Projekt Hudbou proti hoaxom má nasmerovať mládež k pravde

  • Ako prispieť k zastaveniu hoaxu?
  • Kampaň proti hoaxom dnes zavŕšila cyklus diskusií na školách
  • Ako prispieť k zastaveniu hoaxu?
  • Kampaň proti hoaxom dnes zavŕšila cyklus diskusií na školách

Hoaxy sa v dnešnej dobe rozmnožujú ako huby po daždi. Okrem iných na tento fenomén reaguje aj projekt Hudbou proti hoaxom, ktorý mal dnes prezentáciu spojenú s neformálnou diskusiou na Bilingválnom gymnáziu C.S.Lewisa v Bratislave. Podujatia sa zúčastnilo okolo 300 študentov gymnázia zo 4 ročníkov, starí admini Zomri, odborník z webu konspiratori.sk Marián Jaslovský, občiansky aktivista Juraj Smatana, zástupcovia iniciatívy Globsec a agentúra Creative Department.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: Startitup.sk

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: Startitup.sk

Hoaxy šíria klamstvá, ktoré nebezpečne ovplyvňujú verejnú mienku. Mnoho ľudí ich nevie filtrovať a ani to, že by informácie vôbec filtrovať mali. Prednášajúci sa mládeži preto snažili vysvetliť, ako s informáciami správne narábať a aké dôsledky môžu dezinformácie napáchať.

Medzi také hoaxy patrí napríklad myšlienka, že Zem je plochá alebo liečivé účinky čistiaceho prostriedku Savo.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: Startitup.sk

Cyklus diskusií po slovenských školách vyvrcholil dnešnou prezentáciu a premietaním hudobného videoklipu, ktorý vznikol ako kampaň Globsecu a Creative Department. Autori kampane stavili na hudbu, ktorú majú mladí ľudia radi. V klipe vystupujú najznámejší influencery zo Slovenska.

 

Ako spoznať a zastaviť hoax?

Na to, aby sme hoax vôbec odhalili, je dôležité informácie preverovať z viacerých zdrojov. Hoaxy sú často informácie, ktoré pôsobia šokujúco. Tiež je dôležité otvárať odkazy v článkoch, nakoľko niekedy odkazujú na neexistujúci web.

Pokiaľ sa ocitneš medzi dvoma stranami, ktoré si protirečia a vzájomne sa obviňujú z krivých výpovedi, podľa Juraja Smatanu je lepšie vybrať si tú s „lepším kreditom“, dlhšou pôsobnosťou či všeobecnou faktickosťou, aj keď môže byť takáto situácia veľmi zložitá.

Ak sa ti už hoax podarí odhaliť, je dobré zdroj pravdivej informácie zdieľať po príspevkom šíriteľa hoaxu ako aj tých, ktorý tento hoax zdieľali a šíria ďalej. To platí v prípade sociálnych sietí, ktoré sú pre hoaxy „výživnou pôdou“. Facebook má však ochranu proti spamu, preto sa môže stať, že tvoje hromadné rozposielanie korekčnej informácie po určitom počte adresátov stopne. Aj to podľa organizátorov stačí, keby tak urobil každý.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá