Protest pred parlamentom neukončila ani dohoda poslancov. Demonštranti sa vyhrážajú, že tam budú ešte celé dni

  • Protest pred parlamentom pokračuje, dav chce zotrvať aj ďalšie dni
  • protestujú proti vláde, poslancom, opatreniam, očkovaniu, testovaniu a celému štátu
protest nrsr dezolati
TASR/Pavol Zachar
  • Protest pred parlamentom pokračuje, dav chce zotrvať aj ďalšie dni
  • protestujú proti vláde, poslancom, opatreniam, očkovaniu, testovaniu a celému štátu

Pred Národnou radou (NR) SR v Bratislave pokračuje aj v sobotných večerných hodinách protest stoviek ľudí proti pandemickým opatreniam. Ľudí je však menej ako popoludní, situácia je pokojnejšia. Demonštrujúci avizujú, že chcú pred parlamentom zotrvať najbližšie hodiny a byť tam aj v nedeľu (25. 7.) i najbližšie dni. Na mieste sú naďalej desiatky policajtov strážiacich vstup a okolie budovy NR SR.

Protestujúci momentálne postávajú v priestore pred Viedenskou bránou Bratislavského hradu. Púšťajú si hudbu, ktorú sem-tam preruší s prejavom niekto z rečníkov. Opakovane sa vyjadrujú proti očkovaniu, testovaniu a kritizujú aj ďalšie protipandemické opatrenia, ako napríklad nosenie ochranných rúšok v obchodoch. Kriticky sa vyjadrujú na adresu predstaviteľov vlády, parlamentu, ale aj vedcov a lekárov, ktorí odporúčajú očkovanie. Pandémiu COVID-19 považujú za podvod.

Dohoda im nestačí

Podnetom na zvolanie protestu boli zákony, ktorá parlament prerokúval v piatok a sobotu. V tieto dni sa pred Národnou radou zhromaždil dav, ktorý chcel vtrhnúť do budovy a hádzal na ňu vajíčka. Došlo dokonca aj ku zraneniu policajtky a došlo aj na slzný plyn.

Protestujúcim, ktorí sú pred parlamentom od piatka (23. 7.) rána, sa doteraz prišlo prihovoriť viacero opozičných parlamentných poslancov.

Spoločne kritizovali návrh novely, podľa ktorého by sa malo pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz, a teda tých, ktorí sú zaočkovaní, negatívne testovaní, či tých, ktorí prekonali ochorenie. Koalícia nakoniec posunula do druhého čítania novelu zákona so zmenami, davu to však nestačilo.

Za každým prejavom opozičného politika sa dav vyburcoval a chcel sa dostať bližšie k vchodu do parlamentu. Bránili im v tom desiatky ťažkoodencov. Zasahoval aj antikonfliktný tím. Niektorí protestujúci opakovane slovne napádali policajtov, popoludní do nich hodili aj fľaše.

Priebeh sobotňajšieho protestu je zatiaľ bez väčších konfliktov. Neeviduje ich ani polícia. „Doposiaľ sme nezaznamenali žiadne narušenie verejného poriadku,“ uviedlo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Bratislave s tým, že situáciu pred parlamentom i v celom hlavnom meste monitoruje.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech