Prokuratúra zrušila bizarné obvinenie. Mladík ukradol drevo za 26 centov, hrozili mu za to 2 roky

  • Minulý rok Patrikov otec zabil mamu Natašu. Podrezal jej krk
  • Chlapec sa vybral do lesa zrúbať stromy. Chcel doma prikúriť
  • V súčasnosti sa o mladíka a jeho súrodencov stará dedko
  • Za škodu, ktorú spôsobil, mu hrozil trest odňatia slobody až na 2 roky
  • Prokuratúra obvinenie zrušila
Richnava
TASR/Milan Kapusta, Lukáš Grinaj
  • Minulý rok Patrikov otec zabil mamu Natašu. Podrezal jej krk
  • Chlapec sa vybral do lesa zrúbať stromy. Chcel doma prikúriť
  • V súčasnosti sa o mladíka a jeho súrodencov stará dedko
  • Za škodu, ktorú spôsobil, mu hrozil trest odňatia slobody až na 2 roky
  • Prokuratúra obvinenie zrušila

Mladíka z osady pri Richnave prichytili pri rúbaní štyroch topoľov. Odviezť domov si ich však nestihol, vyrušili ho policajti. Za škodu, ktorá je vyčíslená na 26 centov mu hrozí trest odňatia slobody až na dva roky. Prokuratúra obvinenie zrušila. 

Patrik K. má len sedemnásť rokov. Podľa jeho slov sa chcel postarať o svojich troch mladších súrodencov a trošku im prikúriť. Žijú totiž bez rodičov. Minulý rok jeho otec Erik zo žiarlivosti zabil mamu Natašu. Podľa svedkov jej podrezal krk. Nový Čas prišiel s informáciami, že vydieral blízke osoby, aby mu pomohli telo nebohej zakopať. Za tento čin bol odsúdený na 20 rokov.

Chcel zakúriť v piecke

Pravda informovala, že so starostlivosťou o súrodencov to až taká pravda nie je. Starosta Richnavy Ivan Dunka povedal, že deti má v opatere ich starý otec. Neplnoletého chlapca a ďalších súrodencov do opatery dostal ešte pred rozsudkom, a to v októbri minulého roku.

zdroj: TASR/Milan Kapusta

Terénna sociálna pracovníčka Martina Gambošová pre Pravdu uviedla, že starý otec sa o nich stará dobre a drevo mali určite nakúpené. „Patrik chcel zakúriť v piecke a potreboval mäkké drevo na zapálenie ohňa. Dedo v tom čase nebol doma, tak šiel do lesa, ktorý je za ich domom,“ uviedla. Sociálna pracovníčka priznala, že do rodiny chodí často a veľké problémy s nimi neriešila. Považuje to za nerozvážny čin.

Do väzenia na dva roky

Stromy si v januári, bez platného povolenia na nachystanie a odvoz dreva, zrúbal v lesnej lokalite zvanej Petrova hora v katastrálnom území obce Kluknava.

Na Luník IX zavolal aj prezidentku Čaputovú. Nebezpečenstvo tam podľa Milana nikomu nehrozí (ROZHOVOR)

Pri rúbaní ho prichytila polícia a obvinila ho z trestného činu krádeže. „Týmto konaním spôsobil pre Spoločné urbárske lesy Richnava škodu doslova za 26 centov. Poverený príslušník Obvodného oddelenia Policajného zboru v Krompachoch však Patrika obvinil z trestného činu krádeže, za ktorý mu v prípade dokázania viny hrozí trest odňatia slobody až na 2 roky,“ povedala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Lenka Ivanová.

Doposiaľ za sebou nemá žiadny trestný čin a má čistý register trestov. Je málo pravdepodobné, že by do väzenia išiel nepodmienečne.

Prokuratúra zrušila obvinenie

 Dozorujúca prokurátorka Okresnej prokuratúry Spišská Nová Ves zrušila obvinenie voči mladistvému Patrikovi K. za krádež dreva v hodnote 26 centov. Informovala o tom agentúra SITA.

 Okresná prokurátorka označila obvinenie za nezákonné a uložila pokyn na realizáciu ďalších úkonov v danej trestnej veci. Urobila tak na základe usmernenia Generálnej prokuratúry SR (GP SR). V tlačovej správe o tom informoval hovorca GP SR Dalibor Skladan.

Na základe pokynu generálneho prokurátora Maroša Žilinku bola dňa 2. marca 2021 povereným prokurátorom GP SR predmetná vec preskúmaná, pričom boli zistené nedostatky z hľadiska vyhodnotenia spoločenskej nebezpečnosti konania mladistvého páchateľa. Tieto zistenia boli následne dané do pozornosti dozorujúcej prokurátorky Okresnej prokuratúry Spišská Nová Ves,“ uviedol Skladan.

Zdroje: Nový čas, Pravda, TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá