Projekt 9-ročného Slováka sa dostal do semifinále v súťaži STEM Awards 2017 v Cambridge

  • Matúš Pokorný je mladý šikovný chlapec. Za svoj projekt, ktorému sa venuje od roku 2015, získal koncom roka ocenenie LEAF Award 2016, ktoré sa udeľuje inšpiratívnym deťom do 16 rokov.
vy1
facebook.com/matuskovemydla
  • Matúš Pokorný je mladý šikovný chlapec. Za svoj projekt, ktorému sa venuje od roku 2015, získal koncom roka ocenenie LEAF Award 2016, ktoré sa udeľuje inšpiratívnym deťom do 16 rokov.

Matúš sa venuje výrobe  mydielok, v ktorých sú ukryté malé hračky. Tie majú motivovať deti, aby si častejšie umývali ruky, a tak z tohto mydla vznikla aj didaktická pomôcka. Deti si svoju hračku doslova Vymydlia! Všetky  zárobky inšpiratívneho Sekulčana pritom putujú na pomoc jeho bratovi Jakubovi trpiacemu detskou mozgovou obrnou.

Ahoj, Matúš, už je to nejaký čas odkedy si začal vyrábať mydielka pre dobrú vec. Kam sa za ten čas tvoj charitatívny projekt posunul?  

Pracujem na vlastnej výrobni, na e-shope, nových produktoch a zbieram 2 % z dane na špeciálne upravenú stoličku pre Kubka. Keď som si zlomil ruku a nemohol som hrať stolný tenis, vymyslel som vonný magnet, mydloprsteň, mydlomeno a trojružu.  Na portáli Sashe som založil vlastnú značku, kde sa snažím propagovať svoje výrobky.

Prečo si sa rozhodol práve pre prácu s mydlom? Čo všetko potrebuješ pri procese výroby?

Výroba mydla je už takmer 6 rokov moje hobby, vyrábal som si ho pre vlastnú potrebu. Spojil som príjemné s užitočným a prostredníctvom svojho koníčka pomáham bratovi. Potrebujem mydlovú hmotu, silice, minerálny pigment, oleje a hračky. Tie sú základom mydlohračiek.

foto:facebook.com/matuskovemydla

Ako reagovali na tvoju prácu rovesníci? Podporovali ťa?

Áno, ozvalo sa mi niekoľko rovesníkov z celého Slovenska, s ktorými spolupracujem. Zorganizovali sme pred Vianocami niekoľko zbierok hračiek.

Aké sú tvoje plány do budúcna, kam by si to chcel dotiahnuť?

Chcel by som , aby tento projekt fungoval online po celý rok, nielen pred Vianocami. Aby si mohol mydielko objednať ktokoľvek, kedykoľvek a pomôcť tak dobrej veci.

foto:facebook.com/matuskovemydla

V akých ďalších programoch či združeniach sa momentálne angažuješ?

V spolupráci s Kikou Uličnou sa môj projekt dostal do semifinále v súťaži STEM Awards 2017  v Camebridge. Moje motivačné mydlo s hračkou postúpilo medzi top 5 nápad, ktorý by pomohol znížiť úmrtnosť detí pred dovŕšením piateho roku veku v rozvojových krajinách sveta. Mydlohračka by pomohla deťom v Afrike chrániť sa pred hnačkovým ochorením.

foto:facebook.com/matuskovemydla

Okrem toho som dobrovoľníkom OZ Čarovný prútik. Organizujeme tvorivé dielne pre deti s viacnásobným postihnutím s hlavnou diagnózou DMO (detská mozgová obrna). Momentálne pracujeme na projekt , v ktorom na Dobrej krajine robíme fundrising na tvorivý materiál.

Kde si môžu ľudia kúpiť tvoje produkty?

Face to face, napríklad v Starej tržnici hore na poschodí takmer každú sobotu od 10:00 do 14:00, budem súčasťou Dobrého trhu, Malackej šošovice,  na Trnavskom rínku a na iných kultúrnych a spoločenských podujatiach. Na Sashe pod značkou Didlo a u mňa na Vymydli si na facebooku, kde je vždy najčerstvejšia ponuka. Na stránke Vymydli si je vždy aktuálna pozvánka, kde ma záujemcovia môžu najbližšie nájsť.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech