Proti Kotlebovi vznikla ďalšia iniciatíva. Stojí za ňou dlhoročný dizajnér festivalu Grape

  • Hlavným cieľom je, aby jeho kontroverzná grafika nezostala len ako niečo alarmujúce, ale aby k nej bol aj určitý kontext a vysvetlenie toho, na čo konkrétne si treba dať pozor
  • Na internetovej stránke kymniejeneskoro.sk preto vysvetľuje, prečo ho znepokojuje myšlienka, že moc by do rúk dostali nebezpeční ľudia
BeFunky-collage
palkopalko.com
  • Hlavným cieľom je, aby jeho kontroverzná grafika nezostala len ako niečo alarmujúce, ale aby k nej bol aj určitý kontext a vysvetlenie toho, na čo konkrétne si treba dať pozor
  • Na internetovej stránke kymniejeneskoro.sk preto vysvetľuje, prečo ho znepokojuje myšlienka, že moc by do rúk dostali nebezpeční ľudia

Krátko pred voľbami sa okrem klasických predvolebných kampaní, prevažne sociálnymi sieťami, začínajú šíriť aj viaceré iniciatívy, ktoré prostredníctvom faktov poukazujú na to, že voľba ĽSNS nie je tá správna a v skutočnosti táto politická strana nič nevyrieši.

S podobným cieľom vznikla aj iniciatíva kymniejeneskoro.sk, za ktorou stojí grafický dizajnér Palko Bartoš. Za jeho dlhoročné práce na dizajne pre festival Grape mu bola udelená aj európska cena ADCE, v minulosti založil značku Bratiska a najnovšie stojí aj za spomínaným projektom Kým nie je neskoro.

„Možno sa ti páčia ich konzervatívne hodnoty, možno to, ako ti sľubujú, že urobia poriadok a zastavia korupciu. Veríš tomu, že konečne prinesú peniaze a prácu do chudobnejších regiónov. Mávnutím prútika vyriešia všetky tvoje a naše komplikované problémy. Jediné čo chcú, je jeden tvoj hlas.“ 

Táto formulácia stojí hneď v úvode oficiálnej stránky iniciatívy, ktorej súčasťou sú informačné grafiky. Ich úlohou je zastaviť šírenie nenávisti a extrémizmu stranou ĽSNS.

zdroj: kymniejeneskoro.sk

„Samozrejme, že ti pred voľbami nikto nepovie, že chce v skutočnosti zrušiť demokraciu. Nebude sa na mítingoch tváriť ako budúci diktátor a prejavovať fašistické znaky. Je jasné, že to v sebe potlačí a bude hovoriť to, čo chceš počuť. Poriadne však zváž nasledujúce informácie, kým nie je neskoro,“ vysvetľuje dizajnér.

P. Bartoš pre Startitup uviedol, že jeho hlavným cieľom je, aby jeho kontroverzná grafika nezostala len ako niečo alarmujúce a rozdeľujúce, ale aby k nej bol aj určitý kontext a osobné vysvetlenie toho, na čo konkrétne si treba dať pozor. Vo všeobecnosti chcel vlastne vysvetliť, prečo ho znepokojuje myšlienka, že moc by do rúk dostali takýto nebezpeční ľudia.

Pri otázke, či si myslí, že to bude mať väčší úspech ako podobné iniciatívy, ktorým sa venujú viacerí odborníci či média odpovedal, že nevie či budú mať väčší úspech, ale nie každý si podľa neho má čas naštudovať tieto veci a veľa ľudí neverí celkovo žiadnemu médiu. Projekt založil sám bez akéjkoľvek pomoci a náklady podľa neho predstavoval len jeho vlastný čas, počas ktorého nemohol robiť nič iné.

Ahojte, všetci vidíme, čo sa deje okolo nás a aký spoločenský zápas s mimoriadne nebezpečnými ľuďmi musí naša generácia…

Gepostet von Palko Bartoš am Sonntag, 9. Februar 2020

Prednedávnom na svojom facebookovom profile odhalil zámer investovať aj do bilbordov, ktoré by mohli získať ešte väčšiu odozvu a pozornosť. Palko nás však informoval, že po konzultáciách s právnikmi musel zrušiť zbieranie peňazí na túto formu kampane. Vyzbierané peniaze bude darcom vracať individuálne.

„V našej krásnej krajine je v platnosti cekom čerstvý zákon, ktorý dovoľuje robiť kampaň a antikampaň (platenú) pred voľbami len politickým stranám a kandidátom. Je to podľa mňa v prudkom rozpore s ústavným právom na slobodu prejavu a otcovia zakladatelia sa otáčajú v hrobe, ale každopádne je platný a sú tam pokuty,“ hodnotí situáciu, kvôli ktorej musel zrušiť zbieranie peňazí na plánovanú reklamu.

Chýba nám vodcovský typ ako Mečiar/Fico

Podľa jeho slov však bude web aj naďalej formálne funkčný. „Avšak pod hlavičkou PS/Spolu s vysvetlením prečo je to tak. Grafiky si môžu ľudia stiahnuť a urobiť s nimi čo uznajú za vhodné tak, aby neporušovali zákon. Prosím ich len nech tam vždy nechajú aj web, lebo ten je oveľa dôležitejší ako tá kontroverzná grafika,“ dodal.

Interupcie sú komplikovaná téma, nie som odborník a hlavne nie som žena.A mám vela úplne v poriadku konzervatívnych…

Gepostet von Palko Bartoš am Sonntag, 22. September 2019

Na druhej strane však aj napriek viacerým podobným snahám preferencie ĽSNS neklesajú, práve naopak. Bartoš sa vyjadril, že nie je odborník, no podľa neho sa asi nesnažíme ako spoločnosť dostatočne a súdy nefungujú tak, ako by mali.

„Bude to znieť paradoxne od starého antificáka a neverím, že to hovorím, ale možno nám chýba aj niekto ako Róbert Fico. Samozrejme ak by nemal všetky tie jeho negatíva, ale dokázal pôsobiť a rezonovať na istú veľkú skupinu obyvateľstva, ktorá nikdy nebude voliť ľudí tej dnešnej opozície. Ľudia volia podľa emócií a sympatií k lídrovi a oveľa menej podľa programu. Myslím, že to nefunguje tak, že všetci voliči HZDS a neskôr Smeru, potom čo Smer končí začnú voliť húfne opozíciu aj s top programom. Musí prísť typ čo na nich funguje a teraz ho hľadajú v Kotlebovi. – Vtedy je šanca ĽSNS vytlačiť. Pretože kradnutie a mafiáni sú katastrofa, ale garantujem vám, že to je nič oproti diktatúre neonacistov. Na druhú stranu v župných, komunálnych aj prezidentských voľbách už zakopli, takže nádej je,“ dodal.

zdroj: kymniejeneskoro.sk

Možno už je neskoro, no lepšie neskoro ako nikdy

Hlavným mottom projektu je slogan „Kým nie je neskoro“, no v skutočnosti už možno neskoro naozaj je. S týmto názorom do istej miery súhlasi aj P. Bartoš. „Neviem to posúdiť, ja sa k tejto téme vyjadrujem dlho a je dosť možné, že už je neskoro. Nemám však v povahe veci vzdávať. Tiež sa hovorí, lepšie neskoro ako nikdy,“ dodáva.

Podľa jeho názoru síce neexistujú absolútne ideálni politici a dokonalosť koniec koncov neexistuje. Napísal to aj v závere na stránke iniciatívy Kymniejeneskoro.sk, kde dodáva, že bude voliť niektorú zo strán PS-Spolu, Za Ľudí, OĽANO, SaS alebo KDH. „V každej z nich sa nájdu odborníci, ktorým verím. A aj keď mám veľmi veľa obrovských výhrad proti Borisovi Kollárovi, ak jediný, koho by si vedel voliť namiesto ĽSNS, je Sme rodina, prosím ťa, urob tak,“ uzatvára.

Sám navyše volil vo všetkých voľbách, v ktorých mohol a taktiež sa nám zdôveril, že kým budú voľby slobodné, tak aj vždy bude.

Zdroje: kymniejeneskoro.sk, palkopalko.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK