Prvé batérie „made in Slovakia“ sú na svete. Spoločnosť InoBat hlási významný úspech v elektromobilite

  • Ide o batériu do elektromobilov
  • Výrobu spustili vo Voderadoch
  • Nová fabrika pribudne v Šuranoch
elektromobilita
Elektromobilita Spoločnosť InoBat Auto/Facebook, Pixabay
  • Ide o batériu do elektromobilov
  • Výrobu spustili vo Voderadoch
  • Nová fabrika pribudne v Šuranoch

Slovenská spoločnosť InoBat, ktorá vyvíja a vyrába inovatívne batérie do elektrických vozidiel, oznámila ďalší míľnik. Na svete sú prvé batérie s označením „made in Slovakia“, informuje SITA.

Firma zároveň podľa jej vyjadrení získala všetky potrebné certifikácie a spustila výrobu prvých vysoko výkonných článkov určených pre letecký priemysel. 

Masívny rozvoj výroby batérií 

Od roku 2035 sa v celej Európskej únii chystá revolúcia v doprave. Nové autá na benzín a naftu už nebude možné predávať, prioritu dostanú len tie s alternatívnym pohonom. Táto zmena si vyžaduje masívny rozvoj elektromobility a s ňou aj výrobu batérií, ktoré sú srdcom elektromobilov.

V súčasnosti automobilky dovážajú batérie prevažne z ázijských krajín, no tento trend sa pomaly mení. Stúpajú investície do vlastného vývoja a výroby batérií v Európe. Slovensko sa k tomuto kroku už pripojilo. Vo Voderadoch spustili novú výrobnú linku na batérie pre elektromobily a hlásia prvý väčší úspech. 

Slovensko sa spustením výroby vo Voderadoch stáva po Švédsku, Nórsku, Nemecku a Francúzsku piatou európskou krajinou, ktorá dokáže vyrábať certifikované batériové články s európskym know-how.

„My baterky nielen vyrábame, ale ich aj tvoríme a šijeme na mieru pre potreby každého zákazníka,“ hovorí generálny riaditeľ spoločnosti InoBat Marián Boček.

Spoločnosť InoBat sa rozrástla aj personálne 

Podľa riaditeľa Slovenskej asociácie pre elektromobilitu Patrika Križanského ide o ďalší významný krok na ceste transformácie automobilového priemyslu smerom k elektromobilite.

„Slovenský automotive je kľúčovým hráčom na globálnom trhu. Jeho transformácia smerom k elektromobilite je nevyhnutná nielen z hľadiska environmentálnej udržateľnosti, ale aj pre zachovanie konkurencieschopnosti nášho priemyslu,“ dodáva Križanský.

Spoločnosť InoBat sa za uplynulé mesiace rozrástla aj personálne. Vo výrobe pribudli desiatky operátorov a technikov údržby zo Slovenska. Firma v súčasnosti zamestnáva medzinárodný tím expertov z osemnástich krajín sveta.

Práve kombinácia priamych skúseností s baterkovou technológiou a lokálnych talentov umožnila vytvoriť na Slovensku prvý rekvalifikačný kurz, ktorý sa stane základom novej profesie – operátor výroby batériových článkov.  

Prvých pracovníkov InoBat rekvalifikoval v rámci existujúceho výskumno-vývojového centra vo Voderadoch, kde sa nachádza aj pilotná výrobná linka na batérie. 

Plánujú vybudovať novú továreň 

Nastavené procesy plánuje firma implementovať aj v pripravovanej gigafabrike v Šuranoch, ktorá bude spoločným projektom InoBatu a čínskej spoločnosti Gotion High-Tech (GIB – Gotion InoBat Batteries). Spoločne chcú vybudovať v Šuranoch továreň na batérie s nulovou uhlíkovou stopou. Odhadujú, že vo fabrike bude pracovať viac ako 1 500 zamestnancov.

InoBat sa špecializuje na výskum, vývoj, návrh, výrobu, dodávku a recykláciu inovatívnych elektrických batérií. Zameriava sa na odvetvia automobilov, nákladných vozidiel, motošportu a leteckého priemyslu.

Firmu podporuje silné konzorcium strategických investorov a partnerov, ako sú Rio Tinto, Gotion, Amara Raja, Lilium, Medzinárodná finančná korporácia Svetovej banky (IFC), Slovak Investment Holding (SIH) a pôvodní sponzori IPM Group, Avanea a Across. 

Spoločnosť InoBat Auto je jednou z mála európskych firiem, ktoré pôsobia v oblasti batériového biznisu. Od svojej konkurencie sa chce odlíšiť spôsobom výroby svojich batérií. Tie chce vyrábať každému zákazníkovi na mieru podľa jeho špecifických potrieb, čím sa odlišuje od tradičného katalógového prístupu konkurencie. 

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá