudia, ktorí boli priamo pri vývoji tohto programovacieho jazyka. Ak sa vyskytne chyba v systéme, banka môže mať problém zohnať človeka, ktorý chybu bude vedieť odstrániť.

Zdroj: pexels.com

Niektoré softvéry, ktoré som pre banky vyrobil v sedemdesiatych rokoch sa stále používajú,“ potvrdzuje túto skutočnosť  Bill Hinshaw, vynálezca COBOLu, v rozhovore pre server Reuters. Jedným dychom dodáva, že telefonáty od vystresovaných bankových riaditeľov  nie sú ojedinelé a aj za malú opravu systému sú banky ochotné zaplatiť vysoké sumy. Mladí programátori sa COBOLu vyhýbajú, pretože je známy ako zastaraný a náročný systém, ktorý zabíja kreativitu. Odborníci na COBOL tak postupne vymierajú, a tým pádom banky podstupujú veľké riziko.

Dôvod, prečo banky stále používajú programovací jazyk, ktorý je starý už vyše 60 rokov, je jednoduchý. Boja sa zmeny. Zavádzanie nového softvéru nie je jednoduchá a lacná záležitosť. Svoje o tom vie aj austrálska národná banka, ktorá pri zavádzaní nového systému prišla o 750 miliónov dolárov (približne 700 miliónov eur).

Zdroj: pixabay.com

Situácia je komplikovaná. Banky sa nechcú vzdať starého a osvedčeného systému, zatiaľ čo programátori odmietajú s COBOLom pracovať. Nádejou do budúcna je neustála snaha o zlepšenie a rozšírenie COBOLu, ktoré môže postupne poraziť jeho povesť komplikovaného a zastaraného systému. Podľa odborníkov sa COBOL udrží ešte aspoň 20 rokov. Takže zatiaľ čo si v iných odvetviach potrpia na rozhľad v najnovších trendoch a inováciách, v programátorstve to môže byť práve naopak a ovládanie starého, no stále veľmi dobre využiteľného programovacieho jazyka  programátorom zaistí lukratívnu prácu na niekoľko desiatok rokov dopredu.

 

Zdrojový článok: thenextweb.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá