Prvá zelená hala na svete vznikla iba pár kilometrov za našimi hranicami

  • Slavkov u Brna má svetový unikát
  • Rodinná firma LIKO-S tu otvorila prvú zelenú halu na svete
LIKO-S
  • Slavkov u Brna má svetový unikát
  • Rodinná firma LIKO-S tu otvorila prvú zelenú halu na svete

Česi sa môžu pýšiť úctyhodným prvenstvom. Rodinná stavebná firma LIKO-S tu pod záštitou českého Ministerstva životného prostredia a za účasti predsedu vlády Karla Havlíčka prednedávnom slávnostne predstavila prvú živú halu na svete – LIKO-Vo. Nachádza sa len pár kilometrov od našich hraníc, pri historickom meste Slavkov u Brna.

Čo si máš predstaviť pod pojmom živá hala?

Oproti ostatným halovým objektom, nad ktorými sa vzduch pri pražiacom slnku ohrieva až na teplotu 80 °C, dokáže živá hala znížiť teplo a ochladzovať svoje okolie až o 10 °C.

Predstav si, koľko energie by mohli takto ušetriť aj ďalšie objekty, ak by vysadili rastliny vo svojom okolí. O to viac haly, ktoré svojím povrchom generujú obrovské množstvo tepla a prakticky sa z nich stávajú radiátory.

LIKO-Vo využíva koncept „živých stavieb“ , ktorý je postavený na prírodnej tepelnej stabilizácii. Tú zaisťuje zelená strecha a fasáda, jazierko a ďalšie technológie. Klasickú klimatizáciu by si tu ale hľadal márne. Zelené plochy budovy majú okrem zjavného estetického prínosu a schopnosti tepelnej izolácie aj funkciu koreňovej čistiarne odpadových vôd.

zdroj: LIKO-S

zdroj: LIKO-S

Odpadová voda z celej budovy je tak prirodzenou cestou vyčistená a ďalej použitá k závlahe. Dôležitú rolu tu hrá aj zelená strecha.

Akumuluje prívalové dažde, zabraňuje zahlteniu kanalizácie, zamedzuje prehrievaniu podkrovných priestorov v interiéri a predlžuje životnosť krytiny,“ upresnil zakladateľ spoločnosti LIKO-S Libor Musil.

zdroj: LIKO-S

Miesto plechovej krabice vizionárska hala s desiatkami druhov rastlín

„Priemyslová hala LIKO-Vo je unikátna v ohľaduplnosti. V prírode ide do tuhého. Nové priemyslové stavby v Česku sú väčšinou orientované na rýchly zisk, vulgárny ku krajine, bez známky architektonických ambícií alebo aspoň snahy majiteľa sa kultivovane prezentovať. Hala LIKO-Vo sa to pokúša zachrániť. Zatiaľ je ale jediná, a tým úplne unikátna,“ popisuje stavbu autor návrhu, architekt Zdeněk Fránek. Zelenú priemyselnú halu podporuje taktiež Česká rada pre šetrné budovy.

zdroj: LIKO-S

zdroj: LIKO-S

Podľa Libora Musila môžu živé stavby pomôcť s problematikou tepelných ostrovov a proti vysušovaniu krajiny, ktorá je na pokraji udržateľnosti. „Sucho je predzvesťou zániku civilizácie. Človek svojou činnosťou už stovky rokov vytvára po svete nové suché púštne oblasti. Stavebníctvo je koncipované ako brutálny zásah do prírody, ktorý vedie k rastu teploty a tým aj sucha. Každá ďalšia stavba pôsobí ako žiarič tepla a nositeľ sucha. Svojmu okoliu neposkytuje žiadnu chladiacu alternatívu. Lesy sú na ústupe a prepadli sme sa do špirály zániku,“ uvádza.

Tento klimatický proces je však ľudstvo schopné zvrátiť. „Našimi zelenými stavbami sme sa pokúsili nájsť nový koncept budov, ktoré nielen chladia samy seba, ale zvládnu ochladiť aj svoje okolie. Dnes už vieme, že je možné na zastavanom pozemku nastoliť ešte lepšie podmienky pre prírodu, než tam boli pred začiatkom stavby,“ dodáva Musil.

zdroj: LIKO-S

zdroj: LIKO-S

Projekt podporí vedu a výskum

Spoločnosť sľúbila, že bude merať a zaznamenávať vplyv zelene na teplotu v samotnej budove a jeho okolí. O získané dáta sa podelí s akademikmi, ktorí sa podieľali na výstavbe.

Do výstavby bola zapojená Technologická agentúra ČR, ktorá prispieva na ďalší vývoj zelených stavieb, Mendelova univerzita v Brne a Univerzitné centrum energeticky efektívnych budov ČVUT Praha so sídlom v Buštěhradě,“ doplnil Libor Musil.

zdroj: LIKO-S

LIKO-S je česká rodinná firma sídliaca v Slavkove u Brna. Patrí medzi európskych lídrov v interiérových priečkach, stavia montované haly a dodáva zelené fasády, strechy a fasádne koreňové čističky vôd. Spoločnosť okrem stavebnej činnosti taktiež vyrába špeciálne nerezové konštrukcie. Má vyše 270 zamestnancov, ročný obrat 850 mil. Kč (čo je necelých 33 miliónov eur) a veľkú časť produkcie exportuje.

zdroj: LIKO-S

zdroj: LIKO-S

Finančný riaditeľ spoločnosti Martin Zlatníček priznal, že projektu napomohla injekcia od Európskej únie. „Za posledných šesť rokov máme preplatené dotácie za celkom 17 miliónov korún (čo je v prepočte vyše 650-tisíc eur). Jednalo sa o rôzne oblasti – nákup infraštruktúry, počítačov, IT technológií, nového informačného systému, vzdelávania zamestnancov, nákup strojov, vybavenie dielní a výroby, podpora našich aktivít v zahraničí, prípadne aj menšie dotácie od Úradu práce na účelové pracovné miesta a na našu spoluprácu s vysokými školami,“ vysvetľuje.

zdroj: LIKO-S

Zdroj: LIKO-S

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá