Projekty, vďaka ktorým sa ti v meste býva lepšie

  • Aj keď sa naše mestá vo väčšine definícií smart cities ako príklady nespomínajú, mnohé prvky moderných technológií sa pomaly udomácňujú aj na Slovensku. Prinášame ti 6 ilustračných príkladov toho, ako ti mesto v spolupráci s modernými projektami a startupmi môže vychádzať v ústrety.
sc2
welcometobratislava.eu, steora.com
  • Aj keď sa naše mestá vo väčšine definícií smart cities ako príklady nespomínajú, mnohé prvky moderných technológií sa pomaly udomácňujú aj na Slovensku. Prinášame ti 6 ilustračných príkladov toho, ako ti mesto v spolupráci s modernými projektami a startupmi môže vychádzať v ústrety.

Zelená vlna

Dopravné spravodajstvo fungujúce 24/7, už aj vo forme mobilnej aplikácie. Nahlásiť kolónu alebo iné dopravné obmedzenie môžeš na telefónnom čísle, a keď sa ti úloha záchrancu obzvlášť zapáči a si pravidelne na cestách, môže sa z teba stať Zelený anjel. Zelení anjeli sú pravidelní dobrovoľní informátori o situácii na cestách a ich úlohou je okamžite nahlásiť udalosť, ktorá negatívne ovplyvňuje plynulosť premávky. Naktívnejší sú navyše pravidelne odmeňovaní v súťažiach. Výhodou Zelenej vlny je najmä jednoduchý interface a aktuálnosť informácií.

Parkio

Asi každý mestský obyvateľ už aspoň raz zažil 20-minútové meškanie na stretnutie kvôli tomu, že voľné miesto našiel až o päť ulíc ďalej. Ďalšou aplikáciou, uľahčujúcou život na cestách, je Parkio. Umožňuje vodičom parkovanie plánovať a parkovať jednoducho prostredníctvom rezervácie garantovaného parkovacieho miesta vopred. Môžeš tak ušetriť čas na kratšom presune z bodu, kde sa nachádza tvoje auto, do bodu, kde sa máš nachádzať ty. A nemenej dôležitými sú ušetrené financie za často predražené súkromné parkoviská v blízkosti frekventovaného centra.

Zelený bicykel

Stojany s bicyklami, na ktorých môžeš jazdiť vďaka sms, aplikácii či vopred kúpenej čípovej karte je vo svete, napríklad v ani nie 100 km vzdialenej Viedni, bežnou praxou. Do nášho hlavného mesta takáto alternatíva dopravy ešte len príde, no v Prievidzi a Bojniciach už bike sharing systém veselo funguje. Tieto menšie mestá su teda skvelým príkladom toho, že smart mestá vôbec nie sú o rozlohe či vysokom HDP.

Inteligentné osvetlenie

Lampy verejného osvetlenia, ktoré menia intenzitu svetla podľa hustoty premávky? V Poprade sú také práve testované a obyvatelia si ich pochvaľujú. Tiež sú vybavené SOS tlačidlom pre prípad núdze alebo nebezpečenstva. Pri stlačení začne lampa blikať, čo privolá pozornosť okoloidúcich a hliadky mestskej polície. Práve preto je takéto smart osvetlenie nasadené tam, kde ľudia pomoc najčastejšie potrebujú. A čo by to bol za vynález dnešnej doby bez mobilnej aplikácie? V tej môžu najmä turisti nájsť zaujímavé informácie o meste a pamiatkach. Tomu hovoríme smart prístup k turizmu!

Inteligentné lavičky

Ďalším hypermoderným urbánneho priestoru je inteligentná lavička živená solárnymi panelmi. Ponúka nabíjanie smartfónov (alebo tabletov) pomocou USB portu alebo aj bezdrôtovo. Navyše sa v jej blízkosti môžeš pripojiť na WiFi. Tento prvok smartifikácie mestského priestoru môžeš nájsť napríklad v Bratislave na Primaciálnom námestí či v Ružinove, no prvou na Slovensku sa mohla pýšiť Banská Bystrica.

Zdroj: powermode.eu

Sensoneo

Tento projekt má ambíciu spraviť naše mestá čistejšími a otestovalo ho už množstvo slovenských miest, napríklad Bratislava, Nitra, Zvolen či Topoľčany. Mestá sa totiž často potýkajú s neporiadkom spôsobeným preplnenými smetnými košmi. Toto riešenie však umožňuje monitorovať zaplnenie kontajnerov pomocou jednoducho zabudovateľných senzorov a mobilnej aplikácie. Technológiu, ktorá pracuje na princípe ultrazvuku, je možné použiť v rôznych druhoch kontajnerov. Za týmto skvelým smart riešením stojí spoločnosť Sensoneo j. s. a..

Využívaš tieto smart vylepšenia vo svojom meste? Aké by si k ním pridal?

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá