Prvá krajina na svete zakázala reklamy na sladené nápoje

  • Zákon vstúpi do platnosti v priebehu budúceho roka
  • Týkať sa bude všetkých nápojov s vysokým obsahom cukru
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Zákon vstúpi do platnosti v priebehu budúceho roka
  • Týkať sa bude všetkých nápojov s vysokým obsahom cukru

Už to nie sú iba cigarety a alkohol, na ktorých reklamu platia prísne obmedzenia či dokonca zákaz. Rovnako škodlivé dokážu byť aj sladené nápoje, a preto sa prvá krajina na svete odhodlala k ráznemu kroku. Ako uviedol portál Independent, Singapur zakázal reklamu na nápoje s vysokým obsahom cukru. Zákaz začne platiť budúci rok.

Zákaz vyhlásil Edwin Tong, singapurský minister zdravotníctva. Vzťahovať sa bude na reklamu vo všetkých médiách, teda v printe, televízii aj na webe. Vláda tak chce docieliť, aby boli obyvatelia Singapuru o niečo zdravší a vyhlásili „vojnu proti cukrovke.“

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Ministerstvo sa ďalej vyjadrilo, že ho teší, ako mnohí výrobcovia potravín znížili obsah cukru vo svojich výrobkoch. Nové technológie umožnili Singapurčanom, aby vyrábali jedlo s rovnakou chuťou, no s nižším obsahom cukru. Podľa Schémy rozvoja zdravších potravinových zložiek, ktorú uviedlo Ministerstvo zdravotníctva v roku 2017, sa potravinárske spoločnosti musia uchyľovať k zdraviu prospešnejším výrobným procesom a ingredienciám.

Napriek tomu však bežný Singapurčan skonzumuje asi 12 lyžičiek cukru denne. Tong za to v súčasnosti viní hlavne sladené nápoje, a preto sa odhodlal k na prvý pohľad radikálnemu riešeniu.

„Ak sa ukáže, že nejaký produkt začne vážne ohrozovať zdravie veľkej časti populácie, je úplne legitímne, že inštitúcia, ktorej úlohou je starať sa o zdravie ľudí, urobí rázne opatrenie. Ak to na Slovensku dospeje k neúnosnej zdravotnej situácii, tak by takýto zákon bol na mieste, zatiaľ to tak nevyzerá,“ vyjadril sa pre Startitup odborník na reklamu Róbert Slovák.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Aj na Slovensku je však spotreba cukru veľmi vysoká a nemáme sa veľmi čím chváliť. Podľa informácií Ministerstva financií spotrebuje priemerný Slovák ročne takmer 50 kíl cukru. V celkovej spotrebe cukru a výrobkov z neho figuruje Slovensko na prvých priečkach v rámci krajín OECD. Kým v roku 1993 sme v porovnaní so susednými krajinami mali najnižšiu spotrebu cukru, o 20 rokov neskôr sme sa „precukrili“ na prvé miesto.

Podobne ako v Singapure, aj u nás stoja za zvýšenou spotrebou cukru hlavne sladené nápoje. Ich spotreba na Slovensku za posledných 20 rokov dramaticky stúpla, a to takmer trojnásobne, zo 42 litrov na obyvateľa v roku 1998 na 111 litrov na obyvateľa v roku 2017. Niektoré sladené nápoje obsahujú päť až sedem kociek cukru na jeden pohár.

Zdroj: Independent , Ministerstvo zdravotníctva Singapur, Ministerstvo financií SR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech