Prvé slovenské mesto dostalo policajné auto s umelou inteligenciou. Chce sa tak priblížiť svetovým metropolám

  • Trenčín má nový systém kontroly parkovania, aký na Slovensku nemá obdobu
  • Monitorovacie zariadenie má Polícia umiestnené na hybridnom vozidle
  • Vďaka novému systému s umelou inteligenciou sa rapídne zvýši efektivita práce mestských policajtov
lopa (1)
pixabax.com,trencin.sk
  • Trenčín má nový systém kontroly parkovania, aký na Slovensku nemá obdobu
  • Monitorovacie zariadenie má Polícia umiestnené na hybridnom vozidle
  • Vďaka novému systému s umelou inteligenciou sa rapídne zvýši efektivita práce mestských policajtov

Neoddeliteľnou súčasťou systému regulácie parkovania je aj kontrolná, ktorú zabezpečuje mestská polícia. V súčasnosti kontroluje parkovanie desať mestských policajtov. Hliadky denne preveria približne 600 vozidiel.

Vďaka novej technológii Mestskej Polície, ktorá využíva umelú inteligenciu, je možné až tisíc áut za jednu hodinu, čo znamená výrazné zvýšenie efektivity kontroly. Výplýva to z údajov dodávateľa technológie spoločnosti FT Technologies a.s.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: archív: Mesto Trenčín

Kontrola doposiaľ prebiehala tak, že policajti pri každom kontrolovanom vozidle (EČV) zisťovali v informačnom systéme, či má uhradené parkovné. Po novom bude po meste jazdiť biela Toyota Yaris (hybrid) s umiestneným snímacím zariadením na streche. Šesť kamier nasníma EČV, systém ich porovná s databázou a vyhodnotí iba podozrivé.

Policajti sa tak nemusia venovať všetkým vozidlám na parkovisku, ale budú riešiť iba konkrétne. Systém je priamo napojený na mestskú políciu, je jednoduchý a intuitívny. Podozrenia na priestupky uvidia mestskí policajti priamo na mape a pôjdu iba na miesta, ktoré im systém ukáže.  

„Plánujeme rozširovať reguláciu parkovania zo súčasných 4 400 miest na približne 8 800 a s tým by sme mali zvyšovať aj počet policajtov na kontrolu. Vďaka využitiu CamCar budeme potrebovať menej ľudí na pokračovanie regulácie statickej dopravy. Ide nám najmä o ochranu Trenčanov, ktorí si kúpili parkovacie karty, aby mali parkovacie plochy pre svoje užívanie.“ hovorí Patrik Žák, viceprimátor města Trenčín

V prípade neoprávneho parkovania alebo neuhradeného parkovného ide o priestupok, ktorý je možné riešiť napomenutím alebo udelením pokuty do výšky 50 eur. Pre neprítomnosť vodiča väčšina týchto priestupkov riešia predvolaním. Podľa údajov z mestskej polície, kontrola odhalí približne 20 % vodičov, parkujúcich bez úhrady.

SmartCity Trenčín aj na svetovom veľtrhu

Na jednom z najväčších podujatí svojho druhu na svete s názvom Smart City Expo World Congress v Barcelone, rezonovala otázka, ako zabezpečiť, aby sa mestá stali príjemnejšími pre život ľudí. Jedným z príkladov bol Trenčín.

V rámci pilotnej prevádzky bezplatne nainštalovala spoločnosť Telekom na Palackého ulici 16 inteligentných LED pouličných lámp, ktoré vďaka senzorom môžu prispôsobovať osvetlenie reálnym podmienkam v meste a optimalizovať zdroje. Lampy slúžia aj ako WiFi hotspoty pre bezplatné internetové pripojenie.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: traveloslovakia.com

Na parkovacích miestach osadili aj 140 senzorov prepojených s mobilnou aplikáciou ParkDots. Tá sleduje obsadenosť parkovacích miest. Aplikácia vodičom skracuje čas pri hľadaní voľných miest, umožňuje jednoduchú platbu a zvyšuje pohodlie. Inteligentná kamera na Palackého ulici v Trenčíne dokáže taktiež automaticky počítať prejazdy áut, cyklistov a chodcov. Slúži tak aj ako zdroj údajov o návštevnosti mesta.

Trenčín si výraznejšie ako iné slovenské mestá dáva záležať na  rozvoju konceptu SmartCity. Mesto si uvedomuje, že napríklad zdroje získané z efektívnejšieho parkovacieho systému môže investovať do nových parkovacích miest či výstavby cyklochodníkov.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech