Prosím, začnite robiť svoje online projekty a zarábať. Trh to potrebuje

Snímka obrazovky 2020-05-14 o 15.47.33
Polgári

Volám sa Štefan Polgári a v online marketingu podnikám už asi od svojich 16 rokov. Čiže to už bude tento rok 14 rokov. Prešiel som si všeličím, veľa vecí som skúšal. Keď som mal 17 rokov, mal som projekty, ktoré mi dávali 2000 € –2500 € mesačne „bez práce“.

No predchádzali tomu mesiace práce a stovky hodín snaženia. A boli to legálne veci – nie filmy alebo mp3 zdarma.

A to som sedel v Dobšinej na pomalom internete a bez známych, rodičov či kamarátov, čo by mi poradili. Vlastne, doteraz poriadne nevedia, čo robím.

A to som spoluzaložil a už cez 6 rokov vediem affiliate sieť Dognet, ktorá spravuje kampane pre stovky eshopov v strednej Európe a spolupracuje s nami skoro 5 000 affiliate publisherov.

 

Chýbajúce weby s potenciálom

Aktuálne hľadám projekty, z ktorých sa dajú nakúpiť odkazy v rámci SEO a linkbuildingu. Komu to nič nehovorí, napísal som k tomu článok Úprimne a od srdca o SEO a optimalizácii pre vyhľadávače.

Pri aktívnom linkbuildingu som zistil, že je na trhu veľmi málo schopných webov, na ktorých by sa dali kúpiť články.

Máme tu buď PR farmy – teda weby, ktoré fungujú len preto, aby predávali články – alebo sú to veľké mediálne domy, ktoré chcú za článok 200 € a viac. Chýba stredná trieda webov. 

Práve tie môžu zarábať viacerými spôsobmi a nie je zložité ich tvoriť. Po pár mesiacoch vedia pokojne zarobiť aj stovky eur mesačne, len sa tomu treba venovať. 

Bezplatní návštevníci z Google vyhľadávania

Ideálne je tvoriť projekty tak, že budete mať návštevnosť zdarma. Tú vám dá Google sám, ak budete tvoriť fakt dobrý obsah. A na to sa musíte zamerať – nachádzať vyhľadávané témy, k nim kľúčové slová a pripraviť najlepší obsah, ktorý návštevník môže dostať.

Samozrejme, nie je to ľahké, ale dnes existujú stovky článkov o tom, ako na to. Ako robiť SEO, ako robiť obsah, ako získať odkazy, ako spolupracovať.


Úplne super to máme spracované v našich knižkách. Choďte na náš eshop, vyberte si ebooky a zadajte kupón „startitup” – a máte ich zadarmo. Ak by ste chceli fyzickú knižku, s kupónom „startitup50“ ju máte za polovicu.


Tento článok nie je návod. Chcem poukázať skôr na priestor na trhu a možnosti, ako zarábať

Je to iné, ako keď staviate affiliate projekt

Už cez 7 rokov sa snažím ľudí doslova dotlačiť do toho, aby aktívne pracovali s affiliate kampaňami. Teda písali obsah, ktorý ľudí poučí, ukáže im riešenie či produkt a následne médium zarobí províziu z predaja. 

O tom je affiliate marketing – majiteľ webu propaguje produkty/eshopy a získava províziu z predaja. Nie je odmenený za kliky, či zobrazenia, ale za reálne predaje. To určite platí a je to dobrý spôsob zarábania. Nie je zďaleka jediný.

Pri affiliate obsahu sa musíte zamerať na slová, ktoré majú potenciál zarobiť. Teda napríklad „recenzia kávovary“. Podobné slová ale často a intenzívne okupujú affiliate publisheri a eshopy, ktorí to robia profesionálne. 

Vyberte si tému, nerobte všeobecný magazín

Baví vás dizajn? Robte projekt o bývaní. Je to elektro? Riešte elektro segment. Šport? Urobte si magazín o športe. Musí vás to baviť a musíte tomu vedieť dať, ako sa hovorí, srdiečko. Nerobte to, čo by mohlo najviac zarobiť. Robte to, čo je vám blízke. Inak vás to nebude baviť.

zdroj: Polgári
Ak už máte tému, bude nasledovať:
 1. Vyberte si hosting a doménu – nie, nechoďte do webu na free hostingu. Vlastná .sk doména a hosting dnes stoja asi 2€ mesačne. To zvládnete.
 2. Preštudujte a nahoďte si WordPress – je to administrácia, ktorá vytvorí stránku a budete vedieť publikovať. Dnešné hostingy jej inštaláciu robia na jeden klik. Pozrite si nejaký návod, venujte tomu pár hodín a základy WordPress zvládnete ako nič. 
 3. Začnite písať – zistite si, ako sa robí analýza kľúčových slov. Existuje kopec nástrojov zdarma, ktoré vám základný prehľad dajú. Stačí použiť strýčka Google a vyberte si, čo vám vyhovuje. 
 4. Tvorte long-time obsah – v úvode sa vyhnite novinkám, ktoré niekto hľadá 2 dni a potom sú už mimo. Vyberajte si témy a kľúčové slová, ktoré sa hľadajú dlhodobo. Tak budete mať aj návštevnosť na obsah dlhodobo a nie len pár dní, ak vôbec. Písanie noviniek ale môže zabezpečiť pravidelnú návštevnosť a zárobky na banneroch. Je ale nutné písať pravidelne a naozaj dobre, aby sa ľudia vracali. 
 5. Vylepšujte svoj web – pracujte na obsahu, publikujte pravidelne, dávajte obsahu pridanú hodnotu. Urobte si pekné logo, dajte si záležať na formátovaní a štruktúre. 
 6. Začnite zarábať – keď už budete mať web pár mesiacov, nejakú tú návštevnosť z Google a desiatky kvalitných článkov, môžete začať uvažovať o zarábaní.

Fázy zarábania na projekte

Zamyslel som sa nad tým a existuje niekoľko fáz vášho projektu. V každej budete môcť robiť a „predávať“ niečo iné. 

Úvodná fáza

Prvých pár mesiacov je nutné sa zamerať na kvalitný obsah a štúdium. Dávať obsahu pridanú hodnotu, publikovať pravidelne, získavať backlinky, robiť SEO.

Prvá fáza je krutá. Makáte a nič z toho. Tešiť vás môže pribúdajúca návštevnosť a zvyšovanie rankov. Ale nie peniaze. 

Koľko to zarobí? No, presne nula peňazí.

zdroj: Polgári

Prvá fáza

Následne sa už dá zamýšľať nad tým, čo ďalej. Viete už predávať odkazy, články a nasadiť Adsense. Ten vám prinesie pár centov denne, možno, ale je to pekná psychická podpora keď viete, že to aspoň niečo robí.

Predaj odkazov a článkov nie je jadrová fyzika. Vygoolite si „SEO agentúry”, freelance linkbuilderov či affiliate publisherov a napíšte im, že máte magazín a že im viete predať odkazy. Budú radi za nový zdroj backlinkov. Takto viete nájsť doslova stovky ľudí a stačí sa im len ozvať. 

Tak isto existujú rôzne skupiny na Facebooku či fóra, kde napíšete, že máte magazín, viete publikovať a písať články. Prípadne sa registrujte do systémov ako Placla či WhitePress.

 1. Predaj backlinkov z článkov
 2. Predaj článkov na mieru
 3. Nasadenie Adsense (veľmi dobrý návod nájdete napríklad tu)

Koľko to zarobí? No, ak predáte 5-6 článkov mesačne, tak s napísaním viete zarobiť okolo 200-250€. Not great, not terrible, ale dobrý začiatok. A Google Adsense hodí pár € tiež. 

Druhá fáza

Keď už web naberie na obrátkach, budete tvoriť obsah, písať, spolupracovať, mať stovky či tisíce ľudí mesačne, tak viete začať robiť ďalšie veci.

 1. Hlbšie spolupráce – nielen predaj článkov, ale aj nejaký ten seriál, recenzie a podobne. A hlavne za viac peňazí.
 2. Adsense už zarába viac – pri tisíckových návštevnostiach to už budú desiatky, možno aj stovky eur mesačne. 
 3. Affiliate kampane – pri silnejšom webe sa už oplatí robiť aj cielené affiliate články. Oplatí sa to aj skôr, ale je lepšie sa zamerať na silu webu a návštevnosť ako takú. Vyberiete si konkurenčnejšie slová, napíšete dobrý obsah a ľudí posielate na nákupy. 

Koľko to zarobí? Adsense zarába viac, niečo aj affiliate, predaj článkov sa rozbehol, lebo to robíte dobre a máte dobrý web. A možno už aj viac webov. Tu sa pohybujeme na úrovni reálnych 1 000 € až 1 500 € mesačne.

To, koľko to bude záleží hlavne na tom, ako dobre sa darí predávať reklamné články, backlink a spolupracovať s agentúrami. To všetko je priamo úmerné času a odhodlaniu, ktoré tomu vie autor dať. Treba skúšať a makať naplno. 

Tretia fáza

Potom to už len tuningujete. Vzdelávate sa, pozeráte, čo robia ostatní, počúvate inzerentov. Následne spúšťate nové weby, nové jazykové mutácie, staviate redakciu či externý tím na písanie. 

Koľko to zarobí? Už ste na tisíckach a ste reálny online podnikateľ/podnikateľka.

zdroj: Polgári

Utópia? Ani nie

Viete, treba na tom fakt makať a dávať tomu stovky hodín hneď v úvode. Ale funguje to. Je to poctivá online práca a podnikanie. Len to treba robiť so srdiečkom a dávať tomu pridanú hodnotu. 

Či už idete affiliate cestou, alebo ako som popísal, tak je tam úvodná fáza, ktorá trvá mesiace. A ak ju vydržíte a budete makať, predbehnete 99% tých, čo to vzdali. Je na to priestor, trh to potrebuje. 

Smutné je, že ľuďom sa nechce venovať niekoľko mesiacov vlastnému projektu, ale chce sa im chodiť 40 rokov do práce, ktorá ich vlastne nebaví.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech