Protesty sa nezaobišli bez hoaxov: Testy vraj spôsobujú rakovinu a poslanec ĽSNS „skončil v krvi“

  • Na utorňajšom protivládnom proteste nechýbali postavičky dezinfoscény
  • Priestor dostali nielen známe tváre, ale aj neznámi ľudia z davu
  • Prakticky celú demonštráciu pred parlamentom prevzali Kotlebovci, rozšírili hoax o napadnutí poslanca
20201711_protest_ba_22_741854
TASR/Jaroslav Novák
  • Na utorňajšom protivládnom proteste nechýbali postavičky dezinfoscény
  • Priestor dostali nielen známe tváre, ale aj neznámi ľudia z davu
  • Prakticky celú demonštráciu pred parlamentom prevzali Kotlebovci, rozšírili hoax o napadnutí poslanca

V utorok sa v Bratislave a ďalších mestách neprotestovalo iba proti vláde Igora Matoviča, ale napríklad aj proti kúskom látky. Dav kričal okrem iných sloganov aj „rúška dole!“. Veľká časť protestujúcich ich ani nemala. 

Protest však sprevádzalo aj niekoľko fám a dezinformácií. Jednou z nich je tvrdenie europoslanca Milana Uhríka (ĽSNS), ktorý na Facebooku tvrdí, že demonštrácie sa zúčastnilo viac ako 20 000 ľudí. Presný počet nie je zatiaľ známy, polícia však odhaduje, že to bolo do 10 000 ľudí.

Medvecký „v krvi“

Kotlebovci šírili aj ďalší hoax, ktorý sa stihol rozšíriť aj vyvrátiť v priebehu niekoľkých hodín. Poslanec ĽSNS, niekoľkokrát odsúdený násilník Andrej Medvecký bol spacifikovaný ťažkoodencami. Na videu je vidieť, že má na hlave krvavú šmuhu. Podľa polície kládol odpor príslušníkom policajného zboru. Tí ho spacifikovali a neskôr bez problémov prepustili. Medvecký sa vrátil medzi protestujúcich akoby sa nič nestalo.

zdroj: reproforo: Facebook/Kulturblog

Šéf ĽSNS Marian Kotleba, poslanec Milan Mazurek a aj ich dvorné médium Kulturblog však doteraz informujú, že poslanec Andrej Medvecký „skončil v krvi“ s otrasom mozgu v nemocnici. Dôvodom predvedenia poslanca Andreja Medveckého (ĽSNS) na policajné oddelenie bol fakt, že neuposlúchol výzvu verejného činiteľa. Po dnešnom rokovaní vlády to povedal minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) s tým, že poslanca následne polícia vypočula. Proti Medveckému bude zároveň podľa Mikulca vedené priestupkové konanie.

Chlapec nebol náhodný okoloidúci

Mikulec vyvrátil aj informáciu, podľa ktorej bol gumeným projektilom zasiahnutý 15-ročný chlapec. Minister vnútra uviedol, že polícia nepoužila gumené projektily, ale značkovacie strelivo, ktoré iba farbí. Na Facebooku sa rozšírila aj informácia, že tento chlapec po zásahu do hlavy zomrel, informácia sa však nepotvrdila. Zranený bol iba jeden policajt, ktorého poranil črep z pyrotechniky.

V skupinách a na stránkach Kotlebovcov sa šírila informácia, že zranený 15-ročný chlapec bol náhodný okoloidúci, ktorý sa „stal obeťou policajnej brutality“ a „polícia ho napadla bezdôvodne“. Polícia však zasahuje len proti aktívnym účastníkom protestu.

Policajný zbor varoval včas, verejne a opakovane účastníkov plánovaného zhromaždenia, že disponujú informáciami o pripravovanej účasti agresívnych skupín a jednotlivcov. „Existoval reálny predpoklad, že ich útočné sklony voči prítomným policajtom sa budú opakovať. Každý účastník utorňajšieho zhromaždenia si tak musel uvedomiť, že kvôli agresivite skupín a jednotlivcov bude hroziť riziko aj slušným občanom,“ napísala polícia a dodala, že bolo na každého zvážení a zodpovednosti či na zhromaždenie príde.

Antigénový test „spôsobuje rakovinu“

Na jeden z hoaxov upozorňuje aj Polícia SR na svojej facebookovej stránke venovanej falošným správam a podvodom. Na proteste mal byť „agent provokatér“, ktorý mal vyprovokovať dav k násiliu, aby dali polícii zámienku na zásah.

HOAX: TAJNÍ POLICAJNÍ PROVOKATÉRI NA VEREJNOM ZHROMAŽDENÍV súvislosti s poslednými verejnými zhromaždeniami sme na…

Posted by Hoaxy a podvody – Polícia SR on Tuesday, November 17, 2020

Zaujímavý bol protest v Košiciach. Aktuality.sk priniesli prepis výrokov, ktoré kričal do megafónu pán, ktorý sa nepredstavil. Tvrdil napríklad, že antigénové testy na koronavírus spôsobujú rakovinu, alebo že rúška znižujú imunitu, ktorú nám dala matka príroda. Davu sa pýtal aj to, „aké vzdelanie majú tí, ktorí nás nosením rúškom nútia poškodzovať si zdravie?“.

Na proteste vystúpili nielen opoziční politici, ktorí radi šíria dezinformácie- Robert Fico, Milan mazurek, Marian Kotleba, v dave bolo vidieť aj Ľuboša Blahu. Slovo si vzal aj známy šéfredaktor konšpiračného časopisu Zem&Vek, odsúdený extrémista Tibor Eliot Rostas. 

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech