Bratislavčania majú možnosť testovať prvú smart lavičku

  • Vďaka spoločnosti Power Mode majú Bratislavčania k dispozícii na Primaciálnom námestí prvú inteligentnú lavičku.
primacover
  • Vďaka spoločnosti Power Mode majú Bratislavčania k dispozícii na Primaciálnom námestí prvú inteligentnú lavičku.

Naše minuloročné predsedníctvo v Rade EÚ prinieslo pre Bratislavu niekoľko benefitov. Patrí medzi ne aj sľub urobiť z hlavného mesta Slovenska moderné a inovatívne miesto pre život. Pomôcť tomu má aj nová smart lavička, ktorá má zlepšiť Bratislavčanom každodenný život v meste. Všetko sa nesie v znamení projektu Smart City, na ktorom spolupracujeme s Viedňou. Ide o víziu, aby mestá držali krok s dostupnými modernými technológiami a využívali ich pre svoj prospech, ale predovšetkým pohodlie ich obyvateľov.

zdroj fotografie:croatiaweek.com

Momentálne však ide len o skúšku, pričom testovacia prevádzka potrvá tri mesiace. Po uplynutí tejto doby sa prímátor Bratislavy, Ivo Nesrovnal, rozhodne, či tento smart projekt stál za to a či sa v rozpočte nájdu peniaze na kúpu ďalších takýchto lavičiek. Cena jednej sa totižto pohybuje okolo sumy 3 000 eur.

Lavička s názvom Steora ide s dobou, využíva modernú technológiu a funguje na báze čistej solárnej energie. Môžeš si vďaka nej nabiť telefón, a to cez kábel alebo aj bezdrôtovo. Ak máš Samsung Galaxy S7 edge, S7 alebo niektorú zo S6-tiek, tak túto možnosť určite oceníš. Vďaka wi-fi zase nezostaneš bez internetu, ak si teda od lavičky vzdialenosti menej ako štyri metre.

zdroj fotografie:powermode.eu

Táto lavička je niečo ako prvá pomoc pre moderného človeka. Zároveň slúži aj ako dizajnový prvok a v noci ako pouličné osvetlenie.Výrobca sľubuje, že vďaka kvalitnému materiálu len tak ľahko nepodľahne vandalom alebo zlým poveternostným podmienkam.

zdroj fotografie:inavukic.files.wordpress.com

Inteligentná lavička bola na skúšku aj v Banskej Bystrici. Banskobystričania tak na Námestí slobody čakali na spoje mestskej hromadnej dopravy v príjemnej teplote aj v zime. Lavička bola totiž schopná udržať si teplotu do 30 stupňov Celzia. Novinku si však mohli vyskúšať aj v Košiciach, kde mal projekt veľký úspech.

Tento krok mesta určite mnoho obyvateľov uvíta, avšak otázne je, či nový smart komponet uvidíme v meste aj po uplynutí testovacieho obdobia. Predsa len drevené lavičky urobia cez mestský rozpočeť určite menší škrt ako tie inteligentné.

zdroj:dailymotion.com zdroj titulnej fotografie:scholarships.travel/powermode.eu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech