Projekt „slovenskej Gigafactory“ je hotový, všetko majú teraz v rukách úrady

  • Spoločnosť InoBat vybuduje pri Voderadoch výskumné centrum a pilotnú výrobnú linku
  • Zamerať sa chce na výrobu batérií do elektromobilov na mieru
  • Projekt teraz prechádza procesom posudzovania vplyvu na životné prostredie
elektromobil
Unsplash/Jan Kaluza; ilustračné foto
  • Spoločnosť InoBat vybuduje pri Voderadoch výskumné centrum a pilotnú výrobnú linku
  • Zamerať sa chce na výrobu batérií do elektromobilov na mieru
  • Projekt teraz prechádza procesom posudzovania vplyvu na životné prostredie

Inovatívna „slovenská Gigafactory“ sa opäť priblížila ku svojmu cieľu. Momentálne prechádza procesom EIA, teda posudzovaním vplyvu na životné prostredie. Spoločnosť InoBat odovzdala projekt príslušným úradom, ktoré ho majú povoliť.

Ďalší krok

InoBat chcel pôvodne stavať vlastnú halu, napokon sa však rozhodol pre už existujúci objekt v priemyselnom parku, ktorý presne spĺňal požiadavky firmy. InoBat má v pláne vyvíjať a vyrábať batérie pre elektromobily. Výskum a vývoj bude priamo na Slovensku, čím firma vytvorí asi 150 vysoko kvalifikovaných pracovných miest. 

Pri Voderadoch má byť pilotná výrobná linka a výskumné centrum, celková investícia má byť okolo 100 miliónov eur. Časom chce InoBat vytvoriť až 1 500 pracovných miest.

Pri Trnave vyrastie „slovenská Gigafactory“, bude vyrábať aj vyvíjať batérie do elektromobilov

Výroba a výskumné centrum budú v priemyselnom parku Voderady, ktoré sú len 40 kilometrov od Bratislavy. V okruhu 200 km má svoje výrobné závody hneď niekoľko strategických OEM v automobilovom priemysle vrátane spoločností Peugeot, Jaguar Land Rover, Volkswagen, KIA či Suzuki.

InoBat Auto tak v budúcnosti môže byť pre výrobcov automobilov veľmi silným dodávateľom batérií na mieru, ktorý je zároveň umiestnený priamo v srdci Európy. Dnes väčšina automobiliek prispôsobuje svoje modely batériám, InoBat vie vyrobiť batériu na mieru pre každý model auta.

Komplikované vzťahy medzi krajinami naznačujú, že dovážať diely z Číny a iných častí sveta bude čoraz náročnejšie a drahšie. Preto je výhodou, keď je takáto firma umiestnená priamo v Európe.

Investori projektu veria

Firma InoBat Auto je podporovaná silným konzorciom investorov a technologických spoločností vrátane vedúceho investora IPM Group – jedného z najrýchlejšie rastúcich správcov aktív v triede InfraTech, ktorý prináša prelomové technológie do Európy, ale aj Wildcat Discovery Technologies, americkej spoločnosti na výskum a vývoj batérií, ktorú podporuje Virgin Green Fund pod záštitou Richarda Bransona či ČEZ.

Vývojové centrum dokončí prvú fázu uvedenia InoBat Auto do prevádzky v priebehu roku 2021. Zároveň však odštartuje aj získavanie finančných prostriedkov pre 2. fázu, ktorou má byť jednomiliardová InoBat Auto Gigafactory. Tá plánuje do roku 2024 dodávať odhadom až 240 000 batérií do elektromobilov ročne.

Zdroj: Enviroportal

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK