Projektu Poctivo sa podarilo urobiť z tradičných remesiel moderný trend

  • Návrat k tradičným remeslám nie je iba hipsterský trend. Je to zdravý rozum.
poctivo
facebook.com/poctivo
  • Návrat k tradičným remeslám nie je iba hipsterský trend. Je to zdravý rozum.

Teambuildingy nemusíš tráviť len na rafte, chate či volejbalovom ihrisku. S projektom Poctivo môžeš spoznať slovenských remeselníkov a spolu s kolegami sa naučiť  niečo nové. Stačí na jeden deň vymeniť klávesnicu za hlinu, ihlu, či farbu.

Tím stojaci za projektom Poctivo chce, aby sa remeselníci mohli živiť tým, čo ich baví. Aby remeslá a tradičné výrobné postupy neboli iba skanzen, a práve spolu s tebou ich môžu udržať pri živote aj v dnešnej modernej dobe.

Je to jednoduché. Stačí si vybrať workshop, ktorý sa ti páči . Nemusíš ani nikam cestovať, workshop vedia zorganizovať aj priamo u teba vo firme. Zasadačka sa tak na jeden deň môže zmeniť na dielňu, kde si vyrobíš tričko, upražíš kávu alebo uvaríš sirup do spoločnej kuchyne.

V ich ponuke nechýbajú ani takéto workshopy:

Kurz Sietotlace

Jedna z najstarších tlačových techník, ktorá má pôvod v starovekej Číne. Na územie vtedajšieho Československa ju nechal doviezť priamo z USA Tomáš Baťa.

Dozvieš sa niečo o histórii sieťotlače a následne si sám vyskúšaš celý proces – od prípravy vizuálov, cez tvorbu šablóny, až po samotnú potlač. Naučía ťa vytvárať kreatívne vzory a motívy. Z workshopu si odnesieš tričko, tašku či plagát s vlastnoručne vyrobenou potlačou vo firemných farbách.

Kurz Kaligrafie

V roku 863 priniesli Cyril a Metod prvé staroslovienske písmo hlaholiku, čím položili základy slovanskému grafickému jazykovému systému. Odvtedy písmo prešlo rôznymi fázami a obmenami.

V krátkej prednáške sa dozvieš, ako písmo vznikalo a aké druhy existujú. Zistíš, aký je rozdiel medzi kurzívou a italikou. Na papier si vytvoríš vlastný grafický návrh textu a naučíš sa písať rôznymi technikami a systémami. Budeš si môcť vyskúšať viacero farebných variácií a svojimi dielami si vyzdobiť napríklad kanceláriu.

Kurz Modrotlače

Prvý cechový záznam slovenských farbiarov pochádza z roku 1608. Do roku 2010 prebiehala výroba v Púchove. Dnes na Slovensku funguje iba jedna malá dielňa v Ivanke pri Dunaji.

Na workshope sa dozvieš viac aj o vzniku a historickom vývoji 400 rokov nezmenenej techniky. Vyskúšaš si tradičnú ručnú modrotlač, nakombinuješ vzory a ornamenty podľa vlastných predstáv a dáš to na plátno. Nakoniec si vyberieš, čo si zo svojej látky necháš ušiť.

Vyrob si vlastnú malinovku alebo lekvár

Nauč sa pripravovať domáce sirupy a džemy starými technikami s novými príchuťami. Dozvieš sa, ako jednotlivé príchute kombinovať a vyskúšaš si prípravu nápojov a miešaných drinkov.

Vlastnoručne uvaríš aj domáci džem, ktorý sa v spoločnej chladničke určite dlho neochladí.

Kurz plný keramiky

Prvý hrnčiarsky cech vznikol v Bardejove už v roku 1475. Výroba keramiky z pálenej hliny je jedným z najstarších slovenských remesiel. K najznámejším patrí habánska, modranská a pozdišovská keramika. Naučíš sa niečo o teórii hrnčiarstva, vymiesiš hlinu, sadneš si a roztočíš kruh.

Spolu s lektorom si vymodeluješ tvar podľa vlastných predstáv a pripravíš ho na zdobenie. Vypálené a vyzdobené hrnčeky zostanú u vás vo firme, každému toľko, koľko si stihne vyrobiť.

 

Viac o tom, ako prepojiť malú firmu, či korporát s tradičným slovenským remeslom nájdeš TU.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá