Protest autodopravcov pokračuje: Zablokovali hraničný priechod Vyšné Nemecké

  • Obmedzenie má trvať do odvolania
  • O ďalšom postupe sa protestujúci rozhodnú až na začiatku týždňa
kamióny blokáda únia autodopravcov slovenska
Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) v piatok 1. decembra 2023 o 15.00 h zablokovala hraničný priechod Vyšné Nemecké - Užhorod, TASR/Roman Hanc
  • Obmedzenie má trvať do odvolania
  • O ďalšom postupe sa protestujúci rozhodnú až na začiatku týždňa

Hraničný priechod Vyšné Nemecké – Užhorod je zablokovaný. V piatok o 15:00 sa o to postarala Únia autodopravcov Slovenska (UNAS), ktorá tým vyjadruje svoj protest proti zrušeniu dovoleniek pre ukrajinských dopravcov v Európskej únii. TASR to potvrdili členovia UNAS.

Nevedno dokedy sa kamióny cez tento priechod nedostanú. Obmedzenie má totiž trvať do odvolania a protestujúci sa o ďalšom postupe rozhodnú v pondelok 4. decembra na základe výsledkov rokovaní európskych ministrov dopravy v Bruseli. UNAS sa tým pripája k dopravcom z Poľska, ktorí hraničné priechody s Ukrajinou blokujú už štyri týždne.

Isté druhy tovaru však blokáda nezasiahne

Dopravcovia z Poľska pritom kritizujú dohodu, ktorou Európska únia (EÚ) umožnila výnimku pre ukrajinských dopravcov od potreby disponovať prepravným povolením. „Hlavným dôvodom je snaha o okamžité vypovedanie dohody medzi EU a Ukrajinou, v ktorej dôsledku sa začína rúcať dopravný trh na Slovensku,“ uviedol UNAS.

Blokádou pritom nebude obmedzovaný prevoz humanitárneho tovaru, vojenskej pomoci, živých zvierat, paliva a chladeného či čerstvého tovaru. Ostatný tovar bude púšťaný v počte štyroch kamiónov za hodinu.

„My chceme takto aj podporiť ministra dopravy (Jozefa Ráža) pri ceste do Bruselu, kde má v pondelok rokovanie. Majú nám volať, ako to tam dopadlo. Ak to dopadne dobre, blokáda sa pustí, ak nie, tak sa dohodneme na ďalšom postupe,“ povedal pre TASR predseda UNAS Stanislav Skala.

Kamióny
zdroj: TASR/ Milan Kapusta

Polícia v súvislosti s protestom informovala, že zabezpečí regulovanie cestnej premávky. „Policajti dohliadajú na dodržiavanie verejného poriadku, snažia sa zabezpečiť čo najplynulejší priebeh, aby sa kolóny a dopravné obmedzenia dotkli obyvateľov v čo najmenšej miere. Polícia situáciu neustále monitoruje a je pripravená prijať aj ďalšie potrebné opatrenia,“ uviedla pre TASR hovorkyňa Prezídia Policajného zboru (PZ) Denisa Bárdyová.

Podľa hovorkyne ide o 20-kilometrový úsek

Protest prepravcov zatiaľ neovplyvňuje činnosť Pobočky colného úradu Vyšné Nemecké a príslušníci finančnej správy v smere výstup zo SR vybavujú nákladné vozidlá nachádzajúce sa v colnom priestore i naďalej plynule.

„Príjazd nákladných vozidiel na hraničný priechod je počas blokády prepravcov regulovaný s ohľadom na prioritu vybavenia nákladných vozidiel prepravujúcich rýchloskaziteľný tovar, živé zvieratá, tovar, pri ktorom hrozí škoda z omeškania, nebezpečné veci v zmysle medzinárodnej dohody v kategórii ADR a humanitárnu pomoc,“ skonštatovala hovorkyňa Colného úradu Michalovce Jana Nimrichterová. Mobilné jednotky colného úradu v koordinácii s Policajným zborom riadia príchod vozidiel na hraničný priechod.

Podľa polície kolóna smerujúca k hraničnému priechodu Vyšné Nemecké – Užhorod v piatok končila medzi obcou Nižná Rybnica a križovatkou Gajdoš. „Ide zhruba o 20-kilometrový úsek,“ skonštatovala hovorkyňa Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície (RHCP) Sobrance Agnesa Kopernická.

Na trase pred priechodom policajné hliadky riadia dopravu v oboch smeroch, keďže je prejazdný iba jeden jazdný pruh, a radia kamióny mimo obývaných oblastí, aby boli obyvatelia dotknutých obcí čo najmenej obmedzovaní. Výstražnú hodinovú blokádu priechodu Vyšné Nemecké s prehradením cesty osobnými autami uskutočnil UNAS už 16. novembra.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá