Protesty v Bratislave zablokovali dopravu, polícia použila aj slzný plyn a pritiahla vodné delo

  • V Bratislave sa konajú viaceré verejné zhromaždenia, sú na Hodžovom námestí, i pred Národnou radou
  • Protest je avizovaný aj na Námestí slobody. Polícia už musela zasahovať
bratislava protest antivax
TASR/Jakub Kotian
  • V Bratislave sa konajú viaceré verejné zhromaždenia, sú na Hodžovom námestí, i pred Národnou radou
  • Protest je avizovaný aj na Námestí slobody. Polícia už musela zasahovať

V Bratislave sa v stredu popoludní pri príležitosti Dňa Ústavy SR začali viaceré verejné zhromaždenia. Protestuje sa na Hodžovom námestí i pred Národnou radou SR, avizované je aj zhromaždenie na Námestí slobody.

DNEŠNÉ VEREJNÉ ZHROMAŽDENIA Z POHĽADU POLÍCIE👮👥✅V súvislosti s verejnými zhromaždeniami, ktoré sa v priebehu dnešného…

Posted by Polícia SR – Bratislavský kraj on Wednesday, September 1, 2021

 

Rečníci sa negatívne vyjadrujú voči očkovaniu proti ochoreniu COVID-19, voči pandémii nového koronavírusu i protipandemickým opatreniam. Kritizujú taktiež opatrenia na hraniciach.

Bratislavská polícia pre TASR uviedla, že pre stredajšie protesty v hlavnom meste prijala adekvátne opatrenia. „Situáciu budeme priebežne monitorovať a v prípade, ak by došlo k narušeniu verejného poriadku alebo páchaniu inej protiprávnej činnosti, využijeme zákonné opatrenia na zjednanie nápravy,“ skonštatovala polícia.

LIVE prenos:

18:43

Protest pomaly končí. Dav sa na určitý čas presunul na Šancovú ulicu, policajní ťažkoodenci však cestu uvoľnili, píše Denník N. Na Hodžovom námestí sú už len rádovo desiatky ľudí.

18:10

Polícia informuje, že v dave musela zadržať a predviesť štyri osoby. Okolie Hodžovho námestia je stále neprejazdné. Policajti museli proti protestujúcim zasahovať obuškami aj slzným plynom, šlo však len o menšie, lokálne potýčky.

❗️AKTUALIZÁCIA ❗️👉 Na osobnej slobode obmedzili krátko pred 17.30 h policajti celkovo štyri osoby z davu…

Posted by Polícia SR – Bratislavský kraj on Wednesday, September 1, 2021

17:57

Premávka liniek mestskej hromadnej dopravy (MHD) v Bratislave v oblasti Hodžovho námestia je prerušená z dôvodu blokovania komunikácií účastníkmi protestného zhromaždenia. Linky premávajú odklonom. Informuje o tom Dopravný podnik Bratislava na svojom webe.

Odklon dotknutých liniek je zabezpečovaný operatívne v závislosti od aktuálnej priepustnosti jednotlivých komunikácii. Linka 31 obojsmerne ide od zastávky Chatam Sófer cez Rázusovo nábrežie – Vajanského nábrežie – Dostojevského rad – Karadžičovu – Legionársku – Šancovú – Trnavské mýto. Linka 39 obojsmerne od zastávky Chatam Sófer cez Rázusovo nábrežie – Vajanského nábrežie – Dostojevského rad – Karadžičovu – Krížnu – Trnavskú cestu, linka 80 od Petržalky má skrátenú trasu po Most SNP.

Linka 93 obojsmerne premáva od zastávky Aupark cez Rázusovo nábrežie – Vajanského nábrežie – Dostojevského rad – Karadžičovu – Legionársku – Šancovú až na Hlavnú stanicu. Autobusy linky 83 premávajú obojsmerne od zastávky Aupark cez Rázusovo nábrežie – Vajanského nábrežie – Dostojevského rad – Karadžičovu – Legionársku – Šancovú a od zástavky Sokolská na svoju trasu. Linka 212 ide obojsmerne cez Mlynské nivy – Karadžičovu – Legionársku – Šancovú – Pražskú, linka 207 obojsmerne cez zastávky Záhradnícka – Karadžičova – Legionárska – Šancová – Pražská – Prokopa Veľkého a od zastávky Depo Hroboňova na svoju trasu. Linka 203 z Koliby má skrátenú trasu po Kollárovo námestie.

Niekoľko stoviek demonštrantov naďalej blokuje cesty v okolí Hodžovho námestia. Polícia zatiaľ voči demonštrantom nezasiahla. Pri pár potýčkach s niektorými protestujúcimi musela použiť slzotvorný plyn a pelendreky. (TASR)

17:29

Antikonfliktnému policajnému tímu sa podarilo dohodnúť s demonštrantmi, aby neblokovali Staromestskú ulicu v Bratislave a presunuli sa späť smerom na Hodžovo námestie.

Demonštrantov postupne vytláčajú zo Staromestskej ulice ťažkoodenci. Zasahovať zatiaľ nemuseli. Eskalácii napätia sa snaží zabrániť antikonfliktný tím a členovia zásahovej jednotky bratislavskej mestskej polície.

Cesty v okolí Hodžovho námestia sú však naďalej blokované množstvom protestujúcich. Na mieste sú už policajní ťažkoodenci. Voči demonštrantom zatiaľ nezasiahli. Bránia im však v rozšírení blokácie aj na ďalšie komunikácie v centre mesta. (TASR)

Došlo aj k potýčkam protestujúcich s políciou, zatiaľ však nebol potrebný väčší zásah. (denník Pravda)

Potyčka medzi davom a políciou. Dav nadvihoval dodávku, medzi ľuďmi buchol delobuch.

Posted by Pravda on Wednesday, September 1, 2021

17:15

Na proteste sa zranila jedna osoba, musela po ňu prísť sanitka. Šlo o staršieho muža, do sanitky odkráčal po vlastných. Video zo zásahu priniesol denník Pravda.

Sanitka prichádza do davu pre zraneného

Posted by Pravda on Wednesday, September 1, 2021

17:00 Zhromaždenie opúšťa Staromestskú ulicu a vracia sa späť na Hodžovo námestie. Polícia utvorila zátarasu, no zásah nebol potrebný.

Na Staromestskej ulici pri mestských hradbách, neďaleko Dómu sv. Martina, demonštrantov zastavil zásahový tím bratislavskej mestskej polície. K mestskej polícii sa neskôr pridala štátna polícia so svojimi policajnými ťažkoodencami. Protestujúci dav sa snažia dostať mimo cesty a zabrániť im pokračovať v blokácii ďalších ciest.

V centre Bratislavy, na Moste SNP, Staromestskej ulici a v okolí Hodžovho námestia je obmedzená doprava. Cesty sú pre blokáciu neprejazdné. Taktiež tam nepremávajú linky mestskej hromadnej dopravy. V centre sa tvoria kolóny. (TASR)

16:40

Protestujúci pochodujú po Staromestskej ulici. V pochode smerom na Most SNP a im snažilo zabrániť niekoľko policajtov s autami, no protestujúci pokračujú ďalej. Policajným ťažkoodencom sa ich podarilo zastaviť až pri dóme sv. Martina na hlavnom ťahu smerom na most. Protestujúci kričia „gestapo!“

Príchod polície.

Posted by Webnoviny on Wednesday, September 1, 2021

16:15

Krátko po 16. hodine sa dav protestujúcich presunul do centra Bratislavy pred prezidentský palác. Protestujúci sa opäť snažia zablokovať dopravu, pochodujú ulicami na Hodžovom námestí. Polícia zatiaľ nezasahuje. Doprava je v danom úseku obmedzená, no keďže je sviatok, v uliciach je výrazne menej áut ako obvykle.

zdroj: TASR/Jakub Kotian

15:22

V dave pred parlamentom sa po 15:00 zhromaždilo niekoľko stoviek ľudí, presný počet zatiaľ nie je známy, môže ísť aj o niekoľko tisíc ľudí. Opäť sa snažili dostať do budovy parlamentu. Polícia ich však držala v zákonom danej vzdialenosti 50 metrov od budovy.

Neskôr sa dav presunul opäť do centra k prezidentskému palácu a úradu vlády.

14:55

Dav stoviek ľudí, ktorý protestoval na Hodžovom námestí pred Prezidentským palácom v Bratislave, sa pohol a smeruje cez Palisády smerom k Národnej rade SR. Na ňom rečnil aj predseda ĽSNS Marian Kotleba. Vyzval účastníkov protestu, aby v prvý školský deň neposlali svoje deti do školy v rúšku a ukázali tak, „čo vedia spraviť pre vlastné deti“.

Doprava cez Palisády je aktuálne zablokovaná, keďže sa protestujúci presúvajú po ceste. Počas toho skandujú rôzne heslá, v rukách držia transparenty i štátne vlajky. Priebeh doterajšieho zhromaždenia na Hodžovom námestí bol pokojný. Dav sa pohol po tom, ako skončili prejavy viacerých rečníkov.

zdroj: TASR/Jakub Kotian

Dopravný podnik Bratislava aktuálne informuje, že musel prerušiť premávku liniek mestskej hromadnej dopravy (MHD) 83, 93, 147, 203, 207 a 212 v okolí zastávky Hodžovo námestie. Počas toho, ako dav smeroval k parlamentu, došlo aj k incidentu pár demonštrantov s okoloidúcou vodičkou.

Pred parlamentom už musela voči pár demonštrantom zasahovať polícia, aby bola dodržaná 50-metrová bezpečnostná vzdialenosť od budovy. Zásah sprevádzali i potýčky. Polícia zadržala aj dvoch protestujúcich.

„V čase po 13.00 h boli z dôvodu protiprávneho konania na Námestí Alexandra Dubčeka obmedzené na osobnej slobode dve osoby, ktoré boli následne eskortované na policajné oddelenie,“ potvrdila bratislavská polícia. Pred parlamentom zasahoval aj antikonfliktný tím. Pripravení boli aj policajní ťažkoodenci.

Po zadržaní jedného z protestujúcich sa skupina demonštrantov začala pomaly presúvať na Hodžovo námestie, kde aktuálne prebieha protest stoviek ľudí. Pred Prezidentským palácom sú viacerí členovia i sympatizanti strany ĽSNS. Dav protestuje proti vláde, tvrdí, že na Slovensku prebieha „genocída slovenského národa“, porušuje sa Ústava SR i základné ľudské práva.

Zdroje: TASR, Facebook/DenníkPravdaLIVE, DenníkN

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech