Prvá slovenská družica skCUBE už letí vesmírom a plní prvé kozmické úlohy

  • Dlho očakávaná misia sa stala realitou, keď družica skCUBE presne pred týždňom odštartovala do vesmíru na vrchu indickej rakety PSLV-C38 z vesmírneho strediska Satish Dhawan Space Centre. Stali sme sa tak 78. krajinou, ktorá sama postavila a vypustila do vesmíru vlastnú vesmírnu družicu.
collagekbjh
pexels.com, SOSA
  • Dlho očakávaná misia sa stala realitou, keď družica skCUBE presne pred týždňom odštartovala do vesmíru na vrchu indickej rakety PSLV-C38 z vesmírneho strediska Satish Dhawan Space Centre. Stali sme sa tak 78. krajinou, ktorá sama postavila a vypustila do vesmíru vlastnú vesmírnu družicu.

Družica skCUBE započala svoju cestu v skutočne symbolickom čase, keď celý svet oslavuje 60. výročie od vypustenia prvej umelej družice Zeme – Sputnik 1. Štart družice je vyvrcholením niekoľkoročnej práce občianskeho združenia Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA), niekoľkých slovenských univerzít a technologických spoločností.

Cieľom projektu, ktorý podporil aj štát, je najmä popularizácia vedy a techniky, a demonštrácia a otestovanie inovatívnych technológii vo vesmírnych podmienkach. Súčasťou družice je aj niekoľko experimentov, vrátane experimentu VLF (prijímač veľmi dlhých rádiových vĺn). Približne 20 minút po štarte sa družica skCUBE oddelila od nosného stupňa raketového nosiča, čím začala svoju kozmickú misiu. Ďalších 30 minút trvalo, kým otvorila svoje komunikačné antény a začala posielať prvé signály z vesmíru.

Už počas prvého obletu Zeme zachytil signály z družice skCUBE ako prvý rádioamatér Dmitrij Paškov z Moskvy. Tím sa túto správu dozvedel z e-mailu od Paškova o 7:32 LSEČ. Prvý prelet v dosahu komunikačných antén na Slovensku sa uskutočnil o hodinu a pol neskôr. Po prijatí prvých dátových paketov tím verejne potvrdil spojenie s družicou.

“V prvom momente sme sa veľmi tešili, ale čakali sme až na definitívne potvrdenie z našich anténnych systémov, že je naozaj všetko v poriadku. Družica vysielala silný signál a prišli prvé údaje zo senzorov. Jej dobrý stav sa potvrdil aj počas nasledujúcich preletov. V celom tíme zavládla obrovská radosť, že sa nám úspešne podarilo vyvinúť a postaviť družicu, ktorá prežila nielen náročné podmienky štartu rakety, ale aj samotné nehostinné prostredie vo vesmíre,” vysvetlil vedúci projektu Jakub Kapuš.

Nasledujúce dni sa tím sústredil na príjem, spracovanie a interpretáciu množstva dát z družice, prijatých pomocou vlastných antén, ale aj od rádioamatérov z celého sveta. Zisťovali, ako pracujú jednotlivé systémy, ak okomunikačný systém, palubný počítač, sun senzory, gyroskop či palubné magnetometre. Takmer všetko fungovalo perfektne.

Foto: SOSA

“Potvrdilo sa, že správne pracuje aj autonómny stabilizačný systém, ktorého úlohou bolo spomaliť rotáciu družice bez zásahu z riadiaceho strediska. Hneď v prvých hodinách po vypustení družice sme tak získali výsledky z jedného z hlavných technologických experimentov na palube. Vývoju, výrobe a testovaniu tohoto zariadenia sa tím venoval roky, preto sa všetci veľmi tešíme. Už pred letom do vesmíru o toto naše zariadenie prejavili záujem aj zahraničné tímy,” zhodnotil prvé výsledky Jakub.

Prvé dni však riadiace stredisko nedostávalo telemetriu zo senzorov na palubnom zdroji napájania. “Vedeli sme, že zdroj funguje výborne, no bez dát sme boli trochu slepí. Som ale veľmi hrdý na celý tím, pretože v priebehu niekoľkých málo dní dokázal tento problém zanalyzovať, navrhnúť riešenie aj ho vyriešiť. V súčasnej chvíli teda dostávame všetky informácie a družica je plne funkčná napriek drobnostiam, ktoré neohrozujú funkciu satelitu,” povedal Miroslav Šmelko z Leteckej fakulty TUKE.

Nasledujúce dni a týždne sa tím, ktorý má na starosti riadenie letovej prevádzky satelitu, bude venovať hlbšej analýze dát a postupne začne spúšťať ďalšie palubné experimenty. “Nechceme nič uponáhľať a predtým, než spustíme ďalšie experimenty a merania, chceme mať absolútny prehľad o stave družice.  Jeden neuvážený povel môže mať hodnotu celej misie. Zatiaľ však ide všetko nad očakávania, z čoho mám ohromnú radosť,” vysvetlila predsedníčka SOSA Michaela Musilová.

Tím bude o ďalšom postupe informovať na webových stránkach projektu skcube.sk, portáli kozmonautika.sk a sociálnych sieťach skCUBE a SOSA. Rovnako v najbližších týždňoch sprístupní dáta prijaté z anténnych systémov na Slovensku a každý si tak bude môcť dáta z družice prezrieť a analyzovať. Projekt prvej slovenskej družice skCUBE patrí k nosným projektom SOSA.

Foto: skCUBE

Vynesením satelitu na obežnú dráhu Zeme sa začala ďalšia etapa projektu. Za podpory ministerstva školstva bola zriadili sieť pozemných anténnych systémov a riadiace stredisko, ktorými SOSA zachytáva signály z družice skCUBE a iných satelitov. Množstvo dát z družice budú spracovávať aj študenti slovenských univerzít, pretože SOSA spustila tzv. „kozmické inkubátory“, napríklad na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU a Leteckej fakulte TUKE v Košiciach. Študentom tak chce umožniť zapojiť sa do reálneho kozmického projektu.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech