Nevnímajme Černáka ako nejakého jednoduchého primitíva, hovorí prokurátorka, ktorá stála zoči-voči bossovi

  • Eva Mišíkova si dokáže predstaviť, že sa Černák dostane na slobodu
  • V relácii Na stope povedala aj to, že Mikuláš Černák jej napísal list z väzenia
Mikuláš Černák, Eva Mišíková
TASR/Martin Baumann, Startitup
  • Eva Mišíkova si dokáže predstaviť, že sa Černák dostane na slobodu
  • V relácii Na stope povedala aj to, že Mikuláš Černák jej napísal list z väzenia

„Mikuláš Černák bol bossom bossov, o tom niet pochýb,“ povedala v rozhovore Na stope s Ivanom Megom bývalá prokurátorka generálnej prokuratúry Eva Mišíková.

Jedným dychom tiež dodala, že si dokáže predstaviť, že sa jeden z najobávanejších mafiánov deväťdesiatych rokov dostane na slobodu. Práve v prvej polovici roka totiž uplynie Mikulášovi Černákovi 25 rokov strávených za mrežami.

Podľa zákona tak môže požiadať o podmienečné prepustenie na slobodu. A je viac ako pravdepodobné, že sa tak aj stane. Všetky kroky, ktoré niekdajší boss slovenského podsvetia robí, vedú k tomu, že si v apríli 2023 podá žiadosť o prepustenie na slobodu.

Nasvedčuje tomu známe prelomenie mlčania, o ktorom napísal aj knihu. V plnom rozsahu sa priznal k spáchaným trestným činom. Presnejšie k tridsiatke vrážd, ktoré sám vykonal, alebo ich nariadil.

Jeho správanie vo výkone trestu je podľa viacerých zdrojov z prostredia justície či orgánov činných v trestnom konaní priam ukážkové. Dokonca nechal zrekonštruovať rodný dom v Telgárte, do ktorého by sa po prípadnom prepustení nasťahoval. Aj to, kde a ako bude žiť odsúdený zločinec žiadajúci o prepustenie na slobodu totiž skúma súd, ktorý o prepustení odsúdeného rozhoduje.  

Eva Mišíková ako prokurátorka rozkrývala vraždy spáchané gangom Černákovcov. Ako jedna z mála sa v tých časoch postavila zoči voči najobávanejšiemu zločincovi tých čias.

„Černákovi ani len nenapadalo, že by mohol byť usvedčený. V tom období mali kontakt na službu, bola neschopná polícia, oni si to ani len nepripúšťali. Ich moc brutálne narastala. Mali príznačné oblečenie, dlhé kabáty a keď prišli do podniku, aj potkany ušli,“ povedala v rozhovore Mišíková.

„Keď som ho stretla prvýkrát, nemal žiadnu pokoru. No a neskôr, keď sa už rozhodol spolupracovať, tak on sa správal pokorne a nemyslím si, že to hral,“ zamyslela sa dlhoročná prokurátorka a jedným dychom dodala:

„Ja som to vnímala tak, že on si po určitom čase uvedomil, čo za hrôzu tu oni spôsobili. Že čo to bolo za jeden primitivizmus. Ako sa zo šušťákových kombinéz a zlatých reťazí vyzliekli a robili sa, že sú ctihodní podnikatelia.“

V diskusii rozobrala aj vraždy, ktoré má mafiánsky boss spolu s jeho bandou na svedomí. „Černák nebol Holub (mafiánsky boss košického podsvetia) z hľadiska nastavenia. Jeho keby ste nechali niekde v lese, tam kde by druhý zomrel, tak on by po troch dňoch z toho lesa vyšiel aj s nejakou zverou na pleci.“

„Ja som ho vnímala ako človeka vnútornej sily. Nevnímajme Černáka ako nejakého jednoduchého primitíva, ktorý nevedel, čo robí,“ opísala spôsob fungovania samotného Černáka Mišíková.

Mikuláš Černák s tigrom
zdroj: Archív Mikuláš Černák

„Nemyslím si, že Černák bol najsurovejší vrah Slovenska. Možno v tom období tých známych káuz a tých obetí áno, ale nemyslím, si čo sa týka surovosti. Pozrite sa na vraždu v Moste pri Bratislave, kde rozstrieľali ženu s dieťaťom. Nie je to ešte skončená vec. Nie mojou vinou, je to 17 rokov neukončené.“

„Tak ja vám poviem, že ja som ohavnejšiu vraždu, ako vystrieľať jeden zásobník zo samopalu na desaťročné dieťa, ktoré by nikdy neidentifikovalo páchateľa, nevidela. A ten istý páchateľ škrtil Arpáda Nistora dlhú dobu. Robila som tú vraždu, to bolo skutočne surové.“

„On likvidoval svojich kumpánov, ktorých podozrieval z toho, že by mohli donášať, alebo biele kone, ktoré by ho mohli ohroziť ako páchateľa. A to riešil hneď, ako zistil, že niečo nie je v poriadku. On nevyberal, že či ho zlikviduje alebo nie, nevyjednával s ním, ale rozhodol sa a strieľal.“

25-ročný Mikuláš Černák
zdroj: Archív Mikuláš Černák

Na záver bývalá dlhoročná prokurátorka Eva Mišíková doslova prekvapila svojou priamosťou a povedala, že si dokáže predstaviť, že sa Mikuláš Černák dostane už budúci rok na slobodu. Po tejto odpovedi nasledovala už len jediná otázka. Aký by bol Mikuláš Černák na slobode?

„Mikuláš Černák sa na slobode nebude nikde veľmi prezentovať, aj keď bude o neho veľký záujem. Myslím, že 25 rokov je to dosť dlhá doba. Keď k tomu rozumne pristúpi, uvedomí si, že má 80-ročnú matku, svoj najproduktívnejší vek vlastnou vinou strávil v takých podmienkach, akých bol, a že si uvedomí tú pokoru, ku ktorej mal dospieť počas výkonu trestu a spôsobom života dá najavo, že sa zmenil,“ uzavrela.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá