Prokurátor Matúš Harkabus prehovoril o väzbe bez elektriny aj zničenej Monike Jankovskej

  • Prokurátor Matúš Harkabus bol hosťom relácie Na Stope s Ivanom Megom
  • Vynucovanie priznania väzbou vylučuje
  • S niektorými príslušníkmi NAKA si tyká a nevidí na tom nič zlé
Matúš Harkabus v relácii Na Stope s Ivanom Megom
Startitup
  • Prokurátor Matúš Harkabus bol hosťom relácie Na Stope s Ivanom Megom
  • Vynucovanie priznania väzbou vylučuje
  • S niektorými príslušníkmi NAKA si tyká a nevidí na tom nič zlé

Dnes je už jasné, že Úrad špeciálnej prokuratúry 20. marca 2024 definitívne skončí. Hosťom v štúdiu Na Stope Ivana Mega bol aj preto prokurátor spomínanej inštitúcie Matúš Harkabus. Ten v otvorenom rozhovore prehovoril o zákulisí fungovania Úradu špeciálnej prokuratúry, ale aj o tom, aká atmosféra tam dnes vládne.

„Ja už mám jasno. Po skončení Úradu špeciálnej prokuratúry idem na prokuratúru do Žiliny. To, aké prípady nám zostanú, zatiaľ netuším. S nami o tom nekomunikuje nikto,“ povedal pár slov na úvod a potom sa už debata zvrtla úplne iným smerom.

Išlo hlavne o argumenty, ktoré použili politici vládnej koalície pri zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry, kde to Matúš Harkabus nemal vôbec jednoduché.

Hneď v úvode musel vysvetľovať, či podľa neho nebolo chybou vymenovať Daniela Lipšica, teda bývalého vrcholového politika, za šéfa ÚŠP.

Vzápätí reagoval aj na otázky vynucovanie priznania nadkvalifikovaním prípadov a tiež umiestňovaním ľudí do výkonu väzby. Tam Harkabus odmietol, že by ľudí posielali do väzby preto, aby tak vynucovali priznanie, no poukázal na stav našich väzníc.

„Každý vie, že v žilinskej väzbe nie je elektrika, a to nie je v poriadku. Ak by takto väznený človek išiel na Európsky súd pre ľudské práva, tak má šancu uspieť so sťažnosťou pre neľudské správanie,“ poznamenal dlhoročný prokurátor.

Žiadne vlády to neriešia

Podľa neho nie je normálne, že na cele je 10 ľudí, ktorých chceme prevychovať. „Nikto to nerieši, žiadne vlády, a to je jedno ktorá,“ nechal sa počuť Harkabus.

Pri otázke, či nebol inštitút väzby použitý na vynútenie priznania Františka Imreczeho, ktorý strávil vo výkone väzby pol roka, reagoval dvoma protiotázkami: „A koho je to chyba? Alebo je to chyba?“

Ďalej túto debatu rozviedol, no a potom už nasledovala spleť otázok, kde prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry až tak presvedčivo nereagoval.

Monika Jankovská a jej advokát odchádzajú zo súdu
zdroj: TASR/Radovan Stoklasa: Monika Jankovská potom ako ju po prepustení z väzby opäť zadržalo policajné komando.

Reportér a moderátor relácie Na Stope, Ivan Mego, sa ho spýtal, ako sa mu dnes ako prokurátorovi pozerá na Moniku Jankovskú, a teda na to, čo s ňou spravila väzba. „No tak to je pravda, to je možné, že ten výkon väzby je extrémne psychicky náročný. Nechcem sa vyjadrovať k jej zdravotnému stavu. Je to dôsledok toho, v akých podmienkach sú u nás ľudia väznení,“ reagoval Harkabus.

Mal by takto vyzerať a skončiť ktorýkoľvek človek vo väzbe, ktorý ani nie je za nič odsúdený? „Viete, to ťažko takto povedať, každý máme v hlave niečo, každý má nejaké osobnostné nastavenia. Čiže ťažko povedať. Každý zažíva obvinenie inak. Najmä ľudia, ktorí sa predtým pohybovali na prominentných spoločenských pozíciách, to zažívajú ako isté poníženie. To by sme museli mať nejakým spôsobom vyšetrené, ako by osoba, napríklad pani Jankovská alebo aj kohokoľvek iného, znášala väzbu v Nórsku a ako u nás.“

Záhadný spis číslo 80

Po týchto odpovediach Matúš Harkabus veľmi otvorene odpovedal aj na ďalšie a ďalšie nepríjemné otázky. Tie sa týkali napríklad toho, či prokurátori ÚŠP nevytvárali až príliš veľa zločineckých skupín len pre to, aby prípad spadol do ich pôsobnosti.

Aké sú vzťahy medzi príslušníkmi NAKA a prokurátormi ÚŠP? Sú kamaráti a tykajú si? A odpovedal aj na to, aké sú vzťahy prokurátorov a sudcov Špecializovaného trestného súdu, ktorý sídli v tej istej budove ako Úrad špeciálnej prokuratúry.

Témou bol aj záhadný spis číslo 80. No a tu sa odpoveď Matúša Harkabusa príslušníkom NAKA zrejme páčiť nebude.

Vysvetliť si tiež nedokázala to, aká taktika pátrania po osobe by sa mohla sledovať tým, že policajti stiahli z verejného portálu fotografiu a osobné údaje právoplatne odsúdeného exfunkcionára NAKA Mariána Kučerku.

Celý rozhovor a to, ako argumentoval pri skutočne neľahkých otázkach prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Matúš Harkabus v rozhovore s Ivanom Megom, si môže pozrieť v časti PREMIUM:

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá