Prvá vesmírna družica zo Slovenska dnes oficiálne odštartovala z indickej stanice Šríharikota

  • Za projektom stojí Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity (SOSA), ktorej sa po dlhých prípravách podarilo splniť významný cieľ. Pomocou indickej rakety PSLV-C38 totiž do vesmíru vyletela prvá slovenská družica skCUBE, ktorá bude výskumníkom odosielať stovky rôznych údajov.
skcube-web-1
SOSA
  • Za projektom stojí Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity (SOSA), ktorej sa po dlhých prípravách podarilo splniť významný cieľ. Pomocou indickej rakety PSLV-C38 totiž do vesmíru vyletela prvá slovenská družica skCUBE, ktorá bude výskumníkom odosielať stovky rôznych údajov.

Do tohto projektu sa zapojilo niekoľko slovenských pracovísk, nevynímajúc Slovenskú technickú univerzitu či Technickú univerzitu v Košiciach. Dlhoročné prípravy tak nevyšli nazmar, nakoľko dnes ráno o 5:59 odštartovala z indického vesmírneho strediska Šríharikota štvorstupňová raketa PSLV-C38 aj s našou družicou. Kocka o rozmeroch 10 x 10 x 10 cm a hmotnosti 1 kg bola spočiatku iba študentským projektom. Časom sa však z neho stal projekt významný pre celé Slovensko. Už po zhruba 17 minútach od štartu boli od rakety oddelené všetky cubesaty a s nimi aj naša družica. Tá bola po niekoľkých minútach pobytu vo vesmíre schopná zaznamenávať a odosielať na Zem prvé dáta.

zdroj fotografie: skCUBE

skCUBE obieha okolo Zeme vo výške 500 km, pričom ju budú výskumníci neustále sledovať. Za týmto účelom bolo na Slovensku zriadených niekoľko rádiostaníc. S ich pomocou je možné zbierať približne 300 rôznych údajov a dokonca sa už vedcom podarilo zachytiť prvý signál. Po vstupe do vesmíru mala naša družica nastavený budík na 30 minút. Tento čas mal stačiť na to, aby sa dostala dostatočne ďaleko od ďalších družíc a mohla rozvinúť antény. Spočiatku však budú skúmané správy informovať o stave družice, teda o množstve energie zo solárnych panelov alebo akú spotrebu majú jednotlivé hardvérové komponenty.

zdroj fotografie: skCUBE

 

Medzi ďalšie dáta patria aj tie zo senzorov, ktoré výskumníkom prezradia ako sa skCUBE vo vesmíre správa. Po zozbieraní týchto údajov bude možné zhromažďovať dáta z experimentu. Naša prvá družica v sebe obsahuje počítač, komunikačný systém, rôzne senzory a kameru. Prostredníctvom týchto zariadení bude môcť na Slovensko vysielať dáta o magnetických vlnách vo vesmíre, výsledky z rôznych meraní a samozrejme nebudú chýbať ani fotografie Zeme. K týmto informáciám však bude mať prístup aj široká verejnosť, čiže každý si môže údaje pozrieť, prípadne vytvoriť vlastný projekt. Vďaka skCUBE získali naši výskumníci mnoho neoceniteľných skúseností z oblasti vesmírnych misií a stavby družíc.

zdroj fotografie: skCUBE

Zároveň sa podarilo nadviazať vzťahy aj s Európskou vesmírnou agentúrou, s ktorou bude Slovensko spolupracovať pri ďalších vesmírnych projektoch. Zaujímavosťou však je, že pôvodne mala naša družica vyletieť do vesmíru ešte počas minulého roka s raketou Falcon 9 spoločnosti SpaceX. Tá však trpela mnohými problémami, a tak sa let niekoľkokrát odložil. SOSA sa neskôr rozhodla využiť ponuku indickej vesmírnej agentúry ISRO. My sme na našich výskumníkov nesmierne hrdí a veríme, že podobné úspechy zaznamenajú aj v budúcnosti.

zdroj: fontech.startitup.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá