Prvá krajina v Európe zakazuje používanie pesticídov, ktoré zabíjajú včely

  • Na túto tému začínajú čoraz viac reagovať aj slovenskí včelári, ktorí upozorňujú na to, že pesticídy predstavujú nebezpečenstvo
  • Táto krajina však môže byť dobrým príkladom pre ostatných
beh
unsplash.com
  • Na túto tému začínajú čoraz viac reagovať aj slovenskí včelári, ktorí upozorňujú na to, že pesticídy predstavujú nebezpečenstvo
  • Táto krajina však môže byť dobrým príkladom pre ostatných

Francúzsko urobilo radikálny krok smerom k ochrane svojej ubúdajúcej populácie včiel. Oficiálne sa stane prvou krajinou Európy, ktorá zakáže všetky pesticídy, pri ktorých bolo dokázané, že zabíjajú včely. Informuje o tom Telegraph.co.uk.

Už aj slovenskí včelári upozorňujú na to, že pesticídy predstavujú oveľa väčšie nebezpečenstvo, ako by sa mohlo zdať. Zdôrazňujú, že je najvyšší čas si uvedomiť, že každý druh pesticídov je vyvinutý tak, aby zabíjal hmyz. Je to jeho skutočný účel. V dnešnej dobe je totižto nemožné vyvinúť pesticíd, ktorý by bol zameraný len na jeden druh hmyzu a ostatné druhy by s ním nemali problém.

Intenzívne poľnohospodárstvo vyžaduje intenzívnu chémiu v podobe pesticídov a tá zabíja hmyz na rozsiahlych územiach. Potom v prírode chýba obrovské množstvo užitočného hmyzu, ale aj krásneho hmyzu ako sú napríklad motýle. Chýbajúci hmyz má dopad na populáciu vtákov, obojživelníkov a to má následný dopad na ďalšie vyššie druhy v potravinovom reťazci.

„Je smutné, že napriek vedeckým dôkazom je ťažké presadiť legislatívny zákaz aspoň tých najnebezpečnejších chemikálií. A je tiež smutné, že dnes už musia protestovať deti, aby sme im my dospelí nezničili planétu ešte skôr ako vyrastú,” vyjadril sa pre Startitup včelár Peter Kočalka.

„Dnes nútime eko farmárov, ktorí sa snažia pestovať zdravé potraviny, aby si zaplatili BIO certifikát. Možno by to malo byť skôr opačne, každý neBIO výrobok by mal mať označenie: pestovaný s použitím jedovatých chemikálií,” dodáva Peter z projektu Zachráň včely.

Na názor sme sa pýtali aj Ivana Iľka – predsedu občianskeho združenia Zóny bez pesticídov. Ivan podotkol, že aj keď k vylúčeniu niektorých pesticídov, konkrétne neonikotinoidov, poškodzujúcich centrálny nervový systém včiel, došlo už minulý  rok v celej EÚ, používanie týchto pesticídov nebolo zakázané pri pestovaní v skleníkoch. Ich negatívny dopad na opeľovače bol pritom potvrdený mnohými štúdiami a Európskym úradom pre bezpečnosť potravín.

„Rozhodnutie Francúzskej vlády privítali včelári a ochrancovia prírody, no pestovatelia tiež upozornili na fakt, že týmto zákazom budú zároveň bezbranní pri ochrane cenných komodít pred škodlivým hmyzom.  Tým najdôležitejším krokom k zabezpečeniu efektivity tohto rozhodnutia nie je len zákaz týchto látok, ale aj poskytnutie alternatív, ktoré predstavujú nízke riziko a porovnateľný efekt,” hovorí Ivan Iľko.

zdroj: archív Ivan Iľko

Upozorňuje, že v prípade, ak tieto látky nebudú zakázané veľmi citlivým a premysleným spôsobom, môže nastať nadmerné používanie „ich náhrad“- pesticídnych prípravkov, ktoré zakázané nebudú, čo v prípade ich nadmerného používania môže spôsobiť rovnako závažné problémy.

Cesta k dlhodobo udržateľnému poľnohospodárstvu, ktorá je vyhovujúca pre životné prostredie a potreby človeka musí podľa odborníkov spočívať vo vytvorení systémových krokov, ktorými znížime spotrebu pesticídov a prejdeme  na ekologické a trvalo udržateľné alternatívy.

„Verím, že zákaz pesticídov, ktoré škodia včelám vo Francúzsku, prinesie len pozitívne správy a vyhnú sa problémom, ktoré treba mať na zreteli. Dúfam, že Francúzsko poskytne ukážkový príklad zákazu týchto látok a v budúcnosti ho budú nasledovať aj ďalšie krajiny vrátane našej,” dodáva Ivan Iľko.

zdroj: telegraph.co.uk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá