Prvá firma na Slovensku zabezpečuje zamestnancom postcovidový zdravotný program. Ľuďom sa po ňom ľahšie dýcha
- Postcovidový syndróm prináša mnohým ľuďom dlhodobé zdravotné následky
- Nejde pritom o banality, paleta ťažkostí je pestrá – od problémov s dýchacím ústrojenstvom, až po neurologické ťažkosti

- Postcovidový syndróm prináša mnohým ľuďom dlhodobé zdravotné následky
- Nejde pritom o banality, paleta ťažkostí je pestrá – od problémov s dýchacím ústrojenstvom, až po neurologické ťažkosti
Spoločnosť Volkswagen sa v našej krajine rozhodla pre nečakanú novinku. Zamestnávateľ zaviedol svoj vlastný zdravotný program pre ľudí, ktorí prekonali Covid s príznakmi.
Program sa vykonáva priamo na poliklinike v blízkosti podniku a začína sa vyšetrením pľúc, takzvanou spirometriou. Následne sú zamestnanci kompletne vyšetrení lekárom.
Ten určí počet a rozsah procedúr, prípadne iný postup. „Pred takmer rokom som mal veľmi ťažký priebeh ochorenia na Covid-19. Som rád, že som využil možnosť doliečenia v zdravotnom stredisku,“ povedal zamestnanec Peter.
„Spirometria ukázala, že pľúca nepracujú dostatočne, preto mi predpísali niekoľko polhodinových kyslíkových terapií a naučili ma cviky na posilnenie pľúc. Určite to pomáha. Mám pred sebou ešte niekoľko kúr, ale mám pocit, že sa mi ľahšie dýcha,“ zhodnotil.
Podobnú skúsenosť má aj jeho kolegyňa z výrobnej oblasti Miroslava: „Po spirometrii a vyšetrení u rehabilitačného lekára mi naordinovali 10 kyslíkových terapií a dýchacie cvičenia. Zdá sa mi, že sa dýchanie zlepšuje. Určite to každému odporúčam.“
Od vypuknutia epidémie koronavírusu podnik zavádza opatrenia aj nad rámec štátnych nariadení. Spoločnosť zároveň opakovane zdôrazňuje, že najlepšou dostupnou formou ochrany pred nákazou je v tejto chvíli vakcinácia.
V prvom kole očkovania, ktoré sa uskutočnilo v lete, firma zaočkovala takmer 500 zamestnancov a členov ich rodín. Aktuálne je spustené aj druhé kolo očkovania.
Termín si môžu zamestnanci zvoliť podľa vlastného uváženia, pričom je možné prísť na prvú, druhú či tretiu dávku. K dispozícii je aj preventívny program na zlepšenie imunity a zamestnanci dostávajú balíčky vitamínov.
Zle dýchanie aj výpadky pamäte
„V ťažších prípadoch imunita nedokáže efektívne obrániť každú časť nášho tela a vírus poškodzuje najmä pľúca, obličky, srdce a pečeň, ktoré sa potom z tohto útoku spamätávajú dlhšiu dobu. Niekedy však obličky a pečeň nepoškodí samotné ochorenie, ale nasadená liečba,” približuje zdravotné úskalia spôsobené koronavírusom Renáta Lenártová, manažérka klinickej biochémie v Medirexe.
Niekedy sa však vyčerpanie tela z COVID-19 neprejaví tak okato, ale zasiahne našu psychiku a to, ako sa cítime. Veľa ľudí podľa Lenártovej pociťuje zmeny nálad, depresívne stavy alebo rôzne problémy so spánkom. „Iným sa spustia nečakane úzkostné stavy, cítia nevysvetliteľný smútok, nedokážu sa sústrediť alebo trpia výpadkami pamäte.“
Problémy týchto pacientov začali postupne riešiť v rámci ambulantných rehabilitačných programov viaceré zdravotnícke zariadenia aj na Slovensku.
Pred absolvovaním postcovidovej rehabilitácie je potrebné navštíviť všeobecného lekára, ktorý by mal spraviť pacientovi niektoré vyšetrenia alebo ho na ne odoslať. Väčšina nemocníc si potom v rámci postcovidovej rehabilitácie manažuje pacientov sama a navrhuje príslušnú terapiu.
Respiračnú fyzioterapiu spolu s inštruktážnymi videami poskytuje aj Fyziatricko-rehabilitačné oddelenie UNB v Nemocnici Ružinov. Ide o program komplexnej rehabilitačnej starostlivosti. Využiť sa odporúča ľuďom s „pretrvávajúcou dušnosťou, malou toleranciou záťaže, či rýchlou unaviteľnosťou“.
Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky zase otvorila vlastné Centrum postcovidovej starostlivosti. Spája lekárov rôznych odborov – pneumológov, internistov, kardiológov, neurológov, psychiatrov či fyziatrov. Centrum je zamerané na pacientov tohto regiónu s postcovidvým syndrómom a príznakmi pretrvávajúcimi dlhšie ako tri mesiace.
Postcovidový rehabilitačný program poskytuje pacientom aj piešťanské ADELI Medical Centre, zložené z dvoch častí. Hlavný program je zameraný napríklad na dýchacie cvičenia na vyváženie autonómneho nervového systému, respiračnú fyzioterapiu, stimulačnú masáž či spirometrický dychový tréning. Podporná terapia sa skladá aj z vodoliečby, behu, tanca či bylinkovej terapie.
Na Slovensku aktuálne platí, že pacienti, ktorí mali ťažký priebeh tejto infekcie a boli hospitalizovaní, majú nárok na kúpeľnú liečbu. Liečenie je možné absolvovať do jedného roka od prekonania infekcie. Môže ho predpísať pneumoftizeológ, internista, rehabilitačný lekár, neurológ, reumatológ , ortopéd, ale aj praktický lekár.
Aplikácia
Pre ľudí, ktorí nechcú behať po lekároch, je tu aj užitočná aplikácia, ktorú pripravil tím projektu CovidHelper. Mobilná aplikáciu s názvom Zhiva pomáha ľuďom trpiacim dlhým Covidom zvládnuť príznaky choroby.
Nájdeš v nej sériu dychových cvičení a vzdelávací program: „Ako na dlhý covid“. Ponúka aj kontakty na lekárov vrátane kúpeľov a špecialistov, ktorí sa venujú tomuto ochoreniu. Aplikáciu sa môžeš stiahnuť pre Apple aj Android.
„Mnoho informácií nám o COVID-19 ešte stále chýba. Okrem iného sú to napríklad aj dlhodobé dôsledky tohto ochorenia. Zbieranie dát pomocou CovidHelper a ich prepojenie s vedeckými analýzami je nesmierne dôležité pre lepšie porozumenie priebehu ochorenia, ale aj samotnej pandémie,“ povedala Dominika Fričová z Neuroimunologického ústavu SAV.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: nemocnicakosicesaca.agel.sk, Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica , UNB, Medirex, ADELI Medical Centre, Volkswagen