Projekt, ktorý rozčúlil Petržalčanov, dostal zelenú. Podľa Valla ide o skvelý kompromis

  • V Petržalke sa čoskoro začne s výstavbou projektu, s ktorým nesúhlasí mnoho Bratislavčanov
  • S projektom sa začalo v roku 2014, no obyvateľom sa to nepáčilo, v dôsledku čoho začali protestovať
  • Vďaka protestom sa s realizáciou skončilo, teraz však dostal projekt druhú šancu
pjimage – 2021-08-27T162105.256
Subcentro / VI Group TASR/Jaroslav Novák
  • V Petržalke sa čoskoro začne s výstavbou projektu, s ktorým nesúhlasí mnoho Bratislavčanov
  • S projektom sa začalo v roku 2014, no obyvateľom sa to nepáčilo, v dôsledku čoho začali protestovať
  • Vďaka protestom sa s realizáciou skončilo, teraz však dostal projekt druhú šancu

Každý obyvateľ Petržalky veľmi dobre pozná opustený skelet nachádzajúci sa v bezprostrednej blízkosti obývaných panelákov. Ide o projekt Domino, ktorý musel byť výrazne upravený, aby sa dočkal zelenej. Budovy začali rásť na Jasovskej ulici v roku 2014 a to sa nepozdávalo ľuďom, ktorí bývali v paneláku hneď oproti.

Problémom bola skutočnosť, že bytové domy sa nachádzajú veľmi blízko už existujúcich panelákov. Podľa slov obyvateľov sú bližšie, než je povolené. Nahnevaní Petržalčania sa tak obrátili na všetky možné úrady, ktoré s nimi napokon súhlasili. Podľa Slovenskej stavebnej inšpekcie bola stavba k paneláku posunutá o 2 metre bližšie.

zdroj: Subcentro / VI Group

Hoci bol developer vyzvaný k prerušeniu stavebných prác, neprerušil ich, čo obyvateľov rozzúrilo ešte viac. V dôsledku toho obyvatelia začali organizovať protesty, ktoré boli podľa stavebníkov objektu nátlakové a nekorektné. Podľa denníka SME sa obyvatelia niekoľko týždňov snažili nepriamo zasiahnuť do odvolacieho konania na okresnom úrade. Ich cieľom údajne bolo zmariť vykonateľnosť rozhodnutia stavebného úradu o dodatočnej legalizácii stavby.

Množstvo zmien

Neskôr sa však ukázalo, že všetky protesty mali zmysel. Realizácia projektu bola vďaka nim na niekoľko rokov pozastavená. Keďže developer odmietal zriecť sa svojho projektu, navrhol, aby bol projekt znížený o jedno poschodie. Súčasťou nového projektu malo byť 60 bytov a 37 apartmánov. 

zdroj: Subcentro / VI Group

Projekt sa opäť rozhýbal na začiatku roka 2021, kedy si developer od mesta vyžiadal záväzné stanovisko pre konanie o dodatočnom povolení stavby pred dokončením. Dočkal sa ho v marci, no výsledok ho pravdepodobne nepotešil. Stanovisko bolo zamietavé. 

Nasledovala ďalšia prerábka projektu. Po novom mali mať objekty o 2 podlažia menej a odstup od paneláka mal byť zvýšený na 22,5 metra. Podľa najnovších plánov má v objekte Domino vzniknúť 64 bytov, 20 kancelárskych jednotiek a päť obchodných prevádzok. Parkovacích miest bude 99. Zmeny boli prepracované a magistrát s nimi konečne súhlasil. 

Obyvatelia panelákov nadšení nie sú

Skutočnosť, že projekt Domino dostal po dlhých rokoch zelenú, sa nepozdáva mnohým ľuďom. Uvedomuje si to aj primátor Bratislavy Matúš Vallo. „Medzi súčasnými obyvateľmi Jasovskej sa asi ťažko nájde niekto, kto je z nového projektu nadšený. Je to pochopiteľné. Tiež je ale jasné, že situáciu, kde vo verejnom priestore pretrvávali skelety starého kontroverzného projektu, by bolo nutné skôr či neskôr definitívne vyriešiť,“ konštatuje v príspevku na svojom Facebooku. 

Rýchlo však dodáva, že nový projekt spĺňa zákonné podmienky a priniesol tiež dostatočné ústupky zo strany developera tak, aby nová výstavba minimalizovala dopady na kvalitu života obyvateľov existujúcich bytoviek. 

 

Zdroje: SME, SME

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá