Prvá jazda na Hyperloope dopadla dobre. Vyskúšať si ju budeš môcť až o pár rokov

  • Hyperloop je dopravný systém, v ktorom ľudia cestujú vo vozidle vo vákuovej trubici rýchlosťou až 600 míľ za hodinu
  • Prvá jazda zatiaľ dopadla úspešne
Virgin Hyperloop
Virgin Hyperloop, Youtube/SciNews
  • Hyperloop je dopravný systém, v ktorom ľudia cestujú vo vozidle vo vákuovej trubici rýchlosťou až 600 míľ za hodinu
  • Prvá jazda zatiaľ dopadla úspešne

Spoločnosť Virgin Hyperloop absolvovala prvú jazdu na svojej testovacej trati americkom v Las Vegas, informovala o tom televízia CNN.  Taktiež uvádza, že, bohužiaľ, bude trvať roky, kým si verejnosť bude môcť vyskúšať túto rýchlu jazdu.

Hyperloop je doposiaľ nepreukázaný dopravný systém, v ktorom ľudia cestujú vo vozidle vo vákuovej trubici rýchlosťou až 600 míľ za hodinu.

Systém zo 70. rokov

Systém spoločnosti Virgin Hyperloop obsahuje magnetickú levitáciu, podobne ako sa používa v pokročilých projektoch vysokorýchlostných železníc v Japonsku a Nemecku. Magnetická levitácia zdvihne vlak nad koľajiskom, nakoľko póly magnetov tlačia vlak smerom hore. Magnety tiež poháňajú vlak, pretože ako tyče sa odpudzujú a tlačia vlak dopredu, a opačné póly priťahujú a ťahajú vlak dopredu, informuje CNN. Na niektorých vlakových systémoch sa magnetická levitácia používala od 70. rokov.

Virgin Hyperloop
zdroj: Virgin Hyperloop

 Spoločnosť Virgin Hyperloop si vybrala Západnú Virgíniu ako budúci domov svojho nového high-tech certifikačného centra.

Aj keď cieľ spoločnosti bolo dosiahnuť 600 míľ za hodinu na trati, pri prvotnom testovaní jazda dosiahla len 100 míľ za hodinu.

Vývojári sa hájili, že momentálna trať je dlhá 500 metrov, čo obmedzuje rýchlosť. Vedúci pracovníci  napriek tomu považujú tento test za hlavný míľnik a krok ku komercializácii technológie hyperloopu.

Prvú jazdu absolvovali riaditelia

Prvú jazdu absolvovali hlavní technologickí riaditelia spoločnosti Josh Giegel a Sara Luchian.

Obaja sedeli v kabíne pre dve osoby, ktorá obsahovala bezpečnostné pásy, sedadlá a malé okná.

Giegel pre CNN povedal, že kabíny hyperloopu môžu cestovať rýchlosťou lietadla, ale so zlomkom spotreby energie.

Spoločnosť predpokladá, že tento futuristický systém dopravy bude v budúcnosti spájať ktoré mestá. Pre komerčné účely si predstavujú kabíny s kapacitou 25 až 30 ľudí, ale môže zabezpečiť prepravu desiatok tisíc cestujúcich za hodinu.

Systém funguje buď nad zemou alebo pod zemou, zatiaľ sa však spoločnosť zameriavala na nadzemné projekty. Prekážky zostávajú pred vybudovaním komerčného systému hyperloop. 

Virgin Hyperloop
zdroj: Virgin Hyperloop

Hyperloop už v roku 2025

V súčasnosti sa buduje ďalšie zariadenie s cieľom certifikovať technológiu spoločnosti Virgin Hyperloop.

Spoločnosť verí, že systém hyperloopu bude certifikovaný v roku 2025 alebo 2026 a že projekty hyperloopu by sme mohli vidieť skôr, ako skončí desaťročie.

Hyperloop na Slovensku

Aj naša krajina by sa mala dočkať tohto futuristického spôsobu dopravy. Ešte v roku 2016 Ministerstvo Hospodárstva SR podpísalo so spoločnosťou Hyperloop Transportation Technologies memorandum o preskúmaní možností realizácie projektu v tunajších podmienkach.

Prvé navrhované trasy mali byť vystavané medzi Bratislavou a Viedňou v roku 2020, dĺžka cesty mala trvať len 8 minút. Testovacia pobočka spoločnosti však nakoniec vyrástla vo Francúzsku, a tak musí Slovensko naďalej čakať v rade.

Zdá sa, že pandémia koronavírusu však postihla aj vývoj Hyperloopu a pri momentálnej situácii v USA sa nepredpokladá, že sa ďalšie kolo súťaže uskutoční na pôde SpaceX. Spoločnosť Delft Hyperloop vo vývoji pokračuje, už v júni vykonával jej výskumný tím vlastné testovania na dvoch dĺžkach trate.

Zdroj: CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá