Projekt mladej Košičanky porazil aj nápad z Oxfordu. Jeho využitie má veľký potenciál v zdravotníctve

  • Júlia Matejová uspela na celoeurópskej súťaži zameranej na inovácie v oblasti zdravotníckeho sektora
  • So svojim projektom FaceRehab reprezentovala Slovensko až Paríži
EIT Health
  • Júlia Matejová uspela na celoeurópskej súťaži zameranej na inovácie v oblasti zdravotníckeho sektora
  • So svojim projektom FaceRehab reprezentovala Slovensko až Paríži

Významný úspech sa podaril košickej fyzioterapeutke a jej nápadu využiť snímanie tváre smartfónmi pre účely tvárovej gymnastiky. Spomedzi 32 prezentácií zaujala porotu v rámci celoeurópskeho kola Innovation Day v Paríži a stala sa absolútnou víťazkou.

Osobný rehabilitačný asistent

Júlia Matejová ako fyzioterapeutka prišla s nápadom, ako využiť moderné technológie a snímanie tváre mobilnými zariadeniami pre domáce cvičenie pacientov s obrnou tvárového nervu. Toto ochorenie je ročne diagnostikované viac ako 60 000 ľuďom v Nemecku či Veľkej Británii. 

zdroj: EIT Health

„Spolu s tímom vývojárov sme prišli s projektom FaceRehab – liečbou pre ľudí s parézou nervus facialis, ktorá bude slúžiť ako osobný rehabilitačný asistent. Používaním hĺbkových kamier sleduje mobilná aplikácia pohyb svalov tváre pacienta. Cvičenia sú formou motivačných minihier, vytvorené na základe predpísanej liečby fyzioterapeutom. Pravidelným cvičením sa zbierajú dáta o progrese pacienta a sprostredkúvajú sa zdravotníckemu personálu,” vysvetľuje pre Startitup Júlia Matejová.

Svetová konkurencia

Prototyp FaceRehab prezentovali v Paríži pred zástupcami Európskeho inštitútu pre inovácie a technológie z oblasti zdravia. Konkurenciou slovenského tímu boli nápady výhercov inovačných podujatí z ostatných krajín Európskej únie, z významných svetových univerzít a inštitúcií – Imperial College London, University of Oxford, Sorbonne University.  Odborná porota napokon udelila 1. miesto nápadu z Košíc – FaceRehab.

zdroj: unsplash.com

Budúcnosť aplikácie 

V Paríži sme chceli reprezentovať Slovensko v čo najlepšom svetle, čo sa nám aj podarilo. Je to príležitosť zdokonaľovať a posúvať sa vpred. Zároveň je to aj pocta, keďže sme boli ocenení spomedzi obrovskej konkurencie. V najbližšej budúcnosti plánujeme sústrediť sa na vývoj rehabilitačných cvičení pre všetky vekové kategórie pacientov, meranie a analýzu progresu liečby,” dodáva J. Matejová. 

zdroj: EIT Health

Sme veľmi radi, že po úspešnom projekte Sám v múzeu môžeme v našom startupovom centre pracovať s novým projektom, ktorý bol ocenený na európskej úrovni. FaceRehab má potenciál byť úspešným biznisom, ktorý ostane doma, v Košiciach. Aj takýmto spôsobom chceme vrátiť východoslovenskému regiónu to, že sa nám v ňom darí, meniť ho k lepšiemu a poskytovať priestor pre talentovaných ľudí,” vyjadril sa Daniel Giebel, generálny riaditeľ T-Systems Slovakia.

Zdroje: eithealth.eu, innovlab.myt-systems.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK